New Orleans: Tennessee Williams’ın tramvaylı şehri…

Atlanta: Martin Luther King, CNN ve Coca-Cola
12/11/2015
Philadelphia: Bağımsızlık, aşk, sanat ve tarihin şehri
24/01/2016
Atlanta: Martin Luther King, CNN ve Coca-Cola
12/11/2015
Philadelphia: Bağımsızlık, aşk, sanat ve tarihin şehri
24/01/2016

New Orleans 1718’den 1763’e kadar Fransa Krallığı işgali altında kalıyor, sonra İspanyollar ele geçiriyor şehri, 1802’de Fransızlar İspanyollardan geri alıyor. Napolyon bölgeyi 2 milyon dolar karşılığı ABD’ye satıyor. Cadde isimlerinin yanına takılan bu tabelalarda eski isimlerini de görebiliyoruz.

image25

Calle Real – New Orleans

Burası da akşamları caz dinleyebileceğiniz mekanlardan biri.

image26

French Quarter – New Orleans

29 Ağustos 2005’te Katrina Kasırga felaketi yaşamış bir şehir New Orleans. Pontchartrain Gölü’nün sularından şehri koruyan setlerden üç tanesi yıkılmış ve şehrin %80’i sular altında kalmış. 1500 kişi ölmüş, 3000 kişi evsiz kalmış. Şehir bundan sonra çok da göç vermiş.

image27

French Quarter

Katrina Kasırgası’nın maliyeti 100 milyar doların üzerindeymiş…

image28

French Quarter

New Orleans deniz seviyesinden iki metre aşağıda, onun için saniyede binlerce metreküp su boşaltan 22 dev pompa tayfun olmasın diye çalışıyormuş ve şehir her yıl 8 milimetre suya batıyormuş.

image29

French Quarter

New Orleans’ı 2014 yılında 9.52 milyon turist ziyaret etmiş ve toplam 6.81 milyar dolar harcamışlar.

image30

French Quarter

New Orleans yaklaşık 20 kadar tarihi bölgesiyle ABD’de birinci sıradaymış.

image31

French Quarter

New Orleans poker ve barbut oyunlarının doğum yeri olarak biliniyor.

image32

French Quarter

ABD’nin ilk opera performansı 1796’da New Orleans’da gerçekleşmiş.

image33

French Quarter

New Orleans, ABD’de 24 saat alkolün serbest olarak satıldığı, sokaklarında plastik bardaklarda içkinizi yudumlayarak gezebileceğiniz tek şehir.

image34

French Quarter

Madame John’s Legacy, 1726 yılında deniz kaptanı Jean Pascal tarafından yaptırılmış. Mississipi Vadisi’nin en eski evi olduğu biliniyor, mimari olarak da French Quarter’daki diğer yapılardan farklı.

image35

French Quarter

Sandra Bullock, Solange Knowles, John Goodman, Lil Wayne ve Brad Pitt’in New Orleans’da evleri varmış. Ben de istiyorum, Allahım duy sesimi :)

image36

French Quarter

Burası zamanında Fransız Afrikalı tüccarların, centilmenlerin, kabadayıların gelip ‘absinth’ denilen içkiyi içtikleri bilinen bir yer. Ünlü korsan Jean Lafitte’nin General Andrew Jackson’la buluştuğu gizli oda da şimdi yemek salonu olarak kullanılıyor (Andrew Jackson ABD’nin 7. Başkanı).

image37

French Quarter

Burası Lafitte’s Blacksmith Shop. Efsaneye göre 19. Yüzyılın başında korsan Jean Lafitte burayı kanun dışı işlerini idare etmek, kaçak mallar satmak için kullanmış. 1940’lı yıllardan beri de bar olarak kullanılıyormuş. Bu bölgenin en önemli binalarından biri olarak koruma altında Ulusal Tarihi Miras listesinde. Hayaletli olarak da biliniyor.

image38

French Quarter

New Orleans cazın başkenti ve bir sürü caz festivaline ev sahipliği yapıyor. Nisan ayının ikinci haftasında French Quarter Festivali, Mayıs başında Caz Festivali var.

image39

French Quarter

Her yerde olduğu gibi bu dar sokaklarda da park problemi var. Caddelerde sadece tek yöne park edilebiliyor. Bu uygulama bana çok doğru geldi.

image40

French Quarter

Brennans, 1904 yılında Louisiana Bankasına ev sahipliği yapmış, ABD’nin 7. Başkanı Andrew Jackson burada kalmış, satranç dahisi Paul Morphy burada yaşamış. Şimdi ise ünlü bir restoran. Amerikalı ünlü yazar Tennessee Williams sıklıkla burada yemek yermiş.

image41

French Quarter

Royal House, deniz ürünleri servis eden bir restoran. French Quarter’da sokak aydınlatmaları için direkler yok, onun yerine fotoğrafta gördüğünüz sarkıt lambalar var, onun için de akşam olduğunda loş gizemli bir havası var bölgenin.

image42

French Quarter

Resimdeki yapı Presbytere, onun yanında ise St Louis Katedrali var. Prebytere ilk yapıldığında manastır, sonrasında ise mahkeme binası olarak kullanılmış. Şimdi ise Louisiana Devlet Müzesi’nin bir parçası olarak hizmet veriyor. Bu meydanda tarot falı bakanları görüyorsunuz. Fala inanmadığım için ben pek de ilgilenmedim.

image43

French Quarter

Bu bina ise The Napoleon House. Şehrin belediye başkanı Girod tarafından 1797 yılında Waterloo Savaşından sonra sürgüne gönderilen Napoleon Bonaparte’ı kurtarıp buraya yerleştirmek için yaptırılmış.  Ancak Napoleon bu kaçırma planı uygulanamadan birkaç gün önce ölmüş.

image44

French Quarter

Burası Jackson Square. Meydan 1721 yılında askeri eğitim alanı  ‘Place d’Armes’ olarak yapılmış. Arkasında ise park var.

image45

French Quarter

Bunlar da Jackson Meydanı’ndan renkli görüntüler

image46

French Quarter

Parkın ortasında General Andrew Jackson’ın heykeli var. 1856 yılında yapılan bu heykel, bir atın birden fazla ayağının havada desteksiz olarak durduğu dünyadaki ilk atlı heykeliymiş.

image47

French Quarter

ABD başkanı John F. Kennedy’yi öldüren Lee Harvey Oswald 1939’da New Orleans’da doğmuş, elbette bundan hiç hoşnut değiller.

image48

French Quarter

Dumaine Street, French Quarter’ın en ünlü caddelerinden biri.

The Curious Case of Benjamin Button’ ve ‘Interview With the Vampire’ filmleri New Orleans’da çekilmiş filmlerden bazıları.

image49

French Quarter

French Quarter’da kalabileceğiniz otellerden biri de 19. yüzyılın başlarında yapılmış Cornstalk Hotel. Ünlü yazar Harriet Beecher Stowe da bu evde kalmış ve Tom Amca’nın Kulübesi (Uncle Tom’s Cabin) kitabını yakınlardaki zamanın köle pazarından ilham alarak yazmış.

image50

French Quarter

Demirden yapılmış Cornstalk Fence (Mısır koçanı parmaklıkları), birbirine geçmiş mısır koçanlarını resmediyor ve 1850 yılında Philadelphia’dan getirilip takılmış. 1840’da bu evi satın alan kişi Iowa’lı olan karısını mutlu etmek için ona memleketini hatırlatan çitleri taktırmış. Bu otelde kalanlar arasında Clinton çifti ve­ Elvis Presley de var.

image51

French Quarter

Şehir tamamen düz bir alana kurulmuş, çocuklara göstermek amacıyla iki tane tepe yapılmış.

image52

French Quarter

New Orleans’da 40’dan fazla müze, ABD’nin en iyi hayvanat bahçelerinden biri, çocuk müzesi ve akvaryum varmış. Çocuklu ailelere duyurulur ama gece saatlerinde French Quarter’a çocukla gelmeyin uyarısını da yapayım bu arada…

image53

French Quarter

French Quarter sokakları..

image54

French Quarter

Pirates Alley ya da Orleans Alley, adını kahraman korsan kardeşler Jean ve Pierre Lafitte’den almış. Kardeşler gemilerine gitmek için bu kısa ve karanlık yolu kullanmışlar ve bir efsaneye göre 1815’de yine burada general Andrew Jackson’la buluşmuşlar ve New Orleans Savaşını kazanması için yardım teklifinde bulunmuşlar.

image55

French Quarter

Bu bina Le Monnier Mansion. 1811 de Dr. Yves Le Monnier tarafından 3 katlı olarak yaptırılan bu binaya 1876 yılında 4. kat eklenmiş ve böylelikle ilk gökdelen olmuş.

image56

French Quarter

Şehirde bol bol korsan, hayalet ve zombi temalı hediyelik eşyalar satan dükkanlar var.

image57

French Quarter

French Quarter sokakları ..

image58

French Quarter

Paylaşmak ister misiniz?

1 Comment

  1. cappadia dedi ki:

    herşeyiyle kendine aşık edebilecek bir şehirdir kendisi. insanları, barları ,cafeleri, herşeyiyle on numara bir şehirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir