Almanya’nın “Romantik Yolu”…

Sardinya Adası’nda bir yaz rüyası
24/02/2013
4 günde 2 ülke, farklı tatlar
28/02/2013
Sardinya Adası’nda bir yaz rüyası
24/02/2013
4 günde 2 ülke, farklı tatlar
28/02/2013

Ortaçağ Almanya’sında romantik bir gezinti…

Almanya beni hiç beklemediğim kadar şaşırtan ülkeler arasında birinci sırada. Yıllarca gitmeyi düşünmediğim bir ülkeydi Almanya. Herhalde milletce orayı sadece gidip çalışılacak endüstriyel bir ülke olarak konumlandırmışız hafızalarda, o yüzden turistik destinasyonlar arasında sayamıyoruz pek. Oysa görür görmez aşık oldum ben bu ülkeye, bayıldım bayıldım. Çok ama çok sevdim. Nelerini derseniz, hem büyük şehirlerini, hem küçük kasabalarını, hem yemeklerini, içkilerini, hem de geleneklerini, görgülerini, kurallara olan saygılarını, çalışkanlıklarını… Ne bileyim herşeylerini sevdim…

Gelelim bu güzel ülkenin fazla bilinmeyen romantik ve masalsı yüzüne… Almanya’nın Bavyera bölgesinde “Romantische Straße” diye çok meşhur bir rotası var – yani  “Romantik Yol”- büyük ihtimal duymuşsunuzdur. Güneyde Avusturya sınırına yakın bir yer olan Füssen’de başlıyor, yukarıya doğru çıkıp, Würzburg’da sonlanıyor. Yaklaşık 350 km lik bu rota üzerinde 2000 yıllık pek çok romantik şehir ve kasaba var. Diyorlar ki, Almanlar savaş sonrası Nazi işkencelerini, toplama kamplarını, Hitler’in zalimliğini ve Almanya’nın kötüye çıkan şöhretini değiştirmek için bu yolu Almanya’nın simgesi haline getirmeye çalışmışlar, “bakın Almanya’nın bir de böyle ‘Romantik’ bir yüzü var” der gibilerinden. Bence gerçekten de Almanya’nın bu bölgesini gezerken “Vay, nasıl bir yermiş Almanya, hiç böyle bilmezdim” duygusuna kapılıyorsunuz  ve evet işte tam da bu rota üzerinde Almanya’ya aşık oluyorsunuz – en azından ben öyle oldum :)

Bu 28 romantik kasaba içinde en meşhur ve görülmeye en değer olanı bence Rothenburg ob der Tauber (Tauber Nehri üzerindeki Rothenburg). İkinci Dünya Savaşı sırasında kısmen zarar görmüş bu kasabayı teslim alırken tamamen tahrip olmaktan kurtaran, annesi bir Rothenburg aşığı olan Amerikalı bir general’in sayesinde Rothenburg belki de en iyi korunmuş, ortaçağı en güzel yansıtan ve “en Alman” denilen kasaba…

Bu şehir ve kasabalar ortaçağdan beri bozulmamış, o dönemlerin romantizmini taşıyor. Sanki bir masalın içinde gibisiniz. Evler rengarenk ve aşırı güzel. Heryerden çiçekler fışkırıyor. Dükkanların tabelaları el yapımı, hepsi sanat eseri gibi. İhtişamlı kaleler, yüzyıllar öncesinden kalma şatolar, muazzam kiliseler, katedraller bu rotanın en önemli parçaları. Kasabaların çoğu surlarla çevrili. Bu masalın içine güneye doğru indikçe göreceğiniz o güzelim Alp Dağlarını, yemyeşil vadileri ve rengine bakmaya doyamayacağınız nehirleri de ekleyin. İşte öyle birşey…

Dinkelsbühl, Würzburg, Augsburg da bu rota üzerinde görülmesi gerekenlerden ama bence bu yolun yine bir başka olmazsa olmazı Füssen ve çok yakınındaki Schwangau. Lech ırmağı kıyısındaki Füssen rüya gibi bir yer. Taaa Romalılar zamanında kurulmuş. İçinde dolaşırken, sanki bir Hollywood filmi için bir masal kasabası tasarlamışlar ve o maket kasabanın olduğu film seti içinde geziyorum hissine kapıldım. Gerçek olamayacak kadar güzel ve sevimli bir yer… ama gerçek :)

Europabus Romantische Strasse” diye bir otobüs var, hergün Würzburg’dan kalkıyor, akşama Füssen’e varıyor.  Bu otobüs ile seyahat güzel bir seçenek olabilir.

Bu kasabaların çoğuna tren ile de gidilebiliyor ama en rahatı araba kiralayarak gezmek elbette ki. Böylece istediğiniz yerde istediğiniz kadar durabilirsiniz.

İşte Romantik Yol’un rotası:

Romantik Yol’un rotası
Romantik Yol’un rotası

(Kaynak: http://www.guide-to-bavaria.com/en/Romantic-Road-Map.html)

Google maps den bakarsak bu yolun Almanya’nın neresinde olduğunu daha net görebiliriz.

Romantik Yol’un rotası
Romantik Yol’un rotası
Paylaşmak ister misiniz?

12 Comments

 1. Özge Ersayın dedi ki:

  Dilek hanım merhaba , bizde benzer bir turu aralık ayında yapabilirmiyiz acaba diye konuştuk ama sizde zaten christ. dönemi olduğu için o dönemi tavsiye etmişsiniz.Tek kafama takılan araba ile gezme konusu acaba araba kiralayarak mı gezmeli yoksa romantische coach diye bir uygulama varmış onunla mı gezmek mantıklı emin olamadım. Birde bu otobüs sanırım kış aylarında çalışmıyor bu durumda daha yazın veya sonbaharda gitmek mi gerekir? sizin yorumlarınız oldukça kıymetli ondan yazıyorum
  çok teşekkür ederim
  sevgiler

  • Merhabalar,

   Bahsedilen “Romantic Coach” aşağıdaki linkte broşürü olan şirket.

   http://www.romantischestrasse.de/fileadmin/romantische_strasse/pdf/RomanticRoadCoachSchedule2016.pdf

   Yazdığına göre Nisan – Ekim arasında hizmet veriyor, yani kışın yok sizin de dediğiniz gibi. Aslında tüm kasabalara hızlıca birer ziyaret için alternatif bir seçenek olabilir, ya da bir kaç tanesinde inip konaklayıp ertesi gün tekrar binerek yola devam edilebilir.

   Yazıda bu otobüsün bir seçenek olduğundan bahsediyoruz ama biz genellikle o tür planlı/saatli turlar yerine araba kiralamayı tercih ediyoruz. O şekilde çok daha özgürce keşfedilebiliyor bu kasabalar. Bazen çok küçük bir kasabadan etkilenerek insan bir kaç saat kalmak isteyebiliyor veya tam tersi de olabiliyor. Dolayısıyla bu şekilde düşününce en güzel ulaşım araba kiralamak bizce…

   Bu tür küçük kasabalar yazın daha renkli ve canlı oluyor, biz bir iki tanesine kışın gittik, ama noel zamanına denk getirdik genellikle, aksi takdirde biraz donuk ve sessiz olabiliyorlar. En güzeli bahar-yaz ayları olur…

   Sevgiler, güzel tatiller dileğiyle…

 2. nilufer dedi ki:

  Dilek Hanim Merhaba,
  Romantik yol hakkında en çok sizden faydalandim. :)) Teşekkürler.
  Size sormak istediğim 3 gece ve 4 gün yeterli olurmu sizce?
  Teşekkür ler,
  Nilufer

  • Merhaba Nilüfer Hanım,

   Yazımızdan faydalanmanıza çok sevindim, ne mutlu bize :)
   Romantik yol pek çok şehir ve kasaba içeriyor, yani aslında 15-20 günlük bir yolculuk ister belki de ama öylesi de bir noktadan sonra sıkıcı olur. O yüzden biz de farklı yıllarda ve zamanlarda birkaç farklı noktasına giderek bu yolun bir kısmını gezdik ve halen de göremediğimiz yerleri var. İlk etapta o romantik havayı tanımak ve solumak için 3-5 gün ayırmak iyidir, birkaç yıl sonra bir 3-4 gün daha ayırarak bir kısmına daha gidersiniz. Bence bu ilk seferde en ünlü ve en güzel yerlerine gidin, mesela Rothenburg ob der Tauber bu yolun olmazsa olmazıdır, en güzeli, en ünlüsü ve en sevilenidir, oraya muhakkak gidin. Füssen ve Schwangau (şatolar) dahil edilebilir. Würzburg şehri de hoştur… Ama dediğim gibi Rothenburg şart, kalanı siz bilirsiniz :)

   Şimdiden güzel bir tatil dilerim…

 3. Deniz dedi ki:

  Merhabalar,

  Siteniz ile yeni tanışıyorum ve anlatımızı çok beğendim. Herkes birçok yeri dolaşabilir ancak onu ifade edebilmek başka maharet.
  Ziyaret etmiş oldugunuz rotaları hangi tarihlerde yaptıgınızı az çok belirtirseniz bizim için muhteşem olur. Mesela Almanya Romantik Yol seyahatini yapmak için hangi aylarda Almanya’ya gitmek gerekir? Birde bizim kızımız 9 aylık, bazı lokasyonlar bebek arabası kullanarak gezmek için uygun olmayalabilir. Uygun olup olmadıklarınıda ekleyebilirseniz çok mutlu olurum.

  Sevgilerle.

  • Merhabalar Deniz Hanım,

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum…

   Biz Romantik Rotadaki yerlerin büyük bir kısmına yaz aylarında gittik. Bence Mayıs-Eylül arası ideal aylar. Ama bir iki yere de noel zamanı gittiğimiz oldu. Belki noel zamanı olmasa, kışın soğuğunda ve gri havasında pek bir tat alınamayacak yerler, noel süsleri ve noel pazarları ile donatılmış olduğu için bizim çok hoşumuza gitti. O yüzden 24 Kasım-24 Aralık arasını da tavsiye ederim diyeceğim ama kimi zaman eksi değerlere düşen hava sıcaklığı bebeğiniz için pek sevimli olmayabilir :)

   Yollara gelince, Almanyadaki şehir ve kasabalar çoğunlukla düz bir alana yayılmış, yokuşa sık rastlamıyorsunuz. Romantik Rotada bebek arabası ile zorlanacağınız bir yer hiç hatırlamıyorum açıkcası. Çocuğumuz olmadığı için o gözle bakamamış olabilirim ama çok rahat geniş yolları ve kaldırımları olan yerler buralar… Ancak bazı şatolar biraz tepelerde, belki onlara giderken biraz sıkıntı olabilir. Mesela Neuschwanstein Şatosuna bebek arabası ile girilmiyordu diye hatırlıyorum. Yolu da yokuş biraz. Oraya çıkarken belki kucağınızda taşımanız gerekebilir. Ama bu tür durumlar nadir çıkacaktır karşınıza.

   Başka aklınıza takılan birşey olursa sorun lütfen. Şimdiden iyi tatiller dilerim :)

 4. Ebru dedi ki:

  Almanya,ülke olarak turistik bir gezi için uygun bir yer gibi gozukmese de, cok güzel tarihi yapıları ve korunmus dogasıyla bence de gorulmesi gereken bir yer. Bizde 2 yıl once Munih’ten araba kiralayıp Nausweinstein Satosuna gitmistik inanılmaz güzeldi. Tabi ki romantik yoldaki birçok ortaçağ kasabası hala görmedik.
  Simdi düsününce daha gezilecek cok yer varmıs diyorum :))

  • Dilek dedi ki:

   Evet Ebru Hanım, haklısınız, insan oraya giden işçilerimiz nedeniyle Almanya’yı sadece endüstriyel bir ülke olarak görüyor ama Almanya gerçekten görülmeye değer güzelliklerle dolu bir ülke. Biz çok seviyoruz Almanya’yı. Romantik Rota olsun, Bavyera bölgesindeki rengarenk kasabalar olsun, hatta büyük şehirlerinin bile ayrı bir güzelliği var. Bir de noel zamanı en süslü ve renkli yerlerden biri oluyor Almanya, o zamanda da orada olmak çok keyifli.
   Aslında gezmek ve yeni yerler keşfetmek konusundaki tutkumuz sanırım ortak. Blogunuz Siyah Baykuş’u takip edip, gitmediğimiz yerler için sizden ilham alırız artık :)
   Nice paylaşımlarda buluşmak dileğiyle :)

 5. Dilek dedi ki:

  Baden-Württemberg bölgesinde orası, yani Almanya’nın güneybatısı oluyor. Şaraplarıyla ünlüdür orası, yine o eski tarz yarı ahşap yarı beton sevimli evlerin olduğu bir kasaba. Pek turistik bir yer değildir, ama mesela meşhur Dr. Johannes Faust’un müzesi vardır orada, meraklısı için ilginç olabilir.

 6. Almanya’da Knittlingen diye bir küçük kasaba var. Pek az şey biliyorum ama oraya gitmeyi çok istiyorum, Acaba bilginiz var mı?

 7. Feride dedi ki:

  Biz de benzer bir tatili düşünüyoruz baharda. Önerebileceğiniz bir araba kiralama firması var mı?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Biz Almanya’da araba kiralarken Budget firmasını birkaç kez tercih ettik. Avis’in alt firması oluyor. Bir de Thrifty isimli bir firma var. Biz her ikisinde de herhangi bir sorun yaşamadık. Budget genellikle daha uygun fiyatlar verdiği için ömceliğimiz o oldu. Aslında genel olarak tavsiyemiz, ineceğiniz havaalanının internet sayfasına girin. O sayfada ulaşım veya benzer bir başlık altında havaalanında ofisi olan rent a car firmaları genelde yazılmış oluyor. Orada görülen firmaların internet sayfalarından da sizin gideceğiniz tarihteki fiyatları ve kiralama şartlarını görebiliyorsunuz. Şimdiden iyi tatiller dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir