Korsanların Adası Korsika’nın hikayesi

Cote d’Azur ve Korsika Adası: Bir yaz tatili planı
08/01/2014
Korsika Adası’na geçiş
15/01/2014
Cote d’Azur ve Korsika Adası: Bir yaz tatili planı
08/01/2014
Korsika Adası’na geçiş
15/01/2014

Korsika Adası korsanların adası diye bilinir, çoğumuzun aklına öyle yerleşmiştir. Bir gizemi, bir hikayesi vardır. Biraz macera, biraz korku çağrıştırır. Aslında korsanların uzun süre musallat oldukları bir adadır burası ve o yüzden de biraz kanlı, biraz öfkeli, biraz da hüzünlüdür hikayesi. Bir zamanlar şehirleri denizden gelecek saldırılara karşı korusun diye yapılmış kaleler ve surlar denizden adaya doğru yaklaşırken halen insanın içini ürpertiyor.

Köyler ve kasabalar bu saldırılar yüzünden hep yüksek yerlerde veya içerilerde kurulurmuş. Kıyıya doğru inen yüksek duvarların içindeki eski şehirleri gezince ada halkının kendilerini buralara saklamak zorunda kalmış oldukları zamanları düşünüp hüzünleniyor insan.

Korsanlar saldırmışlar, yağmalamışlar, ganimetlerini burada saklamışlar… Bir de haydutların ve eşkiyaların kol gezdiği ada diye adı çıkmış bir süre, çünkü eşkiyalar vaktiyle çok kan dökmüş burada. Hatta kan davaları kasıp kavurmuş ortalığı uzunca bir zaman.

“Vendetta” diyorlar ya hani, işte o. Korsika Haydutları (“The Bandits of Corsica”) diye bir film de var, belki seyretmişsinizdir. Yani bir tarafta korsanlar, diğer tarafta haydutlar bu güzel adanın iki laneti olmuşlar epeyce bir süre.

Korsika korsanı

Stratejik konumu ve doğası adayı tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin saldırılarına maruz bırakmış hep. Korsika başta İberyalıların, sonra Fenikelilerin, Sicilyalıların, Romalıların, Cenevizlilerin ve Vandalların istilasına uğramış.

Yıllar boyunca Afrika’ya yakın konumu nedeniyle Arap tehditi altında da kalmış. Uzun süre Ceneviz Cumhuriyetinin yönetimi altında yaşamışlar ama Cenevizlilerin zalim yönetimi yüzünden 1700 lü yılların başlarında sık sık isyanlar ve ayaklanmalar olmuş. Zaten ada halkı tarih boyunca bıkmadan usanmadan özgürlük ve bağımsızlıklarını elde etmek için savaşmışlar. Bu yüzden de çatışmalar ve savaşlar ile dolu Korsika’nın tarihi.  

O kadar uğraşmışlar didinmişler ama Korsika tarihinde çok kısa bir süre bağımsız kalabilmiş: Sadece 14 yıl. Pasquale di Paoli tarafından kurulan Korsika Cumhuriyeti’nin ömrünün bu kadar kısa olması çok üzücü. 14 yıllık mutluluktan sonra, 1768 Versay Antlaşması ile Fransa’nın adayı ele geçirmesi yine huzursuzluklar ve isyanlar dönemini başlatmış. Halk Fransa’ya karşı da uzun yıllar mücadele vermiş.

Bir ara İngiltere’ye bağlı olmuş ada. Daha sonra İtalya’nın işgali altına girmiş. En son 1975’de yine Fransa’ya geçmiş ve Fransa’nın 22 bölgesinden biri olmuş Korsika.  Ama maalesef huzur bulması pek kolay olmamış. Kendi kendilerini yönetmek ve kendi dillerini konuşmak istedikleri için silahlı çatışmalar, bombalama ve saldırı eylemleri yakın tarihe kadar sürmüş.  Fransa da askeriyle, polisiyle bunu durdurmaya çalışmış.

Halk bugün hem kendi dilini, yani Korsikacayı, hem de Fransızcayı konuşmakta ama kendilerini ne kadar Fransa’ya bağlı olsalar da Fransız olarak görmüyorlar, onlar Korsikalılar!

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Dilek dedi ki:

    İlginizi çektiği için çok mutlu oldum. Parça parça, yani bir tür tefrika halinde gelecek kalanı :)

  2. mrandmrsblackk dedi ki:

    devamını bekliyorum :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir