Kontrastlar şehri Frankfurt

Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 2 – Moskova’da gezip görülecek yerler…)
26/08/2014
Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 2 – Moskova’da gezip görülecek yerler…)
26/08/2014
Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014

Frankfurt’a dair herşey…

Main nehrinin her iki yakasında kurulmuş olan Frankfurt, Almanya’nın beşinci büyük şehri ve Hessen eyalet sınırları içerisinde yer alıyor. Küçük olmasına rağmen, bir metropolün olanaklarına sahip bir şehir burası.

Ortaçağdan beri Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden biri olan Frankfurt, önemli bir ekonomi, finans ve fuar merkezi olarak tanınır ama aynı zamanda kültür ve turizm amaçlı seyahatler için de çok şey vaad eden bir şehirdir.

Frankfurt, gelişmiş ulaşım imkanlarıyla pek çok yerden gelinen ve pek çok yere gidiş imkanı tanıyan kilit noktalarından biri Almanya’nın. Aynı zamanda, Avrupa’dan gelen pekçok turistin de Almanya gezisine başladığı şehirdir.

Almanyanın hem ana otobanları A3 ve A5’in hem de demiryolu ağlarının kesiştiği noktada bulunan Frankfurt şehri gelişmiş ve her yöne gitmeyi mümkün kılan ulaşım imkanlarıyla, hızlı trenleriyle, metro ağıyla ve dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip olmasıyla da seyahat etmesi en rahat şehirlerden biri. Ayrıca nehir üzerinde hem ticaret hem de gezi amaçlı ulaşım da mümkün.

Almanya’da, en çok yabancının yaşadığı şehir de burası. Satın alma gücü olarak düşünüldüğünde olsun, en yaşanabilir kentler sıralamasında olsun çok üst sıralarda Frankfurt.

Frankfurt aslında en çok bir kontrastlar şehri olmasıyla dikkatimizi çekti bizim. Hem oldukça fazla sayıda gökdelenleri ve modern yüzüyle neredeyse bir Manhattan görüntüsü vardı, hem de tarihi eski şehir bölgesi ve yakınındaki köy ve kasabalarının yüzyıllar ötesinden kalma binaları ve sokaklarının kendine has görüntüsüyle bizi ortaçağ atmosferine sokarak epeyce bir şaşırttı.

IMG_2804
Frankfurt Gökdelenleri
IMG_2782
Frankfurt – Eski Şehir
SAM_1266
Romantik Frankfurt sokakları

Frankfurt’a bugüne kadar 3 kez gittik biz. En çok bahar ve yaz aylarında keyifli çünkü kışı oldukça soğuk ve yağışlı ama noel zamanında çeşit çeşit süslemeleri ve birçok meydanda yer alan sayısız noel pazarlarının renkliliğiyle de Almanya’daki en görkemli noel tatillerimizden birini yaşattı bize.

Frankfurt Noel Pazarları
Frankfurt Noel Pazarları
DSCF2729
Frankfurt Noel Pazarları

Haydi hep beraber bu güzel şehri biraz daha yakından tanıyalım…

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir