Hanya’yı da gördük sonunda – meğer Girit’teymiş :)
27/03/2017
Agios Nikolaos: Girit’in mavi-yeşil beldesi
04/06/2017

Girit’de deniz tatili: En güzel plajlar

Girit Adası gerek şehirleriyle, gerek tarihiyle gerekse doğal güzellikleri ve deniziyle bizim çok sevdiğimiz bir ada oldu. Tek eksikliği yeşilin biraz azlığı ve yer yer çorak oluşu ama birbirinden enfes koyları, plajları ve büyüleyici lagünleri ile deniz tatili için ideal bir destinasyon. Bunların içerisinde özellikle Balos Lagünü rüya gibi bir yer. Hani “Ölmeden önce görülmesi gereken 20 yer” gibi listeler yaparlar ya, işte Balos Lagünü tam o tür listelere layık güzellikte…

bencetatil.com’un Girit Adası için önerdiği “Top 8” plaj listesi

(Güney kıyılarına inmeye vakit kalsaydı “Top 10” olacaktı listemiz ama bu kadarla yetindik biz :)

İlk 3 bence mutlaka görülmesi gereken yerler. Kalanlar da güzel ama, ilk 3 olmazsa olmazı diyelim eğer farklı bir deniz keyfi arıyorsanız…

1- Balos Lagünü / Gramvousa Adası
Burası Girit Adası’nın bir numaralı doğa harikası ve benim de şu ana kadar hayatımda gördüğüm en etkileyici yerlerden biri… Deniz keyfi için muhteşem bir ortam… Kimi yerde beyazımsı açık mavi, kimi yerde turkuaz rengi ve günün her saati değişen renkler ve tonlar ile aklınızı başınızdan alacak güzellikte bir yer burası… Deniz suyu lagünün içindeki sığ yerlerde epey sıcak – normal derinlikteki yerlerde ise ılık…

Nasıl gidilir?

Lagüne karadan ulaşım oldukça eziyetli. Arazi aracı veya Cross Motor ile oldukça yakına gelebilmiş kişileri gördük ama standart arabalar ile direkt lagüne kadar gidemiyorsunuz, belli bir yerde park edip arabanızı bırakmanız gerekiyor. Sonrasında da yarım saat kadar engebeli bir arazıde dere tepe yürüyorsunuz, ki bu da yaz sıcağında çekilecek zahmet değil bence.

Bence en güzel ve keyifli olanı Balos Lagünü’ne tekne ile gidip gelmek. Hem de bu tekneler sizi yol üzerindeki bir başka güzellik olan Gramvousa Adası’na da götürüyor. İster enfes denizinde yüzün, isterseniz tepedeki Gramvousa Kalesini ziyaret edin, gayet keyifli bir durak oluyor.

© Google maps

Gramvousa’dan birkaç kare…

Tekne bu adada 1 saat mola verdikten sonra sizi Balos Lagünü’ne kadar götürüyor. Tekne diyorum ama yanlış anlamayın, koskoca gemiler bunlar aslında, hatta kimisi 1000 kişi kapasitesinde… Büyük gemiler biraz açıkta demir atıyor ve sizi motorlar ile karaya taşıyorlar. Daha orta büyüklükte olanları ise iskeleye kadar yanaşabiliyor.

Bizi sabah lagüne götüren gemi kıyıya kadar yanaşabildi.

Gemiden inince lagünün sığ yerlerinden elde plaj çantaları ile yürüyüp en beğendiğimiz yere yerleştik.

Gerçi her yer ayrı güzel, o yüzden hafif görmemişlik yapıp iki kere yer değiştirdik lagüne farklı açılardan bakalım diye :)

Dönüş için bizi almaya gelen gemi kıyıya yanaşamadığı için motorla taşıdılar bizi…

Etrafta denize girmek için o kadar çok seçenek var ki, insan hangi birinde yüzeceğini şaşırıyor…

Denizin rengi yer yer değişiyor, beyazdan açık maviye su yeşilinden turkuaza kadar bir dolu tonu var…

Sığ yerler çocuklar ile güneşlenirken bunalmak istemeyen yetişkinlerin gözde yeri…

Bu kartpostal gibi ortam hakikaten de unutulacak gibi değil…

Günübirlik Gramvousa & Balos Tekne Turları için Hanya şehrinde kalıyorsanız, arabanız ile Kissamos’a gitmeniz gerekiyor. Limanda koskocaman bir araba parkı da var. Arabanız yoksa bu tur sizi otelinizden sabah gelip alıyor ve akşam tekrar otelinize bırakıyor. Otelinzdeki danışmaya sorabilirsiniz. Gerçi Hanya’da dolaşırken de epey reklam görmeniz mümkün.

Bu tür turlar için bu siteye bakabilirsiniz.

Teknede yiyecek ve içecek alternatifleri mevcut ama Gramvousa Adası’nda böyle bir imkan yok. Balos Lagünü’ne gelince, burada da büyük bir tesis yok ama sınırlı da olsa tuvalet, giyinme kabini, şezlong ve şemsiye gibi imkanlar var.

Girit Adası’nın bir yöne doğru batıp, diğer taraftan yukarı doğru çıktığı bilgisini öğrendik teknede. Kissamos Boğazı’nı geçerken size bunun kanıtlarını gösteriyorlar, o anları da kaçırmamak lazım…

Paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir