Yılbaşı ve noel tatilleri

Estonya’da aşk ve müzik dolu bir yaz tatili…
15/12/2014
Aurora Kuzey Işıkları
“Kuzey Işıkları” altında sıradışı tatiller…
08/01/2015
Estonya’da aşk ve müzik dolu bir yaz tatili…
15/12/2014
Aurora Kuzey Işıkları
“Kuzey Işıkları” altında sıradışı tatiller…
08/01/2015

Aralık ayı tatil için en güzel zamanlardan biridir…

Yılın en süslü, en ışıltılı ve en renkli zamanı olan Aralık ayı, tatil için de muhteşem seçenekler sunar. Yılbaşı öncesinde dünyanın pek çok yerinde şehirler yeni yıla büyük bir coşkuyla hazırlanır.

BERLIN 3 - Potsdamer Arkaden
Berlin
VİYANA 2
Viyana

İşte hem yeni yıl öncesinde hem de yılbaşında yapabileceğiniz birkaç tatil seçeneği…

1. Noel pazarları gezisi

2. Metropollerde klasik yılbaşı tatilleri

3. Güneşli bir yeni yıl tatili

4. Karlar içinde bir yeni yıl tatili

5. Yeni yılı tematik gezilerle karşılamak

Haydi gelin hep beraber bakalım bu tatillerin herbirine…

Noel pazarları gezisi

24 Kasım ile 24 Aralık arasında, yani Noel öncesindeki bir ay boyunca pek çok ülkede Noel pazarları kurulur. Renk renk kulübeler her şehirde ayrı bir tarzda dekore edilir ve hepsi çeşit çeşit süslemelerle donatılır. Bu kulübelerde giysiler, takılar, hediyelik eşyalar, mumlar, Noele özgü yiyecek ve içecekler satılır. İnsanın o soğukta içini ısıtan sıcak şarap, kestane kebap, sosis, çörek ve çikolatalı krepler bu marketlerin vazgeçilmezleridir. Her yer mis gibi kokar, etraf şarkılarla şenlenir. Çocuklar için masalların canlandırıldığı kulübeler bile hazırlanır.

Wiesbaden resim (2)
Noel Pazarları – Almanya, Wiesbaden
  • Almanya, Noel pazarları geleneğini ilk başlatan ve yaklaşık 600 yıldan beri sürdüren ülke. Dolayısıyla bu pazarların en görkemlilerini orada bulabilirsiniz. Berlin, Dresden, Köln ve Frankfurt başta olmak üzere tüm büyük şehirler tam bir Noel pazarı cennetidir.
  • Diğer Avrupa ülkeleri de zaman içinde bu geleneği benimsedikleri için artık hemen hepsinde yeni yıl öncesinde bu Noel pazarlarını görmek mümkün. Her tarafı ışık seline dönüşen sanat şehri Viyana bunun en güzel örneklerinden biri.
  • Ortaçağdan kalma romantik kasabaları ve türlü türlü şarapları tadabileceğiniz köyleriyle Fransa’nın Alsaz Şarap Rotası güzel bir seçim olabilir. Özellikle “Işıklar Şehri” diye bilinen Strasbourg Noel zamanı bu bölgenin en canlı yeridir.
ALSAZ - STRASBOURG 4
Alsaz – Strasbourg
  • Masalcı Andersen’in şehri Kopenhag ise büyüleyici bir atmosfere sahip Hans Christian Andersen Noel Pazarı ve Tivoli Bahçeleri’ndeki eğlenceli Noel ortamıyla ünlüdür. Noel boyunca süren havai fişek festivali de gerçekten görmeye değer.
  • Kırmızı Noel kulübeleriyle romantik bir havaya bürünen Prag da yılın bu ışıltılı döneminin tadını çıkarmak için ideal destinasyonlardandır.
DSCF5226
Noel Kulubeleri – Almanya, Berlin

Metropollerde klasik yılbaşı tatilleri

Yeni yıla bir metropolde girmeyi tercih ederseniz, tatilinize bu şehirlerin gezip görülecek ünlü yerlerini ziyaret ederek başlar, sonrasında ise şehrin büyük meydanlarından birinde eğlenceli sokak partilerinden birine katılabilir ve havai fişek gösterilerini izleyebilirsiniz. İşte bunları yapabileceğiniz en güzel beş metropol…

  • Londra: Londra, yeni yıl partileri ve Thames Nehri’ndeki havai fişek gösterileriyle ünlüdür. London Eye denilen dev dönme dolaptan atılan havai fişekleri, isterseniz nehir kıyısından, isterseniz bir tekne turu esnasında seyredebilirsiniz. 1 Ocak 2015 günü Londra’da yine geleneksel “Yeni Yıl Geçit Töreni” yapılacak. 1987’den beri yapılan bu törenlerde gösterişli kostümler giymiş dansçılar, akrobatlar ve müzisyenler Londra’nın kasabalarıyla çeşitli ülkeleri temsil eden gösteriler yaparak bir geçit töreni gerçekleştirirler.
  • Berlin: Almanya’nın başkenti Berlin zaten gece hayatının canlı olduğu bir şehir ve yılbaşı gecesi de barlar, gece klüpleri ve sokak partilerinin hepsi birbirinden eğlenceli olacaktır. Sokak partilerinin en güzeli ise Berlin Duvarı yıkıldığında olsun, diğer büyük ve önemli olaylarda olsun halkın toplandığı Brandenburg Kapısı etrafında olandır. Konserler, lazer şovları ve en sonunda havai fişeklerle yeni yıl karşılanır.
  • Moskova: Moskova kış tatili için ideal destinasyonlardandır. Hele bir de kar yağarsa, o muhteşem ikonik yapılar masalsı bir atmosfer yaratır. Moskova’da restoran, bar ve gece klüpleri en güzel yılbaşı eğlencesini sunmak için birbiriyle yarışır. Dev yılbaşı ağacıyla süslenen Kızıl Meydan’daki kutlamaya katılırsanız, havai fişekler patladığında kendinizi peri masallarını andıran bir ortamda hissedebilirsiniz.
MOSKOVA 3
Moskova
  • Paris: Yeni yıl tatili için Paris’i seçerseniz, hem bu güzel şehri en süslü haliyle ve ışıl ışılken gezip görür, hem de yılbaşına Eyfel Kulesi’nin şahane ışık gösterisi ve havai fişeklerin yarattığı görsel şölenle girersiniz. Hatta yeni yıla Eyfel Kulesi altından kalkan ışıklandırılmış teknelerle Seine Nehri’nde dolaşarak da girebilirsiniz. Şanzelize Bulvarı da yeni yıl eğlencesi için özel olarak hazırlanır ve buradaki restoran, bar ve klüplerde eğlence sabahlara kadar sürer.
PARIS 2
Paris
  • New York: Yılbaşı tatili için, New York kuşkusuz en hareketli ve canlı yerlerden biridir. Şehri gezip, yeni yıl alışverişlerinizi yaptıktan sonra yılbaşı eğlencesine hazırsınız demektir. Times Meydanı’ndaki yeni yıl karşılaması çok özeldir. Dileklerin yazıldığı ufak kağıtlar gökten konfeti şeklinde yağar ve havai fişek gösterileri eşliğinde dev bir kristal top indirilir. “Ball-Drop” denilen bu gelenek 1907’den beri yapılmaktadır. Yine bu meydanda ünlü şarkıcı ve grupların verdiği konserler sabaha kadar devam eder.  
Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir