İnternetten uçak bileti satın alırken

Uçak bileti alırken
03/03/2016
eSIM kullanımına dair her şey
30/03/2024
Uçak bileti alırken
03/03/2016
eSIM kullanımına dair her şey
30/03/2024

İnternetten uçak bileti satın almak güvenli mi?

İnternet alışverişi güvenli siteleri kullandığınız sürece son derece pratik ve ekonomik bir alışveriş yöntemidir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan internet alışverişi hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Hızlı ve ekonomik ürünler satın almamızı sağlıyor. Bunlardan biri de uçak bileti. Uçak biletlerinin çoğunluğu artık internetten satılmaya başladı. Hala internet alışverişi konusunda tedirgin olanlar vardır ya da uçak biletini internetten satın almaktan korkanlar olabilir. Aslında internetten uçak bileti satın almak güvenlidir ancak biletinizi kesinlikle güvenli sitelerden almanız şartıyla…

3D Secure sistemi kullanan siteleri tercih edin

Öncelikle 3D Secure sistemi kullanan yani güvenli alışveriş sistemi kullanan siteleri tercih etmelisiniz. 3D Secure sistemiyle yapılan işlem için mutlaka cep telefonunuza gelecek onay mesajı kullanmanız şart. Yani sadece kredi kartı bilgilerini girmeniz yetmiyor. Bu sistemle kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra cep telefonunuza bir şifre yollanıyor. O şifreyi girmeniz halinde kartınızdan para çekiliyor, yoksa satın alma işlemi yapılamıyor. Bu şifre tek kullanımlık ve kısa süreli bir şifredir. Dolayısıyla başkalarının eline geçmeden sistem şifreyi imha eder ve siz de güvenle uçak biletinizi satın almış olursunuz.

Cep telefonunuza şifre gelmesi şart

3D Secure uluslararası ödeme sistemleri olan Mastercard ve Visa’nın da kullandığı güvenli bir ödeme sistemi türüdür. Bu sayede kredi kartı bilgileriniz birilerinin eline geçse bile 3D Secure sistemi için gereken şifre girilemeyeceğinden alışveriş yapılmamış olur. Uçak bileti satın almak istediğiniz sitenin 3D Secure sistemini kullanıp kullanmadığına mutlaka dikkat edin. Kredi kartı bilgilerinizi doldurmadan önce ekranınızın sol üst köşesinde yer alan arama çubuğundaki kilit işaretinin kapalı ve yeşil olmasına bakın. Bunlardan emin olduktan sonra kredi kartı bilgilerinizi girebilirsiniz. Bu bilgiler 3D Secure sistemi sayesinde kısa sürede imha edilecektir.

Güvenli site olmasına dikkat edin

Uçak bileti satın aldığınız sitenin iletişim bilgilerini adres ve telefon bilgilerini de mutlaka kontrol etmelisiniz. Siteyle ilgili yorumlar sosyal medya hesapları vs. güvenilir bir site olup olmadığı konusunda size ipuçları verecektir. Özetle Enuygun, Skyscanner ve Momondo gibi güvenli siteleri tercih ettiğiniz sürece uçak biletini internetten satın alabilirsiniz.

cv

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir