“Işıklar Şehri” Strasbourg

4 günde 2 ülke, farklı tatlar
28/02/2013
Basel Noel’de ışıltılar içinde
12/03/2013
4 günde 2 ülke, farklı tatlar
28/02/2013
Basel Noel’de ışıltılar içinde
12/03/2013

Alsaz’ın ve Avrupa’nın başkenti Strasbourg’da Noel…

Fransa’nın Alsaz bölgesi veya orijinal adıyla “Région Alsace”, tarih boyunca Almanya ve Fransa arasında bir kaç kez gidip gelmiş ve  II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa sınırları içine dahil olmuştur. Bu nedenle Fransa ve Almanya sınırındaki bu bölgede Alman kültürünün  yoğun etkileri görülmekte. Bölgede konuşulan Fransızcanın bile Alman aksanı taşıdığı söyleniyor.  Yemekleri de  Alman ve Fransız mutfağının bir sentezi gibi. Pek çok kasaba halen Almanca isimlerini taşıyor. Ama en göze çarpanı belki de Almanya’nın izlerini taşıyan o güzelim mimarisi… Ünlü Frommer’s sitesinde de Alsaz bölgesinden “Fransa’nın en az Fransız olan bölgesi” şeklinde söz ediliyor.

Alsaz çok renkli ve çok sevimli bir bölge. Masal gibi, tablo gibi, eşsiz güzellikleriyle sizleri büyüleyecek sayısı neredeyse 100 ü bulan romantik kasabaları, ortaçağdan kalma şatoları, camlarından çiçek fışkıran üçgen çatılı ahşap destekli tarihi evleri,  türlü türlü şarapları tatma imkanları bulacağınız sayısız şarap bağları, zengin tarihi ve kültür mirası ile benzersiz bir yer.

Strasbourg hem Avrupa Birliği’nin iki başkentinden biri olması, hem de Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası İnsan Hakları Enstitüsü gibi kuruluşları barındırması sebebiyle çok ciddi bir  şehir diye düşünülebilir ama burası aslında inanılmaz estetik, sıcak ve romantik bir şehir. Ayrıca Strasbourg 1988’den bu yana UNESCO’nun “Dünya Mirasları” listesinde. Üniversiteleri çok meşhur olduğundan sırf bu üniversitelerde okumak için gelen çok sayıda yabancı öğrenci yaşamakta burada.

Strasbourg “Ville de Lumiére”, yani “Işıklar Şehri” ünvanına sahip bir şehir ve bu ünvana yakışır bir şekilde şıkır şıkır ve de pırıl pırıldı noelde. Işıklar Şehri diye şehre girerken yazıyor zaten :)

Strasbourg

Petite France denilen Küçük Fransa bölgesi şehrin en göz alıcı yeri. Aşağıdaki google.maps haritasında gördüğünüz bölge “Petite France”. Burada L’ill nehrinin kanalları  boyunca dizilmiş rengarenk ve birbirinden güzel evler çok romantik bir ortam oluşturmuş.

googlemaps - petit france printscreen

Strasbourg

Strasbourg

Vaudan Barajının üzerindeki köprüye çıkarsanız hem Petite France bölgesine, hem de Ponts Couvert köprüsüne tepeden bakma şansınız oluyor. Kapalı Köprü anlamına gelen bu köprü üzerinde üç tane kule var. Rue des Moulins boyunca yürüseniz Petite France bölgesinin en güzel yerlerini görürsünüz.

Strasbourg

Strasbourg

Yazın yemyeşil olunca burası muhteşem oluyordur.

Işıl ışıl görülen bu bina Petite France’daki favorim Pont Saint-Martin restoranı. Gece iyice romantik görünüyor.

Strasburg

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir