Fransa’nın asi adası Korsika’daki ilk durağımız: Calvi

Korsika Adası’na geçiş
15/01/2014
Korsika’nın en gözde şehri: Bonifacio
24/01/2014
Korsika Adası’na geçiş
15/01/2014
Korsika’nın en gözde şehri: Bonifacio
24/01/2014

Calvi: Tarihiyle, doğasıyla, deniziyle ve eğlencesiyle çok renkli bir şehir…

Korsika Adasındaki tatilimiz adanın kuzeyindeki Calvi şehrinde başladı… Bir zamanlar Ceneviz Cumhuriyetine bağlı bir şehirmiş burası. Adını da şehrin tepesindeki Calvi Kalesinin yapımında kullanılan “Calvus” isimli kayadan almış. Korsika’ya yapılacak bir seyahatte kaçırılmaması gereken bir yer Calvi. Şehre tepeden bakan kalesiyle, bembeyaz kumsalı ve pırıl pırıl deniziyle, gece hareketlenen canlı ortamı, nefis restoran ve kafe-barları, eğlenceli gece kulüpleri ile insanı büyüleyen güzel bir tatil mekanı. Biz çok sevdik.

Gelelim neler yaptık, onları anlatmaya… Öncelikle sabah otelimize eşyaları koyar koymaz mayolarımızı ve havlularımızı alıp hemen Calvi Plajına indik yürüyerek.

Gördüğünüz gibi daha yürürken bile çok keyifli bir gün vaad eden bir manzara vardı karşımızda…

Calvi

Calvi Plajı

Plaja yakın bir otel (Hotel Regina) tutmuş olmamızın faydasını gördük. Balkondan çektiğim bu fotoğrafta da görüldüğü gibi otelimizin denize yakın bir konumu ve oldukça güzel bir manzarası vardı.

Otel

10 dakikalık bir yürüyüşten sonra güzelim plaja gelmiştik bile. Sahilde pek çok tesis var. Şezlong ve şemsiyeler paralı ve de pahalı (20-30 Euro arası). Restoranlarından ister yiyecek ister içecek alın şezlong-şemsiyeyi bedava vermiyorlar. Herbirine fiyat sormakta fayda var, çünkü hepsinin fiyatı farklıydı. Günlük veya yarım günlük kiralayabiliyorsunuz. Tabii ki kiralamak zorunda değilsiniz, havlularınızı yere serip uzanmak isterseniz, boş bir dolu yer var…

DSCF9059
DSCF9082
DSCF9079

Deniz cam gibi berrak ve pırıl pırıl. Güzel açık mavi bir rengi var. Bir tarafta Calvi Kalesi ve şehrin sahil şeridi, diğer tarafta nefis bir dağ manzarası seyrederek yüzmenin keyfi bir harikaydı.

Deniz suyu sıcaklığı da idealdi. Ne soğuk ne sıcaktı, tam ortası denebilir. Sardinya Adasının kuzey kısmındaki denizden çok daha ılık olması beni şaşırttı. Orada üşümüştüm biraz, burada hiç üşümedim. Halbuki burası çok daha yukarıda…

Bu arada su önce uzun bir süre sığ, epey gittikten sonra yavaş yavaş derinleşiyor. Sizi bilmem ama ben böyle denizi çok severim.  Böyle denizlerde suyun içinde yatıp uzanmak, yürümek ve hatta koşmak çok zevkli oluyor :) Frizbi  ya da top oynamak gibi aktiviteler için de çok uygun bir deniz.

Calvi
Calvi
Calvi
DSCF9056
DSCF9071
Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir