Aşıkların şehri Roma’da 2 gün

10 günde İspanya ve Mayorka Gezisi
07/02/2013
3 günde 3 ülkeye kısa kaçamaklar
20/02/2013
10 günde İspanya ve Mayorka Gezisi
07/02/2013
3 günde 3 ülkeye kısa kaçamaklar
20/02/2013

refre

İki günde ROMA’yı keşfetmek

Roma bilinen en eski kentlerden biri. Sokaklarında gezerken bunu hissedebiliyorsunuz. Eskinin ve tarihin büyüsü içinde gezmek isterseniz Roma ideal bir yer.

NEREDE KALMALI?

Biz Roma’yı Sardinya Adası’nda yapacağımız yaz tatiline başlama noktası olarak kullandığımız için hemen havaalanının dibindeki HILTON ROME AIRPORT HOTEL’i tercih ettik, böylece otelimizden uçuş terminaline yürüyerek 5 dakikada gidip bizi Sardinya’ya götürecek olan uçağa telaşsız bir şekilde kolaylıkla yetişebildik. Ayrıca Roma merkeze ücretsiz kalkan ve tekrar otele getiren “shuttle” servisleri de vardı. Ama sadece Roma’yı gezecekseniz şehir içindeki otellerden birini de tercih edebilirsiniz.

TATİLE NASIL BAŞLAMALI?

Şehirleri ve gezip görülecek yerleri anlatan tatil kitapçıkları tursuz kendi başlarına gezenler için ideal; işte biz de onlardan bir tane aldık :)

Roma Gezi Kitapçığı - Casa Editrice Perseus - Plurigraf Yayınları
Roma Gezi Kitapçığı – Casa Editrice Perseus – Plurigraf Yayınları

Otel shuttle servisi bizi Roma’nın en merkezi yerlerinden biri olan “Piazza del Campidoglio”ya bıraktı. Oldukça güzel bir yer burası. Biraz yürüdükten sonra ileride Piazza Venezia denilen meydana çıktık. Orada bulduğumuz ilk sokak kafesinde oturup, nefis birer calzone ve kola ısmarlayıp, Roma kitabımızdan gideceğimiz yerleri belirlemeye başladık. Zaten İstanbul’da “Google”dan Roma’da gezilecek görülecek yerler diye aratıp koca bir liste yapmıştık, şimdi kitabımız da buna ilave bir dolu yerleri fotoğraf ve bilgileriyle sununca seçenekler arttı tabii. Bu tür kitapların en güzel tarafı içinde harita da oluyor.

Piazza del Campidoglio with the Palazzo Senatorio
Piazza del Campidoglio with the Palazzo Senatorio

Telefonunuzdaki GPS ile de yön bulmak çok kolay bir çözüm. Android telefon kullanıcıları için özellikle “Sygic” programı tavsiye edilir. 70 küsür Euro verip, neredeyse tüm dünya haritalarını ömür boyu ücretsiz güncelleme imkanı ile kullanabiliyorsunuz. Son iki yıldır tüm tatillerimizde kullandık, çok memnun kaldık.

rome
Roma Harita

O zaman artık gezmeye başlamalı… İşte “Piazza Venezia” denilen güzel meydan…

Piazza Venezia

Piazza Venezia
Piazza Venezia

Ortada II. Vittoria Emmanuele’in anıtı var. Çok geniş bir meydan ve bir dolu caddenin kesiştiği bir kavşakta.

Piazza Venezia
Piazza Venezia

Piazza Campo dei Fiori

Sonra haritamızda sola doğru ilerledik ve “Piazza Campo dei Fiori” denen yeri görmeye gittik. Çeşit çeşit çiçekler, meyveler, sebzeler, süs eşyaları ve benzeri şeylerin satıldığı tezgahlarla dolu bir pazar alanı burası.

Piazza Campo dei Fiori
Piazza Campo dei Fiori

Yolda ara ara eski Roma’dan kalıntılara rastlamak mümkün.

Roma sokaklarında kalıntılar
Roma sokaklarında kalıntılar

Pantheon

Sonra haritamızda biraz yukarı çıkarak “Pantheon”a ulaştık. Pantheon “Tüm Tanrılara ait” demekmiş. Tanrılar için tapınak olarak inşa edilmiş. 2000 yıl önce yapılmış olan Pantheon, dışı da içi de ihtişamlı bir yapıt. Eski Roma’dan bugüne en iyi korunmuş şekilde gelen bina buymuş. Çevresinde oturup birşeyler yemek veya içmek isterseniz, Pantheon’u seyrederek yorgunluk atacağınız café ve restaurantlar var. Hoş bir yer, biz sevdik.

Roma - Pantheon
Pantheon

Piazza Navona

Haritada sola doğru ilerleyince Roma’da bizi en büyüleyen ve son gün tekrar görmek istediğimiz yer olan Piazza Navona’ya ulaştık. Çok çok güzel bir yer. Bir zamanlar Romalıların sirk, festival, karnaval ve pazar yeri olarak kullandığı bu meydan, binalar, heykeller, süs havuzları, caféler ve restaurantlarla çevrili elips şeklinde bir alan.

Roma - Piazza Navona
Piazza Navona
Roma - Piazza Navona
Piazza Navona

Tam orta yerinde resim yapan ve yaptıkları resimleri satan ressamlar, ya da reprodüksiyon resimler satan satıcılar var. İnanılmaz rengarenk bir yer. Dönüşte buraya tekrar uğrayıp, bir dolu resim aldım :)

Piazza Navona
Piazza Navona

Barok mimarisi tarzında yapılmış devasa Sant Agnese Kilisesi de çok ihtişamlı duruyor.

Roma - Piazza Navona
Piazza Navona

Navona’da yediğim tortellini ve içtiğim buz gibi bira tüm Roma seyahatinin en güzel anısı olarak kalacak.

Roma - Piazza Navona
Piazza Navona
Paylaşmak ister misiniz?

15 Comments

 1. Serap Serdengeçti dedi ki:

  Merhaba,

  İtalya benim için çok ama çok ayrı bir yere sahip olan bir ülke.
  Üç defa gittim ve her defasında da yeniden aşık oldum bu ülkeye. Hiç bıkmadan
  sıkılmadan gideceğim bir ülke. İlk kez 2008 yılında gittim ve benim için tam
  anlamıyla “İtalyan Rüyası” o zaman başladı. Doğasına, tarihine, insanlarına,
  diline ve yemeklerine hayran kaldım. Her şehri ayrı güzel, insanı şaşırtacak
  sürprizlerle dolu. Gölleri, dağları, ovaları insanı ayrı bir yolculuğa
  çıkartıyor adeta. İlk İtalya seyahatimi ZNF Turizm ile yaptım, konusunda uzman
  ve deneyimli bir acenta olduğu için hiçbir sorun yaşamadım bu yüzden diğer iki
  seferimi de onlarla yapmayı tercih ettim.

 2. Didem P. dedi ki:

  “Navona Meydanı” bence de Roma deyince aklımda kalan ilk ve en özel yer,orada saatlerce oturup bir akordeondan çıkan melodileri dinleyebilirim.(Biz öyle yaptık)Roma’ya gideceklere özel bir tavsiye de benden:Bu meydanın tadını uzun uzun çıkarın,dönüşte hele bir de akşam ise Pantheon’a açılan sokaklardan geçip Pantheon’u bir de gece görün.
  Dilek hn.kısa ama öz Roma yazınız çok güzel,sizi okumak,tekrar ve tekrar oraya gitmiş gibi olmamızı sağlıyor.Yine teşekkürler…
  Not:Ben çeşmeye öz be öz Türk lirası attım,bilmem işlerine yarar mı :)
  Not2:Soldaki dondurmacı bence de en iyisiydi,hindistancevizli olanı başka yerde yemedim.

  • Dilek dedi ki:

   Evet Didem Hanım bence de Navona Meydanı Roma’nın en keyifli yeri, biz Roma’da çok kısa kaldık, daha keşfedilmesi gereken pek çok yeri varken biz Sardinya Adası tatilimiz için orayı basamak gibi kullandığımızdan dolayı kısa kestik, zaten yazın 36 derecede kavrulduk Roma sokaklarında. Bir Mayıs veya Eylül ayında gidip kalan yerlerini keşfetmek isterim. Mesela Navona keyfi yaptık ama Pantheon civarının keyfini yapamadan biraz hızlı geçtik o bölgeyi, oralara tekrar dalmak lazım :)

   Yorum ve öneriler için çok teşekkürler :)

 3. can dedi ki:

  Tekrar merhaba. Siz turla mı gitmiştiniz? Yoksa bireysel mi?

  • Dilek dedi ki:

   Biz kendimiz gittik, herşeyi kendimiz araştırıp, planlayıp, karar verip ayarladık…
   Biraz zaman alan yorucu birşey gibi geliyor ama kendiniz planlayınca tam sizin keyfinize göre oluyor herşey :)

 4. can dedi ki:

  Ne? 5-6 saat mi? Olamaz. Ben biraz delice bir şey yapmak istiyordum. Sadece 1 günde gidip gelmek. Günübirlik. Kalmadan. Gitmek ve gelmek. Örneğin İspanyol merdivenini, Piazza Venezia meydanını ve “Piazza Campo dei Fiori” denilen yere gidip fotoğraf çekinip gelmek. Sadece 3-4 saatim olacak. Ve tursuz. Anlaşmasız. Kendi çabamla. Örneğin sabah 8.15 uçağı ile 11de marco poloya inip 20 dakikada venedike gitmek ve bu dediğim yerleri 5-6 saatte gezmek ve 20 dakikada geri marco polo havaalanına dönüp 17.20de havaalanında olup 19.20deki uçağa binip İstanbul’a geri dönmek istemiştim. Daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi yapmak. Gitmek. Gezmek. Ayak basmak. Ve dönmek. Yani Veni Vidi ve Geri geldi gibi birşey yapmak. Amaç sadece gitmek görmek ve gelmek. Bunu yapamaz mıyım? Zamanım kısıtlı olacak. Sadece 5 saat. Ve bu 5 saat içinde bu dediğim yerlere gitmek ve havalaanına zamanında ulaşmak. Yapabilir miyim sizce bu kadar sürede?

  • Dilek dedi ki:

   O zaman Venedik Marco Polo Havalimanına değil de Roma Fiumicino Havalimanına inen bir uçağa alın biletinizi. Venedik-Roma arası çok uzak çünkü.
   Sabah Roma’yı gezmeye başlarsanız bu saydığım yerlerin çok büyük bir kısmını görür gelirsiniz, çok da güzel olur. Hatta gece saat 19:00 dan sonraki bir dönüş uçağı size çok daha fazla bir gezme vakti bırakır.
   Umarım denk getirirsiniz. THY’ye de, Alitalia’ya da bakın.

 5. can dedi ki:

  Teşekkür ederim. Ama sevimli ya da esprili olmak için yazmamıştım. Gerçekten sormak için yazmıştım. Gerçekten sormuştum. Çünkü oraya ben de gideceğim ve ne yaşayacağımı bilmiyorum. Eğer böyle bir uygulama varsa sorun olacak diye düşünüyordum. E çünkü benim yıllardır hayalim. Ben oraya gideceğim de para atmayacağım. Var mı öyle? Ben 1 Türk’üm. Bana olmaz deseler orayı yıkarım ama yine de o parayı atarım diye düşündüm bir an. Hatta oraya bir Çin Seddi yapsalar onu da aşarım. Desenize, içinize oturmasını sağlayacağım bir şey yazmışım. Bilseydim yazmazdım. Sadece Venedik’e gitmek için biraz araştırma yaparken yazınızı gördüm. Ve bu yazınızın aslında bir şaka olduğunu bile düşündüm. Siz de yoruma sevimli ve esprili şeklinde yazınca şakayı anlamadığımı bile düşündüm. Sen tut oraya kadar git. Taaaaa Venedik’lere. Günde 10larca para harca. Çanta al. Kim bilir o çantaya ne kadar aldılar. Cebindeki 1 Lira’yı oraya atıp dilek tutma. Lannn diyorum işte. Lannn. Beni vursalar bile o an o parayı oraya atar öyle vurulurdum. Hatta kendimi havuza atar ama yine de cebimdeki parayla da olsa havuza girer ve sonuçta da havuza çeşmeye parayı atmış olurdum. Günde 3 bin Euro toplanıyormuş. Adamların gelir kaynağı. Niye çeşmeye para atmayı yasaklasınlar ki? Papa bile o paranın hesabını tutuyordur. Nerde kaldı lan bu paralar? Getirdik efendim. Çeşmeden para akıyor bugün niye az bu para? Efendim Türkler gelmişler. 1 Lira yerine herkes en küçük para olan 1 kuruş atmışlar o nedenle bu ay sadece 3 Lira birikmiş mi diyecekler? Sanırım orda Polizia başka birilerine söylenmiş. Ama şöyle düşünün. Venedik’e gidip de çeşmeye para atmayan atmadan gelen Dünya’da kaç kişi vardır? Belki ilk sizdiniz. Çünkü oraya kadar gidip hiç kimse para atmadan geri dönemez. Duramaz. Belki de bunu pek çok dilde soru şeklinde internet sitesi yapıp sorsanız ve oraya gidip para atmadan geri dönen kaç insan var Dünya’da onu size yazarlar para atmayanlar. Belki de hiç yok ve ilksiniz. Bir de buradan düşünün. Yapmanız gereken şeye zıt bir şey yapmak. Bu arada giderken bozuk paraları havaalanında üzerinizden almıyorlar değil mi? Eğer alırsalar sanırım bozuk para bulmak zor olacak.

  • Dilek dedi ki:

   Yok gerçekten sorduğunuzu anladım sadece gülümsettiniz beni “tutuklasalar bile atarım” filan derken… Bu arada Venedik değil Roma demek istediniz herhalde :)
   Bence de büyük ihtimal başka birşeye kızdılar, ben boşu boşuna telaş yaptım – polis düdükleri filan gerdi beni sanırım…
   Bu arada yabancı bir ülkeye giderken bozuk paralarımız hep oluyor çantamızda ve hiçbir zaman sorun olmadı, merak etmeyin…

   • can dedi ki:

    Aşk çeşmesi venedik’te değil mi?:-/ Ben Venedik’te diye biliyordum. Venedik de Roma’nın içinde diye biliyordum. Gitmediğim için:-)

    • Dilek dedi ki:

     Aşk Çeşmesi Venedik’de değil, Roma şehrinde. Roma’nın içinde olan Venedik değil, Vatikan. Belki ikisi de V harfi ile başladığı için karıştırmış olabilirsiniz. Venedik daha yukarıda, 5-6 saat mesafede.

   • can dedi ki:

    Bir de bu sel dönemleri oluyormuş sanırım. Sel dönemi bahar aylarındaydı değil mi? Siz yazın gittiniz sanırım.

    • Dilek dedi ki:

     Venedik’e de gittik de yazısını yazmadım henüz. Venedik ilkbaharda veya yazın güzel. Ekim ve Ocak ayları arası suların yükselmesi ve sel olayları sıklıkla görülebiliyor.

 6. can dedi ki:

  Merhaba. Venedik ile ilgili yazınızı okudum ama bir şey gördüm. Aşk çeşmesine artık para atılmıyor mu? Şu an atılmıyor mu? Hiç mi atılmayacak? Çeşmenin önünde gizlice hemen para atanlar olmadı mı? Ben de bu yaz gideceğim. Ama para atmadan olmaz. Oraya para atacağım. Polizialar tutuklasa bile. Atacağım. Ben zaten oraya para atmak için gidiyorum. O çeşmeye para atamayacaksam ne anlamı var? Dilek dilemek istiyorum. O parayı oraya atmak zorundayım. Artık para atılmıyor mu?

  • Dilek dedi ki:

   Merhabalar,
   Çok sevimli ve esprili bir yorum olmuş, vallahi çok güldüm :)
   Aslında para atanları mı, attığı paraları geri toplayanları mı azarlıyordu polis emin olamadık. Bir de orada ayaklarını suya sokanlar vardı, onlara da kızmış olabilirler. Düdük çalıp, İtalyanca bağrınıp durdular, biz de tırsıp, cebimizdeki paraları bile atmadan ayrıldık oradan. Bence atın kesinlikle, keşke ben de öyle yapsaydım, bakın içimde kaldı şimdi :(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir