Korsanların Adası Korsika’nın hikayesi

Cote d’Azur ve Korsika Adası: Bir yaz tatili planı
08/01/2014
Korsika Adası’na geçiş
15/01/2014
Cote d’Azur ve Korsika Adası: Bir yaz tatili planı
08/01/2014
Korsika Adası’na geçiş
15/01/2014

Korsika’nın bir diğer adı “Ile de Beauté” yani “Güzellikler Adası” ve bu lakabı fazlasıyla hak ediyor…

Korsika Adası Akdeniz’deki adalar içinde belki de en az bilinenlerden biri. Oysa Sicilya, Sardinya ve Kıbrıs’tan sonra dördüncü en büyük adası Akdeniz’in. İnsanlar tatil bölgesi olarak eğer Akdeniz’de bir ada seçeceklerse daha çok İbiza, Mayorka gibi İspanya’ya ait adaları ya da Sicilya, Kapri gibi İtalya’ya ait olan adaları tercih ediyorlar. Korsika bizim ülkemizde de tatil turları arasında adı fazla geçen bir yer değil. Oysa Fransızların, İtalyanların ve İngilizlerin favori tatil mekanlarından biri burası. Bozulmamış muhteşem doğasıyla, tarih ve kültür kokan şehirleriyle ve nefes kesen koylarıyla insanı şaşırtan ve aklını başından alan bir ada.

DSCF9076

Korsika Adası çok dağlık bir yer. Alman coğrafyacı Friedrich Ratzel Korsika Adası’nı, “Suyun üzerinde bir dağ” olarak tanımlamış – “hem ada hem dağ şeklinde bir kara parçası bu” demiş… Fransız yazar Guy de Maupassant da kısa hikayesi “Vendetta” yani İntikam’da adadan aynı şekilde “Denizde bir dağ” olarak bahsediyor. Belki de bu enteresan doğası yüzünden Korsika insanda “ihtişam, güç, fethedilmesi zor, gizemli, vahşi, asi belki de o yüzden biraz cazibeli” gibi sıfatları çağrıştırıyor.

Bu kocaman dağların oluşturduğu ada gözünüzü korkutmasın, bazen çok kıvrımlı da olsa yollar sizi istediğiniz yere götürüyor. Bazen çok dolandırıyor, ama manzaralar o kadar güzel ki hiç sıkılmıyorsunuz.

Ada belki de bu özelliği yüzünden motosiklet sevdalılarının, dağcıların, trekking severlerin ve macera içeren tatil isteyenlerin gözdesi. Ayrıca o kadar güzel korunmuş bir doğaya sahip ki, adanın üçte ikisi Doğal Park Alanı.

Adanın tepesindeki Scandola Doğal Rezervi UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilerek koruma altına alınmış. Denizaltı yaşamı da dalış tutkunları için çarpıcı güzellikler sunmakta. Surları, kaleleri ve tarihin izlerini taşıyan kentleriyle her zevke hitap edebilecek bir yer Korsika. Öyle farklı zenginlikleri var ki bir gidişte hepsini keşfetmek neredeyse imkansız.

Her mevsim farklı tatlar sunduğu kesin. Sadece kum, güneş ve deniz isteyenler için de tam bir cennet çünkü olağanüstü güzel bir denizi var. Her koy birbirinden çekici ve tüm doğallığıyla duruyor hepsi de. Oteller bizdeki gibi plajları ve sahilleri ele geçirememiş. O yüzden çok temiz, dokunulmamış bir saflığı var Korsika denizinin. İçerilere girdikçe ve yükseklere çıktıkça vadiler, lagünler, dehşet manzaralar ve çok sevimli dağ köyleri var.

SAM_9476
SAM_8084
Korsika
Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Dilek dedi ki:

    İlginizi çektiği için çok mutlu oldum. Parça parça, yani bir tür tefrika halinde gelecek kalanı :)

  2. mrandmrsblackk dedi ki:

    devamını bekliyorum :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir