Fransa’nın asi adası Korsika’daki ilk durağımız: Calvi

Korsika Adası’na geçiş
15/01/2014
Korsika’nın en gözde şehri: Bonifacio
24/01/2014
Korsika Adası’na geçiş
15/01/2014
Korsika’nın en gözde şehri: Bonifacio
24/01/2014

Calvi hikayemizi, biz hepsini deneyemesek de çeşitli kaynaklardan öğrendiğim birkaç tavsiye ile bitireyim en iyisi, belki işinize yarar.

Calvi şehrinde restoran, gezi ve aktivite önerileri

1. Adadaki Korsika Bölgesel Doğal Parkı içinde yer alan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Scandola Doğal Rezervi’ne Calvi’den tekneyle ulaşılabiliyor. Özellikle Girolata Körfezinde pırıl pırıl suların üzerinde dikkat çekici şekiller almış kaya formasyonlarını  tekne gezileri sırasında görmek mümkün. Buradan  Scandola’ya yapılan gezilere bakabilirsiniz.

2. “Miniature Train” dedikleri antika tren çevre kasabaları gezip görme olanağı sağlıyor.

3. Orada yaşayan birinden tavsiye: Korsika’ya ait ürünler almak isterseniz “5 Rue Clemenceau” adresindeki Annie Traiteur şarküteriye uğramakta fayda var.

4. Kalenin içindeki Chez Tao gece kulübü çok ünlü. Vaktiyle Tao Kerreffoff adında bir Rus kaptan kurmuş burayı. Şimdi oğulları işletiyor. Giderken şık giyinmek gerekiyor. The Camargue ve The Acapulco gece kulüpleri de tavsiye edilen eğlence mekanları arasında.

5. A Piazzetta, İtalyan lezzetleriyle ve özellikle tiramisu tatlısıyla ünlü bir restoran. Deniz ürünleri için Bout du Monde restoranı denenebilir. Marinadaki Calellu, L’abri côtier ve Le jardin on the Place du Marché restoranları  da tavsiye edilen yerler arasında.

6. Haziran ayında adaya gidecek olursanız “Calvi on the Rocks” festivalini kaçırmayın, ayın ilk günlerinde düzenleniyor ve bir hafta sürüyormuş. Gündüz plaj partileri, gece konserler, dans, müzik ve eğlence vaad eden bu festival için buraya bakın isterseniz. Özellikle elektronik müzik sevenler için muhteşem bir organizasyon olduğu söyleniyor.

7. Yazın sonlarına doğru kale içinde ve sokaklarda düzenlenen “Polyphonic Singing” festivali de tavsiyeler arasında. Bu festivale Korsika’ya özgü çok sesli müzik dinlemek isteyenler büyük ilgi gösteriyormuş. Uluslararası olan bu festivale başka milletlerden de çok sesli müzik yapan gruplar katılıyormuş. Buraya bakabilirsiniz.

8. Çok rüzgarlı bir dönem olan Ekim ayında, ay sonuna doğru “Wind Festival” düzenleniyormuş. Sanat sergileri, sempozyumlar, konserler, seminerler ve sokak aktiviteleri ile hem eğitici hem eğlendirici bir festival. Sokalarda sergilenen rüzgar ile çalışan çeşitli enstalasyonları olsun, müzik ve eğlencesiyle olsun değişik bir festivale benziyor. Burada biraz daha bilgi var.

9. Ajaccio’ya giden yol üzerinde Notre Damme De La Serra şapeline uğranabilir. Burada tepeden Calvi şehrine bakan Meryem Ana heykelinin Korsikalıları koruduğuna inanılıyor.

10. Yaklaşık bir buçuk saat mesafedeki Piana köyüne ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan doğal güzelliğiyle meşhur Porto Körfezi’ne günübirlik bir gezi yapılabilir.

Korsika Adası ile ilgili diğer gezi hikayelerimize aşağıdaki resimleri tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

KORSİKA ADASI'NIN KANLI VE ACILI HİKAYESİ
KORSİKA ADASI’NIN BİRAZ KAN BİRAZ ÖFKE VE BİRAZ DA HÜZÜN DOLU HİKAYESİ
CORSICA FERRIES İLE ADAYA YOLCULUK
CORSICA FERRIES İLE ADAYA YOLCULUK
BONIFACIO
KORSİKA ADASI’NIN FALEZLER ÜZERİNE KURULU EN MEŞHUR ŞEHRİ: BONIFACIO
PORTO VECCHIO
KORSİKA ADAS’NIN GÜZEL KÖRFEZ ŞEHRİ: PORTO VECCHIO
Koylar
KORSİKA’NIN GÜNEYİNDEKİ EFSANE KOYLAR VE KARTPOSTAL GÜZELLİĞİNDEKİ PLAJLAR
EMPERYAL ŞEHİR AJACCıO
EMPERYAL ŞEHİR AJACCIO

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir