Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 5 – Başkent Palermo

Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 4 – Sicilya’da antik bir Yunan kenti: Siracusa
13/01/2018
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 1: Belgrad, Sırbistan
27/01/2018
Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 4 – Sicilya’da antik bir Yunan kenti: Siracusa
13/01/2018
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 1: Belgrad, Sırbistan
27/01/2018

PALERMO ULAŞIM:

Türkiye’ den Sicilya’nın başkenti Palermo’ ya direkt uçuş bulunmuyor ancak aktarmalı uçuşlarla Palermo’ ya ulaşılabilir.

THY, Sicilya Adası’nın sadece Katanya şehrine uçuş düzenliyor. Başkent Palermo’ya gitmek için ya bizim de yaptığımız gibi Katanya’dan yaklaşık 3 saatlik bir kara yolu ile otobüse binerek ya da daha cesaretliyseniz :) araba kiralayıp gideceksiniz.

Otobüsler pek yeni ve temiz değil ama bizim deneyimimize göre konuşacak olursak zamanında kalkıp zamanında varıyor.

PALERMO KONAKLAMA:

Biz genellikle, kalitesi hemen hemen her yerde birbirine yakın olan zincir otelleri tercih ediyoruz konaklama ihtiyacımız için. Palermo’da da aynı şekilde Mercure markasına ait Hotel Giardino Inglese‘de konakladık.

Merkeze 15 – 20 dakika yürüme mesafesinde olan otelimizin en güzel yanı arka kısmının Giardino Inglese parkına bakıyor olmasıydı.

Otelin odaları temiz ve konforlu, banyosu oldukça modern ve kullanışlıydı.

Sabah keyfi yapılabilen kahvaltı terasının manzarası da gayet güzeldi.

Ayrıca ana cadde üzerindeki otelin önünde ve hemen yolun karşısında iki yöne doğru da otobüs durakları olması özellikle plajlara giderken büyük bir avantaj oldu. Biletler yolun karşısındaki gazete kioskundan alınabiliyor.

Via Della Liberta üzerindeki otelimizden şehrin merkezine doğru inerken lüks alışveriş yapmak isteyenlerin dikkatini çekecek şık mağazalar var.

SİCİLYA-PALERMO Genel Bilgi:

Mario Puzo’nun mafyayı konu alan romanını okumuş ya da kitabın sinemaya uyarlaması olan “The Godfather” filmini izlemişsinizdir muhtemelen.

Kitap veya filmden de hatırlayacağınız üzere ilk mafya ailesi Sicilya’da kurulmuş ve mafya ismini ilk kullanan da Sicilya olmuş. Palermo, 2700 yıllık tarihi ve zengin kültür mirası ile olsun, Romanesk ve Arap – Bizans tarzının harmanlanmasından oluşan kendine özgü mimarisiyle olsun Sicilya’da önemli bir role sahip. Filmlere konu olan Sicilya Mafyası’nın da kalbi buradaymış.

Fransız Devrimi sonrası Fransa’dan gelebilecek bir saldırıya karşı kurulan “Fransa’ya Ölüm, Yaşasın İtalya” denilen mafya oluşumu, daha sonra yasadışı işlerden büyük paralar kazanan tehlikeli ve eli kanlı bir örgüte dönüşmüş. Ama artık Sicilya eskisi gibi değil, hele turistler çok rahat demişlerdi, biz de gittik gördük, hakikaten de özellikle turistlerin korkacağı bir şey yok gibi. Ama siz yine de mafya esprisi pek yapmayın, hoşlanmadıklarını duyduk, o yüzden biz kaçındık.

Ama bir Godfather T-shirt’ü almadan da dönmek olmazdı tabii :)

PALERMO PLAJLAR:

Mavi-beyaz berrak bir deniz ve kumsal tercih edenler için gerçekten güzel iki plaj öneriyoruz.

Bunlardan ilki Mondello Plajı, ki öncelikli tavsiyemiz de burası. Bu bölgede bir kaç km uzunluğunda sahil mevcut ve farklı farklı plajlar şeklinde kullanılıyor. Bazı plajlar tamamen ücretli ve şezlong-şemsiye ve restoran hizmeti bulunuyor. Bazıları ise bizdekine benzer şekilde sadece belli kamu personellerine vs. ayrılmış durumda. (Demiryolu çalışanları kampı vs. gibi). Bu bölgeye Palermo’dan 806 numaralı otobüs ile ulaşılabiliyor. Otobüs yaklaşık 10-15 dk’da bir geliyor ve yolculuk 20 dakika kadar sürüyor.

İşte bu bölgeden bir kaç fotoğraf…

Diğer önereceğimiz San Vito lo Capo plajı şehre oldukça uzak ancak yine de gitmeye değer bizce. Tabii yaklaşık 100 km yolu ve 2 saate yakın otobüs yolculuğunu göze almak gerekiyor. Gerçi araba kiralamışsanız çok daha çabuk ve konforlu bir şekilde de buraya ulaşılabilir. Burada da şezlong ve şemsiye kiralayabilir veya ücretsiz alanlarda kendiniz havlunuzu serebilirsiniz. Plajın hemen yakınındaki sokaklarda her zevke hitap eden restoranlar mevcut.

İşte buradan bir kaç görüntü.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir