Ma Belle Paris…

Baharda Bern bir başkadır…
26/05/2013
Küllerinden doğan şehir: Berlin
16/06/2013
Baharda Bern bir başkadır…
26/05/2013
Küllerinden doğan şehir: Berlin
16/06/2013

3. Şanzelize Bulvarı – Zafer Takı – Concord Meydanı – Louvre Müzesi 

Zafer Takı “Arc de Triomphedan “Concord Meydanı“na kadar uzanan bu bulvar da, Paris’in simgelerinden biri. Şanzelize Bulvarı, lüks mağaza, otel, sinema, café ve restaurantlar ile dolu, aslında bizim Bağdat Caddesi’ne benzer geniş bir cadde. Ama başındaki Zafer Takı ile caddeyi yol boyu çevreleyen, şekilli olarak budanmış  ağaçlar bu caddeye bambaşka bir hava veriyor. Şanzelize yaklaşık 2 km uzunluğundaymış. Buradaki mağazalar ve restaurantlar çok pahalı ama Mc Donalds gibi fastfood seçenekleri de var.

Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında, Şanzelize Bulvarının batı kısmında yer alan Zafer Takı, çok büyük bir döner kavşakta, birçok caddenin kesişme noktasında yer alıyor. Boyu 45 , eni 22 ve yüksekliği ise 49 metreymiş. Napolyon Bonapart, Austerlitz savaşında zafer kazanan askerlerine “Evinize zafer taklarının altından geçerek döneceksiniz” demiş ve bu anıtın inşa edilmesini istemiş. Zafer Takı’nın “Gidiş, Zafer, Direniş, ve Barış” isimleri verilen 4 heykeli dikkat çekici. Napolyon’un cenazesi Les Invalides’e nakledilirken bu takın altından geçmiş. Tepesine çıkmak 9,5 euroydu diye hatırlıyorum…

Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı görüntüleri…

Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı
Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı
Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı
Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı
Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı gece ayrı güzel
Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı gece ayrı güzel

Cadde boyunca güzel binalar var…

Şanzelize boyunca güzel binalar...
Şanzelize boyunca güzel binalar…
Şanzelize boyunca güzel binalar...
Şanzelize boyunca güzel binalar…

Concorde Meydanı

Caddenin sonunda ulaştığınız Concorde Meydanı da çok güzel. Fıskiyeli havuzlarla dolu bu meydanda Mısır’dan getirilmiş meşhur Luksor Dikilitaşı var.  Bu taşın ikincisi hala Mısır’daki Luksor tapınağının girişindeymiş. Paris’in en büyük meydanı olan Concorde Meydanı Fransız Devrimi sırasında giyotinle idam edilen bin küsür kişinin ölümüne sahne olmuş. Meydandan uzaktaki Eyfel Kulesi de görünüyor.

Concorde Meydanı
Concorde Meydanı

Arkada Madeleine Kilisesi de görülmekte…

Concorde Meydanı ve Madeleine Kilisesi
Concorde Meydanı ve Madeleine Kilisesi

Louvre Müzesi

Ferris Wheel of Paris dönmedolabı bu meydanın Louvre Müzesi’ne doğru giden tarafında.

Ferris Wheel of Paris
Ferris Wheel of Paris

Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sının da içinde bulunduğu Louvre Müzesi dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi ünvanına sahip. Bu müzenin avlusundaki Louvre Piramidi, cam ve metalden oluşturulmuş. Dört piramitten en büyük olanı müzenin ana girişi olarak kullanılıyor. Bu modern piramid ile tarihi Louvre Müzesi binası garip bir tezat oluşturuyor. Buraya kadar gelip müzeyi gezecek vakit kalmayınca bari hatıra fotoğrafı çekelim dedik :)

Louvre Müzesi girişi
Louvre Müzesi girişi
Louvre Piramidi
Louvre Piramidi
Paylaşmak ister misiniz?

13 Comments

 1. zeynep dedi ki:

  Noel tatili için

 2. zeynep dedi ki:

  İyi günler dilek hanım lyona yakın gezilecek yerler var mı bildiginiz ? Eşim ve benim için. Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

 3. Ceyda Gürler dedi ki:

  Paris;
  nam-ı diğer Aşıklar Şehri. Notre Dam katedrali, cafe’leri, parkları, gece
  şovları, Eiffel kulesi, Seine nehriyle romantizm kokan bir kent. ZNF Turizm
  gibi konusunda uzman ve deneyimli bir acenta ile gittiğimiz için seyahatimiz
  çok güzel geçti,bu acentayı tavsiye ederim.

 4. Tuğçe dedi ki:

  Paris de romantik bir şehir fakat, ben Amsterdam’ı bu bağlamda daha çok sevdim :)

  • Amsterdam bizim de çok bayıldığımız bir şehir, hele yazın güzelliğinden geçilmiyor. Kanallar bölgesi ve kasabaları muhteşem, şiir gibi… Biz iki gidişimizde de biraz kalabalık gittik oraya, yalnız gitseydik daha da romantik gelirdi eminim, artık bir dahaki sefere :)

 5. Elanur dedi ki:

  adresleri yazarsanız sevinirim

 6. sevgi dedi ki:

  dilek hanım paris yazınızı okudum ama ama nereye nasıl gidilir nerden binilir falan buları göremedim.

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Sevgi Hanım,

   Paris yürüyerek keşfetmek için oldukça büyük bir şehir, o yüzden pek çok yere rahat ve çabuk ulaşmak için metroyu kullanmak gerekiyor. Tabii ki Concorde Meydanı ile Louvre Müzesi gibi birbirine yakın bazı yerler arasında yürümek de mümkün.
   Yorumunuz üzerine yazının sonlarına doğru (sayfa 12) Ulaşım bölümü ekledim ve ana metro hatları ve durakları ile ilgili kısa bir bilgilendirme koydum, umarım faydalı olur :)

   İyi günler…

 7. Dilek dedi ki:

  Değil mi, biz de bayıldık onlara. Sonradan da pişman oldum keşke bir mail adreslerini alsaydım, fotoğrafı onlara da yollardım diye :)

 8. Fransız gençlerle fotoğrafa bayıldım :) Ne şeker çocuklarmış.

 9. Dilek dedi ki:

  Çok memnun oldum Demetcim siteyi beğenmene. Daha henüz çok yeni ama hem bizi mutlu eden bir uğraş olsun, hem de girenlerin beğenip faydalı bulabileceği bir ortam olsun diye başladık, elimizden geldiğince güzel birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Böyle olumlu yorumlar gelince de çok moral oluyor, teşekkür ederim :)

  Sorduğun şarkıyı çok aradım, 7 dakikalık şarkı bulmak zor, epey uğraştım. Sonra bunu bulunca da çok sevdim. Senin de sevmen ne güzel. Şarkıcının ve parçanın adını yazıyorum:
  Pierre Perret – “de profundis morpionibus”

  Sevgiler…

 10. Demet Koç dedi ki:

  Hocam sayfanızı yeni keşfettim ve çok beğendim:) Bundan sonra sürekli okurum girdikçe. Gezi yazılarınız insanda çantayı alıp gitme isteği uyandırıyor. Bir de paris videonuzdaki şarkının adını öğrenebilir miyim acaba? :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir