3 günde Stockholm: İlk Gün

Rüya gibi bir Portekiz gezisi: Bölüm 8 – Algarve Bölgesi
30/01/2020
Rüya gibi bir Portekiz gezisi: Bölüm 9 – Lagos
23/05/2020
Rüya gibi bir Portekiz gezisi: Bölüm 8 – Algarve Bölgesi
30/01/2020
Rüya gibi bir Portekiz gezisi: Bölüm 9 – Lagos
23/05/2020
Stockholm Stortorget

Stockholm’de ilk günümüz

Ne yazık ki paramızın artık iyice değer kaybetmesi nedeniyle yurtdışı seyahatleri pek çok seyahat sever için olduğu gibi bizim için de iyice zorlaştı. Biraz da bu ekonomik sebepler nedeniyle her ne kadar görmeyi çok arzu etsek de pahalılığı ile bilinen Stockholm’u biraz daha ilerilere atıyorduk ama Pegasus’tan olabildiğince uygun fiyatlı bir uçak bileti bulunca 3 günlüğüne bir İsveç Stockholm gezisi yapalım dedik.

İki kişilik gidiş dönüş uçak biletini (Süper Eko) bir kaç ay öncesinden 900 TL gibi bir fiyata aldık. EasyJet’in İstanbul – Basel seferleri yaptığı dönemlerde yaklaşık 80 TL (30 Euro) bedel ile aldığımız benzer özelliklerdeki bir bilet için bugün 10 kat fazla ödüyor olmak garip geliyor ama maalesef paramız çok değer kaybetti son yıllarda…

Daha önce kabin boy bavul ile yurtdışı seyahat tecrübemiz olmadığı için, Pegasus’un uçak içi yolcu beraberindeki bagaj ile ilgili kurallarını okuyarak hazırlıklarımızı tamamladık ve 22 Mayıs 2019 tarihinde sabah 08:05’te kalkacak uçağımıza binmek üzere 06:00 civarında Sabiha Gökçen Havalananına vardık.

Bu arada Vodafone Red tarifesinin hediyesi olan Fast Track kullanımını da ilk kez bu uçuşumuzda deneme şansımız oldu. Zaten Check-in işlemini de online yaptığımız ve teslim edilecek bir bavulumuz da olmadığı için Fast Track kullanımıyla 15 dakika içinde pasaport kontrolünden bile geçmiş durumdaydık. Bu 15 dakikanın da yarısını bavullarımızı tartıp 8 kg 200 gr gelen bavuldan şemsiyelerimizi diğerine aktarıp ikisini de 8 kg altına düşürme çabamız sırasında harcadık herhalde :)

Uçağımız vaktinde kalktı ve yaklaşık 3 saat 10 dakikalık bir uçuşun ardından Stockholm Arlanda Havaalanı’na indik. Çok uzun bir uçuş olmamasına rağmen dar koltuk aralıkları ve yeterince yatırılamayan koltuklar nedeniyle biraz yorucu oldu uçuş. Yine de ekonomik bir alternatif yaratıp THY’nin tekel olmasına engel olan Pegasus’a buradan teşekkürler. Biz pek çok kez kullandık ve şu ana kadar büyük bir olumsuzluk görmedik hiç.

Arlanda Havaalanı’ndan şehir merkezine gidiş için en hızlı ve konforlu seçenek Arlanda Express isimli tren/metro sistemi. Elbette bu hız ve konforun bedeli diğer seçeneklere göre daha yüksek. Biletinizi online olarak seyahatinizden 1 hafta önce alırsanız ciddi bir indirim mevcut. Ulaşımınızı bu şekilde yapmayı düşünürseniz buradan sitesini ziyaret ederek online bilet almanızı tavsiye ederiz. Eğer biletinizi havaalanına indiğinizde almayı düşünürseniz, iki kişi gidiş dönüş ücretinin 1140 SEK yani bugün itibariyle yaklaşık 700 TL olduğunu hatırlatalım. İki kişi gidiş-dönüş Stockholm uçak biletine 900 TL verdiğimizi düşününce havaalanından şehir merkezine gitmek için 700 TL ödemek enteresan geliyor. İsveç’in pahalı olduğunu söylemiş miydik? :)

Biz Arlanda Express yerine hemen terminalin önünden kalkan otobüsleri tercih ettik. Flygbussarna isimli bu otobüsün biletlerini online alırsanız bir tık indirim oluyor. Genel olarak 10-15 dk aralıklarla kalkıyor. Ayrıntılı bilgi için web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Tek kişi tek yön bileti şehir merkezine giden için 99 SEK, bizim kullandığımız hat için ise 119 SEK idi.

Stockholm büyükçe bir şehir olduğu için oteliniz nerede olursa olsun, gezmek istediğiniz farklı yerlerine gidebilmek için muhtemelen her gün toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekecektir. Dolayısıyla bizdeki İstanbul kart ve benzerleri gibi bir sistem mevcut (SL Access Card) ve onu kullanmak en mantıklısı. Kart için tek seferlik 20 SEK ödeniyor üzerine de 3 günlük (72 saat) veya bir haftalık gibi sınırsız kullanım için ek bir tutar veriyorsunuz böylece belediyeye ait otobüs, metro ve hatta bazı vapur hatlarını (SL logosu mevcut olan) sınırsız kullanabiliyorsunuz. Eğer bu karttan almazsanız, şehir içi normal belediye otobüsü veya metro/tramvay için tek yön kullanabileceğiniz bilet ücreti 45 SEK yani yaklaşık 27 TL !!! Şehir içi resmi toplu taşıma firmasının internet sayfasındaki fiyatlara ve çeşitli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Visitor Tickets ana başlığı altında Travel Cards bölümünde, bahsettiğim bu SL kartlarıyla ilgili bilgi var, fiyatları da yazılı.

Bu arada dönerken öğrendiğimiz önemli bir bilgiyi paylaşalım; eğer bunu önceden bilseydik, havaalanından çok daha ucuza şehir merkezine gelebilirmişiz. Normalde SL kartını “Arlanda Havaalanı – Şehir merkezi” arasında da kullanabiliyorsunuz ama havaalanından merkeze veya tersi yönde direkt giden treni kullandığınızda supplement denilen ekstra bir tutar (120 SEK) ödemeniz gerekiyor.

Şimdi işin püf noktası şurada (bunu da SL gişelerinden birinde görevli olan, tanışıp sohbet ettiğimiz bir Türk arkadaştan öğrendik, sağolsun). Bu ekstra tutarı ödemeden de Arlanda Havaalanı ile şehir merkezi arasında gidip gelmenin bir yolu varmış. Sadece bir kez aktarma yaparak bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Havaalanından şehir merkezine giderken 538 Nolu otobüs ile Märsta İstasyonuna gidip, oradan yine tren ile şehre inebilmek mümkünmüş meğer! Keşke bilseydik ilk günden…

Dönerken de aynı şekilde Merkez İstasyonundan (T-CENTRALEN), 36 Nolu tren hattını kullanarak Märsta istasyonuna gidiyorsunuz. Orada inip 538 nolu Arlanda Havaalanı otobüsüne bindiniz mi, 10 dk sonra havaalanındasınız. Yani sonuç olarak, siz SL kartını havaalanında iner inmez alıp ihtiyacınıza göre 72 saat veya 7 günlük olarak doldurursanız, ekstra bir ücret ödemeden Havaalanı – Şehir merkezi arasında demin anlattığımız şekilde tek bir aktarma yaparak gidip gelebilirsiniz.

Stockholm Merkez İstasyonunda yani T-CENTRALEN’de bir alışveriş merkezindeki gibi pek çok mağaza ve kafeler var; oldukça geç saatlere kadar da açıklar. Çıkışlardan birinde ise büyük bir “department store” olan Ahlens alışveriş merkezi var.

Şimdi biraz otel konusuna gelelim. Ucuz bir uçak bileti bulup, Stockholm’e gidiyoruz diye çok mutlu olduk ama bilet satın almamızın hemen akabinde otel araştırması yapmaya başlayınca 3 günlük de olsa bu gezinin bize ne kadar pahalıya mal olacağı kafamıza dank etmeye başladı.

Gerçekten de şehrin merkezindeki oteller hem aşırı derecede sevimsiz hem de o fahiş fiyatları hak etmeyen basit otellerdi görebildiğimiz kadarıyla. Bu nedenle aradığımız modern yüzlü, temiz ve konforlu otel tiplerini uygun fiyatlarda bulabileceğimiz tek alternatifin merkezin biraz dışında olduğunu gördük. Nihayetinde merkezden 6 metro durağı kadar bir mesafede aradığımızı bulduk.

İşte bizim kaldığımız Sky Hotel Apartments oteli…

Kaldığımız oda temiz, oldukça ferah ve büyükçeydi. Ayrıca tabaktan çatala, süzgeçten bıçağa kadar eksiksiz mini bir mutfağa sahip olması da yeri geldiğinde oldukça faydalı oldu bizim için. Uzun lafın kısası Stockholm için ekonomik sayılacak bir konaklama fiyatına sahip bu üç yıldızlı oteli önerebiliriz, bir yamuğunu görmedik biz :)

Otelimize ortalama 7-8 dk yürüme mesafesinde 3 ayrı metro istasyonu vardı ve bu gezmek istediğimiz bölgelere gidişimizi oldukça kolaylaştırdı. Zaten toplu ulaşım sistemi ileri seviyede Stockholm’de ve bu konuda biz hiçbir zorluk çekmedik. Vodafone’un şu an için günlük 29.90 TL olarak ücretlendirilen, Türkiye tarifenizi yurtdışında da kullanabildiğiniz hizmeti son bir kaç yıldır çok işimize yaradı. Elbette 9.90 TL olduğu günler çok daha güzeldi ama yine de her gidilen ülkeden ön ödemeli sim kart alma işinden kurtardı bizi. Telefonda internet de olunca Google Maps uygulamasından istediğimiz yere toplu ulaşım ile nasıl gidilebileceğini bulmak pek zor olmuyor. Stockholm otelleri nin tümünü incelemek isterseniz, buraya bakabilirsiniz.

Bu arada metro ile yolculuk yaparken göreceksiniz, çok değişik metro istasyonları var Stockholm’de. Dizayn açısından oldukça ilgi çekiciler.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir