Günübirlik Fener Balat Turu

3 günde Stockholm: İkinci Gün
25/05/2020
İrlanda’nın ortaçağ şehri: Kilkenny gezisi
30/05/2020
3 günde Stockholm: İkinci Gün
25/05/2020
İrlanda’nın ortaçağ şehri: Kilkenny gezisi
30/05/2020
Fener Balat Turu

Haliç Sahilinde bir gün

İstanbul’un Fatih ilçesinin Haliç sahilinde yer alan Fener, Balat, Cibali ve Ayvansaray mahalleleri Korona tehdidi bittiğinde ve kendinizi İstanbul sokaklarına atmak istediğinizde güzel bir günübirlik gezi alternatifi olarak düşünülebilir. Geçen bahar yaptığımız bu günübirlik turu belki de bu yüzden şimdi paylaşmak geldi içimizden.

Burası bizim işimiz ile evimiz arasındaki güzergahta yer aldığı için belki de yüzlerce kez arabayla içlerinden geçmiş olmamıza rağmen, yakın bir zamana kadar pek de ilgimizi çekmemişti. Evet, bir kaç kez gittiğimiz balık lokantaları, işkembeciler ve kuru fasulyeciler vardı ama öyle uzun uzun gezilip de bir gün geçirilebilecek bir yer diye düşünmemiştik.

İşin açıkçası rahat rahat 4-5 saat geçirebileceğiniz bir gezi olur bu bölge. Umarız Covid-19 salgını nedeniyle buradaki güzelim işletmelerden kapanan veya iflas eden olmamıştır.

Cibali, Fener-Balat, Ayvansaray

Tam ne zaman başladı değişim bilemiyoruz ama özellikle Fener-Balat ve komşu mahalleleri restore edilen evleri, farklı konseptlerdeki kafeleri, mezatlar düzenlenen antikacıları ve çok çeşitli sanatsal tasarımlar bulunabilen dükkanları ile bizim düşündüğümüzün çok dışında bir bölge haline gelmiş artık ve gün geçtikçe de değişim sürmekte.

6-7 Eylül 1955 olaylarına kadar İstanbul’un en büyük gayr-i müslim azınlık nüfusunu barındıran bu bölgede böyle bir değişim görmek, virane haldeki yapıların restore edilip, her zevke hitap edecek farklı konseptlerin yaratılması gerçekten de çok hoş. Olaylar ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz Wikipedia linki burada.

Aşağıdaki mezat dükkanı antika ürünlere meraklı olanlar için ilgi çekici olabilir. Günde bir kaç kez farklı ürünler için açık arttırma düzenleniyor. Bu bölgede bu tür bir kaç yer gördük.

Muhtemelen eskinin farklı kültür ve farklı dinlere sahip vatandaşlarını bir daha bu bölgede göremeyecek olsak da en azından bu bölgeleri tekrar canlı ve renkli görmek insanı sevindiriyor.

Artık bu bölgeye özel turlar bile düzenleniyor, bölge insanların ilgisini her gün daha da çok çekmekte. Kokartlı profesyonel rehberler tarafından yapılan Cibali,  Fener-Balat ve Ayvansaray mahallelerini kapsayan Balat Turlarını tercih edecek olursanız hem bölgeyi kapsamlı gezmiş hem de tarihçesini öğrenmiş oluyorsunuz. Gerçi elbette kendi kendinize keyfe keder de dolaşabilirsiniz Fener-Balat sokaklarını.

Görmediğim yer kalmasın diyorsanız, bizce Fener Balat bölgesindeki en önemli gezi durakları şöyle:
  1. Tarihi Küçük Mustafa Paşa Hamamı & Ayakapı Hamamı
  2. Özel Maraşlı Rum İlkokulu, Özel Yuvakimyon Rum Kız Lisesi, İstanbul Fatih Özel Fener Rum Lisesi ve Ortaokulu
  3. Tahta Minare Cami, Cabir Cami & Ferruh Kethuda Cami
  4. Rum Ortodoks Patrikhanesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, Balat Ahrida Sinagogu, Balat Yanbol Sinagogu, Moğolların Meryemi Kilisesi (Kanlı Kilise) ve Balat Surp Hireşdagabet Ermeni Kilisesi
  5. Merdivenli Yokuş evleri
  6. Kiremit Caddesi Evleri
  7. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı & Balat Kültür Evi
  8. Çıfıt Çarşısı, antikacılar ve mezat evleri
  9. Fener Köftecisi, Tarihi Balat Köftecisi ve Balat Turşucusu
  10. Molla Aşkı Teras Cafe, Agora Meyhanesi, İncir Ağacı Kahvesi, Seksenler Café

İşte bu bölgeden bizim kameramıza takılanlar, günübirlik gezimizden bize kalan güzel anlar…

Biz bu kafede oturduk. Sokakları arşınlamaktan yorulunca bir kahve molası iyi geldi. Hem kahveleri güzel hem de dekorasyonu çok sevimliydi. Duvardaki Atatürk fotoğrafı ise ekstra keyif verdi bize :)

Fotoğraf çekmeyi sevenler ve İstanbul’da günübirlik Fotoğraf Turu destinasyonu arayanlar için bu mahalleler biçilmiş kaftan. Her köşede rengarenk bir fotoğraf karesi yakalamak mümkün.

Aşağıda gördüğünüz Sevda Gazozcusundan biz bir kaç çeşit gazoz denedik. Aslında sırf gazoz almak için bile bu bölgeye gelinebilir :)

Camhane ise normalde bir cam atölyesi ama aynı zamanda çeşitli cam sanat ürünlerinin de sergilendiği bir galeri.

Evet, bizim bu bölgeyi gezimiz güzel geçti ama ne yazık ki henüz bu güzel dönüşümden nasibini alamamış yapılar da var. Diliyoruz ki, tarihi havası bozulmadan tüm bölge bu dönüşüme ayak uydursun…

Bu kırmızı minibüsün olduğu köşe de aslında çok güzel ve sevimli olabilecekken, potansiyeli harcanmış bir yer. Sadece minibüsün olduğu fotoğraf karesini muhtemelen hepimiz beğeniriz ama insan o çöpler ile beraber bu kareye bakınca maalesef aynı etki olmuyor. Ortadaki çizgideki oku sağa/sola çekerek her iki halini de görebilirsiniz.

Günübirlik Fener Balat TuruGünübirlik Fener Balat Turu

Bu arada, daha önce belirttiğimiz gibi bu tür yerleri rehber ile gezmek pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Biz kendimiz gezerken iki tane rehberli gruba rastladık. Siz de Haliç sahilindeki bu mahalleleri rehber eşliğinde gezmek isterseniz google araması yaparak pek çok seçenek bulabilirsiniz. Biz denemedik ama öne çıkanlar bunlar gibi.

Siz deneyimlerseniz, yorumlarınızı bekleriz.

Dilek & Hür Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Soğuk bir kış günü İstanbul Kadıköy’de doğmuş. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümü mezunu. Özel sektörde yönetici olarak çalışmakta. Çocukluğundan beri teknoloji düşkünü. Komşu bakkal Ata Amca'sının teybini ödünç alıp Sinclair Spectrum 48K bilgisayarına kasetten oyun yüklediği günleri halen hatırlayıp, teknolojinin bu kadar kısa zamanda ne kadar çok ilerlediğine bazen şaşırıyor. Hayatta olmazsa olmazı gezmek, seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek. Yurtdışına ilk çıkışı 30 yaşlarına yakın bir zamanda olduğu için hala hayıflanır ve belki de bu yüzden arayı kapatmak için zaman ve para elverdikçe o ülke senin, bu ülke benim dolaşmakta... Bencetatil.com’un sahibesi Dilek V. Tavaşoğlu ile evli. İki gezgin ruh bir araya gelince hem gezmek, hem de gezip gördüklerini anlatıp başka seyahat severlere aktarmak ortak tutkuları oldu.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir