Mayorka mı, Sardinya mı?

Barselona, büyülü şehir…
04/04/2013
Bir İskandinav masalı…
21/04/2013
Barselona, büyülü şehir…
04/04/2013
Bir İskandinav masalı…
21/04/2013

Bu yaz Akdeniz’deki hangi adaya gitsek?

Mayorka ve Sardinya Adalarında geçirilebilecek tatiller ilginizi çektiyse ve bu yaz deniz tatilimizi Akdeniz’de bir adada geçirelim diyorsanız ama seçim yapamıyorsanız, o zaman ne istediğinize ve bunları hangisinde daha iyi bulacağınıza bir bakmanızda fayda var.

Bu adaların her ikisi de çok güzel, her ikisi de gitmeye görmeye değer yerler. Ama biriyle başlamak istiyor ve hangisi diye karar veremiyorsanız, o zaman bu yazımızı okuyun, sizin için naçizane bir kıyaslama yapmaya çalıştık…

1.Deniz, plaj ve koylar:

Her iki adada da birbirine benzer muhteşem deniz, plaj ve koylar mevcut. Biri diğerinden üstün denemez bu konuda, neredeyse aynı gibi… Bu arada muhteşem derken denizin rengi, berraklığı, temizliği, kumunun yumuşaklığı, beyazlığı gibi özellikleri kastediyoruz. Renkler turkuazdan, beyazımsı maviye, hatta kimi yerde laciverte kadar değişebiliyor, ama her renk ayrı güzel. Bütün koylar ve denizler berrak – cam gibi, kristal gibi. Her koy ve plaj çok çok temiz. Kum kimi yerde kahverengimsi, kimi yerde beyazımsı. Bir de ılık ve sığ deniz ve hemen derinleşmeyen koy çok bu adalarda. İşte bütün bu özellikleri taşıyan koy ve plajlar her iki adada da var.

Mayorka – Es Trenc

ES TRENC (2)

Sardinya – Porto Istana

Porto Istana
2.Ada içinde gezip görülecek yerler / yeme-içme:

Sardinya’da Olbia şehri çok ufak bir sahil kasabası. Yakındaki süper denizler dışında bu şirin ve küçük kasabada yapılacak şeyler sınırlı. Başkent Cagliari güzel ama inanılmaz yokuşlu bir yer. Gezilecek yerlere, restaurantlara veya çarşıya giderken ya yokuş, ya da sayısız merdiven tırmanmak gerekiyor. Bütün gün yüzüp yüzüp yorulduktan sonra o yokuşlar biraz zorladı bizi. Mayorka’nın başkenti Palma şehri ise bize daha bir hoş, daha bir şık, daha bir sıcak geldi… Çeşit çeşit restaurant, café ve bar bulmak mümkün. Bir dolu alışveriş caddesi her zevke uygun birşeyler sunuyor. Hele yat limanı boyunca yürüyüşler çok keyifli Palma’da. Katedralin oradan başlayıp yat limanı boyunca yürüyüp, o güzel restaurant ve cafélerde keyif yapabilirsiniz. Sardinya’da restaurantlar hep içerde, sokak aralarında veya meydanlarda. Palma’daki yat limanı ve deniz kenarı keyfi Sardinya’nın Olbia ve Cagliari şehirlerinde maalesef yok.

Yeme-içme konusuna gelince, Sardinya’da klasik İtalyan mutfağı var, özellikle deniz ürünlü makarnalar menülerin baş tacı. Pizzalar ve calzoneler de güzeldi.  Tabii ki et çeşitleri de var. Gerçi menülerde “horse meat” ve “donkey meat” de yazıyor bazen, aman dikkat edin, at eti veya eşek eti pek alıştığımız birşey değil bizim, ama adaya has yiyeceklerdenmiş… İspanya’da ise Sangria olayı bitiriyor – o bizim aşık olduğumuz bir içki, çok ama çok seviyoruz. Tapas dedikleri ufak porsiyon yemekleri ise çok çeşit denemeye imkan tanıyor, o da güzel.

Sonuç olarak gezme  ve yeme-içme açısından İspanya bize az biraz daha yakın geldi…

Sardinya – Cagliari

Mayorka – Palma de Mallorca

3.Ada içi ulaşım:

Görebildiğimiz kadarıyla Mayorka’da ulaşım daha kolay ve toplu taşımacılık biraz daha yaygın ve iyi işliyor. Araba kiralamasanız bile koyların büyük bölümüne çok zorlanmadan gidebiliyorsunuz. Hatta Soller, Alcudia gibi şehirlerarası mesafelere de kolaylıkla ve kısa bir zamanda ulaşılabiliyor ama Sardinya adası daha büyük ve şehirlerarası ulaşım mesafelerden dolayı daha uzun sürüyor, bu yüzden ancak kaldığınız şehire yakın plajlara gidiyorsunuz. Mayorka’da bir başka şehire de günübirlik gidilebiliyor.

Ancak şehir otelinde kalıp hergün başka plaja gitmek yorucu olur diyorsanız ve en güzel plajlardan birini seçip onun yakınında bir otel tutup orada kalalım derseniz bütün bu farklar önemsizleşebilir. O zaman iş en hoş plajın ve koyun olduğu yeri seçmeye kalır. Bu durumda Mayorka’da Magaluf ve Illetes tercih edilebilir. Alcudia-Muro sahili de güzel ama Palma’ya uzak. Güneyde ve Palma’ya yakın bir yeri tercih ederseniz, bir iki gece şehre inip gezersiniz en azından. Sardinya’da ise yukarıda Brandinchi koyu, La Cinta veya Porto Istana koyu, aşağıda ise Chia en güzelleri…

Sonuçta, hangi adaya giderseniz gidin farklı bir dünyada çok hoş denizlere girmenin tadına varacağınızı umuyoruz.

Tüm tatillerden güzel anılar biriktirerek dönmeniz umuduyla…

Mayorka Adası ile ilgili tatil hikayemiz, daha çok fotoğraf ve daha ayrıntılı bilgi için buraya tık :)

Sardinya Adası ile ilgili tatil hikayemiz, daha çok fotoğraf ve daha ayrıntılı bilgi için buraya tık :)

Dilek Vidana Tavaşoğlu & H. Hür Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir