Soğuk millet kavramı ne kadar doğru?

Kazıklamasın bizi…
10/04/2014
Fırtınalı bir tatil dönüşü…
02/08/2014
Kazıklamasın bizi…
10/04/2014
Fırtınalı bir tatil dönüşü…
02/08/2014

Soğuk millet kavramı ne kadar doğru?

Kendimizi yardımsever bir millet olarak biliriz, Kuzey Avrupalılar için de soğuk millet deriz. Yani böyle bir kanı vardır. Aslında ben genelleme yapmayı hiç sevmem. Mesela bu konuda ufak da olsa bir anım var.

Brüksel’deyim… Yanlız başıma Gent Şehri’ne gidip gezip, akşama geri döneceğim. Daha çok gencim ve yurtdışı tecrübem fazla yok. Neyse biletimi aldıktan sonra istasyonda bekliyorken birden yön duygumu kaybettiğimi ve ne yönden gelen trene bineceğimi bilemediğimi fark edip,  istasyon görevlisinin yanına gittim ve Gent’e gitmek için hangi yönden gelen trene binmem gerektiğini sordum. Adam o sırada istasyona gelmiş olan trene değil, birazdan aksi yönden gelecek trene binmem gerektiğini söyledi. Ben de çok teşekkür ettim ve yerime geri dönüp, gelecek treni beklemeye başladım.

Bir süre sonra beklediğim yönde tren göründü. Oturduğum yerde trenin yaklaşmasını beklerken, bir baktım istasyon görevlisi odasından kalkıp, ta yanıma kadar gelmiş! Bana “This one” diye gelmekte olan treni gösterdi. Yani “İşte bu, buna bin” diyordu. Çok şaşırdım. Belçika’lı bir amcadan bunu beklemiyordum sanırım :)

Tekrar tekrar teşekkür ettim kocaman gülümseyerek. Ve bu ufacık olaydan önemli birşey öğrendim o gün: Bundan sonra genelleme yok, önyargı yok, beklenti yok… Gör, yaşa, deneyimle…

İşte böyle. O sevimli Belçika’lı amcanın yüzünü hiç unutmadım :)

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Yurtdışı tatillerinizde başınıza gelen ilginç veya komik bir hikayeniz varsa, siz de bize yazın, yayınlayalım…

admin@bencetatil.com

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir