Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 1 – Rota ve ilk durak: Szeged

Estoi Sarayı: Düğün Organizasyonlarının Romantik Adresi
19/06/2020
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 2 – Çekya, Brno gezisi
14/08/2020
Estoi Sarayı: Düğün Organizasyonlarının Romantik Adresi
19/06/2020
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 2 – Çekya, Brno gezisi
14/08/2020

Arabayla İstanbul’dan Riga’ya

Bir kaç yıldır yazları arabamıza atlayıp Avrupa’da görmek istediğimiz ülke ve şehirleri turluyoruz. En uzak Varşova’ya kadar gitmiştik. Bu sefer kendimizi aşalım dedik ve 2018 yazında rotayı iyice kuzeye, Riga’ya doğru çevirdik. Planı yaparken Baltıklar Turu diye başladık ama Polonya o kadar güzel bir ülke ki, orada biraz fazla oyalanınca Estonya kaldı bir başka bahara veya yaza :)

Sonuç olarak 11 güne işte bunları sığdırdık.

Baltıklar Turu Programımız

7 Temmuz – İstanbul’dan yola çıkış ve ilk mola Macaristan, Szeged

Konaklama 1 gece

İlk günün hikayesi ve Szeged gezi notları rota açıklamasının ardından bu yazımızın devamında yer almakta.

8 Temmuz – Çekya, Brno

Mola yeri – konaklama yok

8 Temmuz – Polonya, Poznan

Konaklama 2 gece

10 Temmuz – Polonya, Gdansk

Konaklama 2 gece

12 Temmuz – Letonya, Riga

Konaklama 3 gece

15 Temmuz – Litvanya, Vilnius ve Trakai

Mola yeri – konaklama yok

16 Temmuz – Polonya, Varşova

Konaklama 1 gece

2016 yılındaki Avrupa turumuzda bu şehri gezmiştik, o yüzden bu sefer sadece konaklama noktamız oldu. Geçmiş tarihteki Varşova gezimizin yazısı için fotoğrafı tıklayabilirsiniz :)

16 Temmuz – Slovakya, Kösice

Mola yeri – konaklama yok

17 Temmuz – Sırbistan, Novi Sad

Konaklama 1 gece

18 Temmuz – İstanbul

Eve dönüş

Baltıklar Turu
Baltıklar Turu Rotamız

Yola çıkış ve ilk durak Szeged, Macaristan – 7 Temmuz 2018

Yola çıkmadan önce, her zamanki gibi arabanın bagajını koli koli suyla doldurduk çünkü yurt dışında sevdiğimiz tatta bir su henüz bulamadık maalesef. Onun dışında, araç kaskomuza yurt dışı risklerini karşılamak üzere zeyilname yaptırdık. Zorunlu olan yeşil sigorta poliçesini zaten uzun süreli yaptırdığımız için halen geçerli idi. Pasaportlarımızı yanımıza aldık, başka da pek bir şey yapmadık aslında hazırlık manasında.

Öğleden sonrayı uyuyarak geçirerek uzun bir yola kendimizi hazırladık ve sabaha karşı 02:45’de İstanbul Avrupa yakasından yola çıktık. Baltıklar Turu hep çok istediğimiz bir rotaydı o yüzden çok heyecanlıydık.

Evden çıktıktan yaklaşık 2 saat sonra Kapıkule sınırına vardık ve yurt dışı çıkışı için zorunlu olan harç pulumuzu alarak yaklaşık 20 dakika içerisinde Türkiye’den çıkışımızı gerçekleştirdik. Bu tür bir yolculuk yapacaklara Ağustos ayına kalmamalarını tekrar hatırlatmış olalım. Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının en yoğun şekilde Türkiye’ye araçla giriş çıkış yaptıkları Ağustos ayında sınır geçişleri tam bir eziyet oluyor.

Önceki seyahatlerimizde Bulgaristan’ın Sofya ve Plovdiv şehirlerini görmüş olduğumuz için otoyoldan hiç ayrılmadan Bulgaristan’ı yaklaşık 3.5 saatte boydan boya geçip, saat 09:00 itibariyle Sırbistan’a girdik.

Belgrad şehrini de başka bir “Arabayla Avrupa Turu” gezimizde görmüş olmamızdan dolayı hedefimiz direkt olarak Macaristan’a varabilmekti, o yüzden Sırbistan’da da sadece bir kahvaltı molası verdik. Aklınızda olsun, A1 otoyolu üzerindeki OMV Benzin İstasyonlarının hem tuvaletleri düzenli ve temiz hem de restoran kısmının yemekleri oldukça iyi.

A1 otoyolu üzerindeki OMV Benzin İstasyonu Restoranı

11:15 gibi yemek yediğimiz benzin istasyonundan ayrılarak yola devam ettik ve Macaristan yerel saatiyle 15:30’da ülkeye giriş yaptık. Sırbistan sınırından çıkış ve Macaristan girişi toplamda yaklaşık 1.5 saat kadar sürmüştü.

Sırbistan Sınırı
Sırbistan Sınır Kapısı

Planladığımız şekilde saat 16:00’da Macaristan’ın Szeged şehrine vardık ve arabamızı şehrin merkezi bir yerinde yol kenarına park ederek hemen etrafı gezmeye başladık.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir