3 günde Stockholm: İkinci Gün

Rüya gibi bir Portekiz gezisi: Bölüm 9 – Lagos
23/05/2020
Fener Balat Turu
Günübirlik Fener Balat Turu
29/05/2020
Rüya gibi bir Portekiz gezisi: Bölüm 9 – Lagos
23/05/2020
Fener Balat Turu
Günübirlik Fener Balat Turu
29/05/2020

Stockholm’de ikinci gün

Stockholm turumuzun ilk gününde gezdiğimiz yerler, özellikle ulaşım ve konaklama bilgileri önceki yazımızda yer almaktadır. Henüz okumadıysanız o yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün şehirde ikinci günümüz. Hava bir yağmurlu, bir açık; tam da kuzeye yakışır bir durum yani…

Şehir merkezi

Şehri keşfetmeye merkezdeki önemli caddeleri turlayarak başlayalım dedik. Otelimizden metro ile önce Merkez İstasyonuna gittik, sonra yürüyerek şehrin merkezini dolaştık.

Burası her yıl Nobel Ödül töreninin düzenlendiği konser salonu Stockholms Konserthus. Çiçek pazarının kurulduğu Hötorget meydanında yer alıyor. 

Gezerken fark ettik ki, özellikle Drottninggatan, Birger Jarlsgatan ve Nybroplan caddeleri çok şık ve görülmeye değer.

Bu caddenin ismi bize göre biraz komik :)

İsveçli ünlü bir heykeltraşın adını taşıyan Sergels Torg Meydanı, şehrin en büyük meydanı. Burada enteresan bir de kule var.

Birçok adadan oluşan Stockholm şehrinde deniz kenarında gezmenin keyfi büyük.

Özellikle ilkbahar veya yaz aylarında giderseniz deniz kenarında masaları olan pek çok kafede oturup şehri seyre dalabilirsiniz. İşte Strandvägen Caddesi boyunca yürürken kameramıza takılan güzel görüntüler…

Bu caddede yürürken rengarenk süper spor arabalar dikkatimizi çekti. McLaren araçları deneyimlemek için kısa süreli kullanma keyfi sunuluyordu. Meraklısı için güzel bir etkinlikti.

Aslında bu yol içinde açık hava müzesi ve daha pek çok enteresan yer olan Djurgården Adasına doğru gidiyordu ama biz o adaya tam bir gün ayırmak ve tadına vararak gezmek istediğimiz için, orayı sonraki güne bıraktık ve şehrin merkezine doğru tekrar yürümeye başladık.

Kuzey ülkelerinde yavaş yavaş fosil yakıtla çalışan motorlu araçlardan vazgeçildiğini biliyorduk. Zaten sokaklarda gezerken de pek çok Tesla vb elektrikli araçlar ve çok sık olarak şarj istasyonları görülebiliyor. Fakat sefer saati bittikten sonra şarja takılmış bir yolcu vapuru görmek bizi yine de epey şaşırttı. Darısı ülkemizin başına diyelim…

Skeppsholmsbron Köprüsü ve Kraliyet Tacı

Gamla Stan’ın yakınındaki adacıklardan birkaçını gezmeye giderken, önce Skeppsholmsbron Köprüsü üzerindeki kraliyet tacına bakalım dedik. Köprüden manzara gerçekten enfesti. Bu köprü İsveç’in döküm demirden yapılmış ilk köprüsüymüş.

Çok kesin bir bilgi bulamadık ve kendi kendimize acaba Kraliyet Sarayına baktığı için mi koymuşlar bu tacı köprünün üzerine diye düşündük :)

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir