En iyi navigasyon

Havalimanı Ulaşım…
26/03/2015
Yunanistan ile ilgili güncellemeler
07/08/2015
Havalimanı Ulaşım…
26/03/2015
Yunanistan ile ilgili güncellemeler
07/08/2015

Akıllı telefonlar ile yol bulmak artık çok kolay!

Yurtdışı gezilerimizde en mutlu olduğumuz anların başında muhtemelen hiç haritaya bakmadan saatlerce o sokak senin bu sokak benim şeklinde dolaştığımız anlar gelir. Yurtdışında olup, tüm sorumlulukları geride bırakmış olmanın verdiği rahatlığın yanısıra bir de böyle başıboş bir şekilde dolaşmak gerçekten eşsiz bir özgürlük hissi uyandırıyor insanda.

Özellikle büyükçe Avrupa şehirlerinde nerede olduğumuza hiç bakmadan saatlerce dolaşmışlığımız çokca vardır. Elbette her güzel şeyin sonu olduğu gibi bu zevkli saatlerin de sonu hep gelir ve çoğunlukla gerçek manada kayboluruz :)

Eskiden bu tür kaybolma anlarımızın sonunda hemen sokak tabelalarındaki isimleri bulur ve sırt çantamızdan eksik etmediğimiz şehir haritası üzerinde tabeladan okuduğumuz sokak ismini bulmaya çalışarak yerimizi tayin ederdik. Minicik yazılmış sokak isimlerini bir de akşam saatlerinde okumaya çalışmak, hava yağmurlu ise harita ıslanmasın diye uğraşmak sıkıcı olmuyordu desem yalan olur herhalde.

DSCF1816
Bir zamanlar haritalar ile cebelleşirken :)

Artık bu tür kaybolma anlarımızda ve aslında daha sık olarak araç kiraladığımız tatillerimizde kullanmak üzere akıllı telefonumuz üzerinde çalışan navigasyon uygulamalarını tercih ediyoruz. Sadece navigasyon özelliği olan cihazlara hiç bir zaman alışamasak da halihazırda yanımızda taşıdığımız cep telefonları üzerinde bu tür bir uygulama kullanmak oldukça pratik oluyor.

En iyi navigasyon programı hangisi?

Android ve IOS işletim sistemi için pek çok uygulama mevcut olmasına rağmen ben en çok Sygic isimli uygulamadan memnum kaldım diyebilirim. Öncelikle diğer pek çok uygulamada olduğu gibi yıllık olarak ödenen bir ücret yok ve tek bir satın alma sonrasında ömür boyu harita güncelleme servisi garanti ediliyor.

sygic
Sygic navigasyon programı

Güncel haritalar özellikle araç kullanımında daha bir önemli oluyor. Yurtdışında yeni inşa edilip güncellemeler sonucunda Sygic haritalarına eklenen yeni yolları çok ayırt edemesem de Türkiye’de kullanırken gerçekten de bir çok zaman yeni açılan yolların kısa süre sonra bu navigasyon programında da görülmesi beni epey şaşırtmıştı. Hatta sadece yeni açılan yollar değil, gidiş geliş yönü değiştirilen yollar da kısa aralıklar ile programa ekleniyor.

Ücret konusundan bahsetmişken programın bir artısı da sık sık indirim kampanyaları yapıyor olmaları. Örneğin bu yazıyı yazdığım tarihte yine böyle bir kampanya mevcut ve %70’e varan indirim ile satıyor firma navigasyon ürünlerini (Birkaç istisna hariç neredeyse tüm ülkeleri kapsayan “World” lisansı şu an 29.99 Euro). Belirtmeyi unuttum sanırım, ürünün telefonunuza indirilmesi ve haritaları kullanmak zaten ücretsiz. Sadece navigasyon hizmetini kullanmak için para talep ediliyor. Yani ücretsiz bir şekilde deneyip ihtiyacınız olur ise tam sürüm için  para ödeyerek lisans satın alabilirsiniz.

Sygic navigasyon programının bence bir diğer artısı da oldukça anlaşılır arayüzü ve yönlendirmeleri. Kısa bir alışma evresinden sonra oldukça problemsiz şekilde kullanılabiliyor. Eksi olarak söyleyebileceğim ise bazen bir yeri bulma konusunda zorluk çıkarabiliyor. Yani sokak adı vs. girerek arama yapıldığında bulamadığı bir yer ben görmedim ama nadiren de olsa mekan isimleri ile arama yapıldığında problem olabiliyor.

Yani uzun lafın kısası, özellikle yurtdışı gezilerinizde kullanmak üzere bu tür bir navigasyon programını telefonununuzda bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer sizin kullanıp memnun kaldığınız başka uygulamalar da varsa lütfen yorumlar bölümünde paylaşın ki hepimize yararı olsun.

yandex
Yandex Navigasyon: Trafik yoğunluğuna göre en hızlı rotayı öneriyor!

Bu arada navigasyon demişken Türkiye içinde yapacağınız tatillerde veya günlük yaşantınızda yol bulmanız gerektiğinde Yandex Navigasyon daha iyi bir tercih olur. Ücretsiz olması ve trafik yoğunluğuna göre rota planlaması da özellikle büyük şehirlerde çok önemli bir avantaj. Dikkat edilmesi gereken nokta Yandex Navigasyon, çevrimdışı (offline) haritalarını indirseniz bile aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla, yüksek hacimli bir internet paketi ile kullanmakta yarar var. Yurtdışında Rusya ve Ukrayna’da da bu programı kullanabiliyorsunuz.

Son söz olarak şöyle diyelim: Kaybolmak da bazen güzeldir ama sonrasında yolumuzu bulmak lazım…

H. Hür Tavaşoğlu

Soğuk bir kış günü İstanbul Kadıköy’de doğmuş. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümü mezunu. Özel sektörde yönetici olarak çalışmakta. Çocukluğundan beri teknoloji düşkünü. Komşu bakkal Ata Amca'sının teybini ödünç alıp Sinclair Spectrum 48K bilgisayarına kasetten oyun yüklediği günleri halen hatırlayıp, teknolojinin bu kadar kısa zamanda ne kadar çok ilerlediğine bazen şaşırıyor. Hayatta olmazsa olmazı gezmek, seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek. Yurtdışına ilk çıkışı 30 yaşlarına yakın bir zamanda olduğu için hala hayıflanır ve belki de bu yüzden arayı kapatmak için zaman ve para elverdikçe o ülke senin, bu ülke benim dolaşmakta... Bencetatil.com’un sahibesi Dilek V. Tavaşoğlu ile evli. İki gezgin ruh bir araya gelince hem gezmek, hem de gezip gördüklerini anlatıp başka seyahat severlere aktarmak ortak tutkuları oldu.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir