Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu

Çocuklarla Avusturya: Yaz ortasında kayak tatili ve çevre gezisi
28/07/2018
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 5: Zakopane
11/08/2018
Çocuklarla Avusturya: Yaz ortasında kayak tatili ve çevre gezisi
28/07/2018
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 5: Zakopane
11/08/2018

Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu

Emirgân Korusu, İstanbul Boğazı kıyısında, Emirgân-İstinye semtleri arasında, 47,2 hektarlık bir yamaca yayılmış bulunmakta. Çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiş olan koru, 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açılmış.

17. yüzyılda Osmanlı padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilmiş olan Emirgan Korusu içerisine 1871-1878 yılları arasında 3 köşk yaptırılmış. Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılan bu köşkler günümüze kadar gelebilmiş…

Emirgan Korusu, ister içerideki köşklerde birşey yeyip içerek korunun ve boğazın manzarasını seyredek keyif yapmak istediğinizde, ister sandviçinizi, termosunuzu alıp piknik masalarında aileniz veya arkadaşlarınız ile size özel bir koru keyfi yapmak istediğinizde güzel bir seçenek olabilir.

Cam seyir terası

Sarı Köşkte üç Türk kahvesi keyfi bize Haziran 2018 itibariyle 16,5 TL’ye maloldu, fikir vermesi açısından burada belirtelim.

Bu da Sarı Köşk Kafeterya menüsü: sarikoskmenu

Koruda yürüyüş yapmak çoğu zaman yokuş inip çıkmanızı gerektirse de oldukça zevkli. Ortam temiz ve nezih. Çocuklu aileler için oyun parkı da var. Ayrıca tuvalet de mevcut ihtiyaç durumlarında ?

Yasemin Aslan Bakiri’nin sergilenmekte olan bir eseri…

Korunun yukarılarına doğru çıktığınızda köprü ve boğaz manzarası iyice güzel bir şekilde görülmekte.

Biz lale festivali döneminde gidemedik ama her yıl Nisan ayında eminim lalelerin de katkısıyla ortam görsel bir şölen haline dönüşüyordur.

Kısacası, İstanbul içerisindeki keşmekeşten bunalıp ufak bir kaçamak yapmak istediğinizde, biraz temiz hava, biraz huzur dilediğinizde bir kaç saatlik de olsa size bunları sunabilecek yerlerden birisi Emirgan Korusu. Özellikle bahar aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Dilek & Hür Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir