3 günde 3 ülkeye kısa kaçamaklar

Aşıkların şehri Roma’da 2 gün
08/02/2013
Sardinya Adası’nda bir yaz rüyası
24/02/2013
Aşıkların şehri Roma’da 2 gün
08/02/2013
Sardinya Adası’nda bir yaz rüyası
24/02/2013

Üç güne sığdırılmış kocaman tatiller…

Biz böyle tatillere bayılıyoruz. Çok matah birşey yapmışız gibi geliyor 3 günde 3 ülkeye girip çıkınca ? Tabii girdiğiniz şehirleri biraz hızlı gezmeniz gerekiyor ama sabah erken saatlerde güne başladığınızda, çoğu Avrupa şehri de yürüyerek bir günde epey bir keşefedilebildiği için hiç de fena olmuyor.

Bunun için birbirine yakın – yani yaklaşık 1 saatte gidilebilecek yerler seçmekte fayda var, böylece zamanınız yolda geçmez.

İşte bazı seçenekler… Biz denedik, güzel oldu, belki siz de denersiniz.

 • Yer: Basel  (İsviçre)  –  Strasbourg (Fransa)  – Freiburg (Almanya)
 • Zaman: Kışın noel zamanı… Bu 3 şehir de, özellikle Strasbourg, pek bir süslü o sırada…
 • Ulaşım: İstanbul’dan Basel Euro Airport’a gidiş ve yine oradan dönüş. Fransa toprakları üzerindeki bu havaalanı 2 ülkenin ortak işlettiği bir havaalanı: Fransa ve İsviçre. Enteresandır ki, bu havaalanına iniş yaptığınızda Fransa, İsviçre ve Almanya’ya ait 3 ayrı sınır kapısının hangisinden isterseniz ondan çıkış yapabiliyorsunuz. Gelelim ülkeler arası gezmeye. Basel – Strasbourg – Freiburg arası tren ile yolculuk güzel oluyor ama araba da kiralayabilirsiniz.

Bu tatilin hikayesine ve fotoğraflarına bakmak için, yandaki linki tıklayabilirsiniz.

3 günde 3 ülke 3 şehir için bir başka alternatif …

 • Yer: Düsseldorf (Almanya) – Maastricht (Hollanda) – Leige (Belçika)
 • Zaman: Kışın noel zamanı… Süslüler yine, çok süslü … Yılın bu zamanı bizim favori zamanımız.
 • Ulaşım: İstanbul’dan Düsseldorf’a THY ile gidiş ve yine oradan dönüş. Düsseldorf – Maastricht – Leige arası araba kiralamaca… Tren de olur tabii ama arabanın keyfi ve rahatlığı bir başka. Araba olunca bazı küçük kasabalarda da durup gezebiliyorsunuz. Mesela biz bu tatile bir de Hollanda’nın  yeraltı mağaralarındaki noel pazarıyla ünlü Valkenburg kasabasını ekledik…

Bu tatilin hikayesine ve fotoğraflarına bakmak için, yandaki linki tıklayabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

 1. En sevdiğim tatil türüdür ;) kısa zamanda bir cok yer gezersin, sana özgüdür, aynılıktan uzatır. Güzel anılar bırakır geride.

  • Dilek dedi ki:

   Gerçekten öyle, rüya gibi geçiyor farklı tatlar alarak…

   Bir yeri uzun uzun gezmek, içine sindirmek de ayrı güzel elbet ama bu daha dinamik ve heyecanlı oluyor.
   Preview gibi de düşünülebilir aslında.
   Tadı damağında kalan yere sonra yine gitme kararı veriyor insan bazen, “e bu da preview sayılsın” diyebiliyor :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir