İstanbul’da güzel bir kaçamak noktası: Bahçeşehir Gölet Park

Atatürk Arboretumu’nda yeşile doyduğumuz bir gün…
27/05/2018
Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu
11/08/2018
Atatürk Arboretumu’nda yeşile doyduğumuz bir gün…
27/05/2018
Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu
11/08/2018
Bahçeşehir Gölet Park İstanbul’da doğayla buluşma yerlerinden biri…

İstanbul’un ilk ve en büyük suni göleti olan Bahçeşehir Göleti, 26.000 m2 lik bir alanı kaplayan 300 bin metrekarelik Bahçeşehir Park rekreasyon alanı içinde yer alıyor.

Bahçeşehir Gölet Park

Gölet alanı içerisinde çeşitli restoranlar olduğu gibi, isterseniz sandviçinizi, termosunuzu alıp, çimenlere yayılıp (ateş yakmadan) piknik de yapabilirsiniz. Benim burada en sevdiğim iki mekan GÖL-Et Restoranı ile The North Shield.

Çocuklar için ayrı ayrı pek çok noktada oyun parkları mevcut.

Ayrıca bol miktardaki yeşil alanlar top oynamak, ip atlamak gibi pek çok oyun aktivitesi için de kullanılıyor. Belki de bu yüzden çocuklu ailelerin tercihlerinden birisi bu park.

Gölet gündüz ayrı gece ayrı güzel. Özellikle bahar ve yaz aylarında mutlaka bir kez ziyaret edilmeli…

İster çimenlerde oturun, ister herhangi bir kafede, manzara hep şaheser.

Dinlenme ve etrafı seyretme terası da göleti kucaklayan manzarası ile ayrı bir keyifli…

Fıskiyenin suyu ile güneş ışığı minik bir gökkuşağı yaratmış burada :)

Yaz akşamlarının rengarenk güzelliği de bir başka oluyor haliyle…

Göletin fıskiyeleri ile yapılan ışık oyunları harika bir görsel şölen oluşturuyor…

Bahçeşehir Gölet Bölgesi, Ramazan ayında düzenlenen özel etkinliklerle de pek çok insanı bu bölgeye çekmekte. Çocuklar için kukla, Hacivat–Karagöz, çocuk tiyatrosu, çeşitli sahne yarışmaları ayrıca Türk Sanat Müziği, İlahi, Türk Halk Müziği konserleri gibi birçok etkinlik yapılan bu alanda ayrıca alışveriş standları da pek çok farklı ürün sergilemekte.

Pamuk helvacılar ve macuncular sadece çocukların değil, çocukluklarına geri dönmek isteyenlerin de mutlaka bir kaç kez uğradığı noktalar.

Gölet etrafında gezebileceğiniz gibi, tempolu yürüyüş ve spor yapmak istediğinizde ise özel yürüyüş parkurunu ve parkur içerisindeki spor aletlerini de kullanabilirsiniz.

Yeşillikler ve çiçekler arasında yürürken habire durup fotoğraf çekme isteği geliyor insana :)

Gölet alanı içerisinde çeşitli gösteri ve konserlere ev sahipliği yapan İstanbul’un ikinci büyük arena sahnesi olan Bahçeşehir Arena da yer almakta.

Bahçeşehir Gölet Parkı, İstanbul’da yeşili ve huzuru aradığınızda, hem dinlenme, hem eğlenme hem de spor yapma imkanı sunan çok güzel bir seçenek.

Edit

2020 itibariyle, gölette yapılan yenileme çalışmaları epey sonuçlanmış durumda. Çok şık oldu ortam.

Artık daha çok oyun alanı ve daha çok kafe/restoran mevcut. Big Chef’s gibi marka isimler de geldi. Ayrıca yürüme parkuru da uzatıldı. Yeni eklenen bölümler yeşil alanı azaltsa bile peyzaj çalışmaları çok zevkli yapılmış. Palmiyeler, çiçekler ortama hoş bir hava katıyor.

Aslında eğer eski halini biliyorsanız, yeni yapılan eklemeleri beğenip beğenmediğinizi yazının sonundaki yorum kısmına yazarsanız çok sevinirim.

Bahçeşehir Gölet – Ulaşım

Aslında şehrin merkezine biraz uzak gibi burası ama o kadar da değil. Taksim- Bahçeşehir Gölet Parkı arası 30 km. İster özel aracınızla, ister çift katlı otobüslerle buraya ulaşmak mümkün. Taksim’den 76D ve 76E, Bakırköy’den E57 ile 146B, Mecidiyeköy’den ise E58 ile buraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Özel aracınızla gelirseniz, ilk girişte ücretli bir otopark var, oraya koymayın, hemen az ilerideki 2020 Haziran itibariyle halen ücretsiz olan park alanını kullanabilirsiniz.

Edit: 2021 Mart ayı itibariyle ne yazık ki Başakşehir Belediyesi tarafından tüm park alanı araçlar için ücretli hale getirildi. Gölet girişine yerleştirilen kamera tarafından plakanız kaydediliyor ve çıkışta ücret tahsilatı yapılıyor. Yazık…

İşte Bahçeşehir Gölet otoparkının yeri google haritalar üzerinde şu şekilde:

Bence yeşili, huzuru ve sessizliği aradığınızda buraya mutlaka uğrayın, biz ne kadar uzakta da olsak, her bahar ve yaz bir kaç kez gitmeye çalışıyoruz…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Gülcan dedi ki:

    Yakınımızdaki bu parka ilk defa gittik. Salgın sonrasında çok güzel bir gün geçirdik. Özellikle çocuklar bayıldı… Teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir