Cannes: Fransız Rivierası’nın en görkemli kenti…

Fransız Rivierası’nın başkenti: Nice
26/05/2014
Unesco Dünya Mirasları listesindeki İtalyan şehri: Verona…
10/06/2014
Fransız Rivierası’nın başkenti: Nice
26/05/2014
Unesco Dünya Mirasları listesindeki İtalyan şehri: Verona…
10/06/2014

BÖLÜM 2. 

ROMANTİK ve TARİHİ ESKİ ŞEHİR BÖLGESİ

Cannes şehrinin geçmişine kısa bir bakış…

Eski şehiri gezmeden önce Cannes şehrinin tarihine, nereden nereye geldiğine bir bakalım.

Cannes şehri iki adacık barındıran bir koyda kurulmuş, kıyıları sazlık dolu ufak bir balıkçı köyüymüş eskiden. Fransızca “canne” kamış demek ve sazlıklardaki kamışlar nedeniyle şehrin adının Cannes olarak konduğu söyleniyor. 

Peki bu basit balıkçı köyü nasıl jet sosyetenin göz bebeği oldu?

Bugün gördüğümüz Cannes şehrinin başlangıcı İngilizlerin bölgeyi keşfetmesiyle başlıyor.  Hatırlarsanız Nice’de de en önemli caddenin adı “Promenade des Anglais”, yani İngiliz Yürüyüş Yolu idi. Neyse dönelim geçmişe. Eskiden fakir olan Cannes halkı balıkçılıkla geçimlerini sağlarken İngilizlerin bölgeye ilgi duyarak burada yazlık evler yaptırmaları ve Fransız Rivierası’nın güzel ikliminden, denizinden ve güneşinden faydalanmak istemeleri burayı gitgide popüler bir tatil beldesi haline getiriyor.

Özellikle Lord Brougham bu konuda önemli bir rol oynuyor. Brougham’ın Cannes’ı eşine dostuna anlatıp övmesi buraya olan ilgiyi çoğaltıyor.

Buraya ilgi duyanlar arasına daha sonraları Rus aristokratları da katılıyorlar. Fakir balıkçı köyü Cannes gitgide zenginleşmeye başlıyor böylece.

Meşhur Coco Chanel’in Cannes’a gemi turu ile gelip Cannes plajında bronzlaşmış teni ile verdiği pozlar ise Cannes şehrine jet sosyetenin ilgisini iyice çekiyor ve bir bakıyorsunuz ki Cannes artık denizi, kumsalı ve plajları ile dünyanın tanıdığı, ünlülerin akın ettiği şık ve güzel şehir haline dönüşüveriyor. Film Festivalinin de yapılacağı şehir olarak buranın seçilmesi artık Cannes’ın Festivaller Şehri olarak da anılmasını sağlıyor.

İşte Cannes’in belki de çok bilmediğimiz hikayesi bu. Ben şahsen gidene kadar bilmiyordum, araştırıp öğrendiğimde enteresan geldi bütün bu değişim.

Cannes Vieille Ville – yani Cannes Eski Şehir: Le Suquet

Yine tarihe bakacak olursak, Fransa’da derebeylik sistemi uzun süre devam etmiş ve halk da dışarıdan gelen tehlikelere karşı durmak ve şehirlerini korumak için yüksek tepelere yerleşmiş. Koruma amaçlı olarak bu tepeleri surlarla çevirmişler. Bunu Osmanlı veya Yunan medeniyetlerinde de görmek mümkün aslında.

Bu nedenden dolayı Cannes’da da Eski Şehir tepede konumlanmış ve elbette ki kale duvarları var.

Haritadan bakacak olursak Rue Félix Faure caddesinin ve Promenade de la Pantiero Bulvarı’nın sonuna doğru karşımıza çıkan bölge Eski şehir, yani Le Suquet

Le Suquet ©  Google Maps
Le Suquet © Google Maps

Bu bölgede gezip görmenizi önereceğim yerler şöyle:

1. Romantik Saint-Antoine Sokağı

2. Notre Dame de l’Esperance Kilisesi ve Suquet Saat Kulesi

3. Musee de la Castre: 12. Yüzyıla ait kaledeki Tarih/Antropoloji Müzesi

Aşağıdaki lüks ve ihtişamlı Cannes sahil şeridinden sonra fazla snob bir şehirde olduğunuzu düşündüyseniz eğer, eminim burada fikriniz değişecektir. Burada bir zarafet, bir romantizm, bir sıcaklık var insanın içine işleyen.

En yukarıya çıkıp şehre tepeden baktığınızda ise herşey bir bütün halinde önünüze seriliyor. Yeni ile eski, tarihi olan ile modern olan…

Ve bakıyorsunuz ki Cannes sadece zenginlik timsali bir şehir değil. Tarihi ile, geçmişi ile, hikayesi ile bütünleştiğinde tüm zıtlıklarıyla bir bütün olduğunda, gerçek Cannes insana çok daha sahici, çok daha sevilesi bir şehir olarak görünüyor… en azından bana öyle oldu. Aşağıdaki beğenim yukarıda aşka dönüştü…

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir