Antalya Plajları: Top 10

Hayaller Villa Tatili veya Karavan Tatili, gerçekler “Balkon Tatili”
03/06/2020
Hayaller Villa Tatili veya Karavan Tatili, gerçekler “Balkon Tatili”
03/06/2020

Antalya’nın en güzel koy ve plajları

Bu yaz tatil için büyük ihtimalle yurt dışından ziyade yurt içine yönelecek herkes. Ege ve Akdeniz kıyılarımızda birbirinden güzel pek çok seçenek var. Bu yazımızda size en iyi Antalya plajlarını tanıtacağız. Dünyaca ünlü Antalya koyları ve plajları zaten her daim en çok tercih edilen yaz tatili alternatiflerinden birisidir.

Antalya, yurdumuzun her yerinden gerek özel araç gerek uçak ile kolayca ulaşılabilen bir şehir. 2020 yılının belalısı Korona nedeniyle olabildiğince özel araç ile seyahatin tercih edileceği bu dönemde araç kiralama da önceki yıllara göre daha yoğun tercih edilecek gibi görünüyor.

İşte bencetatil olarak önerdiğimiz Antalya’nın en güzel koy ve plajları:

1. Konyaaltı ve Lara Plajları

Konyaaltı ve Lara Plajları, Antalya denilince akla ilk gelen en ünlü iki plaj olsa gerek. Konyaaltı Plajı, Antalya şehir merkezinin batısında, Lara Plajı ise doğusunda yer alır. Konyaaltı plajının çakıl ile taştan oluşması nedeniyle denizi oldukça berraktır. Lara Plajı, ince kumlu yapısı ve sığ deniziyle özellikle küçük çocuklu aileler için daha idealdir.

Hem Konyaaltı hem de Lara bölgesinde çok uzun bir sahil şeridini kaplayan halk plajları mevcuttur.

Antalya Plajları - Konyaaltı
Konyaaltı Plajı
Antalya Plajları Lara
Lara Plajı

2. Falez Plajları

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin son yıllarda yapmış olduğu düzenlemeler ile falezlerin Akdeniz ile buluştuğu beş ayrı noktada mavi bayraklı plajlar açıldı. Falez sahil şeridinde ahşap platformlar üzerine kurulu Konserve Koyu, Mobil, İnciraltı, Erdal İnönü ve Erenkuş plajları sunduğu enfes manzaralara ilaveten şezlong ve şemsiye gibi pek çok ihtiyacın karşılanabildiği tam donanımlı yapıları ile deniz mevsiminde yoğun bir ilgi görüyor. Bunun yanı sıra, işletmesinin belediye tarafından yapılıyor olması nedeniyle de ücretleri de oldukça uygun.

İnciraltı Halk Plajı
İnciraltı Halk Plajı

3. Kemer Plajları

Batı Toros Dağları’nın eteklerindeki Kemer İlçesi Antalya’nın gözde turizm merkezlerinden biridir ve buraya bağlı Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Göynük, Beldibi ve Çıralı gibi beldeler çok güzel koy ve plajlar içerir. Bölgenin en büyük özelliği deniz, orman ve dağların buluşmasının yarattığı olağanüstü güzel manzaralarıdır.

Antik kentleri ile de ünlü olan Olimpos ve Phaselis beldelerinin plajları da eşsiz doğasıyla denemeye değer.

Olimpos Plajı Antalya
Kemer Olimpos Plajı
Kiriş, Kemer Plajları Antalya
Kiriş, Kemer

4. Suluada

Antalya’dan çıkınca Kaş yolu üzerinde iki ada var ki, onları görmeden geçmemenizi öneririz. Bunlardan biri Suluada, diğeri ise batık kenti ile ünlü Kekova Adası.

Suluada için Adrasan’a gitmeniz gerekiyor. Karadan 2 km açıkta olan bu ada, adını adada bulunan tatlı su kaynağından almaktadır. Suluada’ya Adrasan’dan tekne turları düzenleniyor. Adrasan Plajı da gayet güzel ama ada efsane. Tekneler Suluada’nın iki farklı plajına götürüyorlar ve öğle yemeği de veriyorlar. Adanın plajları özellikle beyaz kumu ve turkuaz rengi denizi ile Maldivleri anımsatıyor insana.

Adrasan Plajı Antalya
Adrasan Plajı
Suluada Adrasan Antalya
Suluada

5. Kekova Adası

Kekova Adası ise Kaş’a biraz daha yaklaşınca karşınıza çıkacaktır. Kekova, Üçağız ve Kale (Simena) köylerinin karşısında uzanan 7.4 km. uzunluk ve yaklaşık 500 m genişliğinde ince uzun bir adadır. Bu civarda yapılan tekne turları da epeyce bol. Kekova Üçağız köyü limanına kadar araçla gidip, sonra tekne turlarına katılabilirsiniz. Çok berrak ve temiz bir denize sahip olan Kekova ve çevresi koruma altına alınmış durumdadır. Doğal güzelliklerin yanı sıra antik ve tarihi eserlerin zenginliği de bölgeyi arkeoloji turizmi yönünden çekici kılmaktadır.

Kekova Adası Antalya
Kekova Adası

6. Kaputaş Plajı

Kaş’tan Fethiye yönününde giderken 20 km sonra karşınıza çıkacak olan Kaputaş Plajı bir kanyonun deniz ile buluştuğu noktada yer alır. Buradaki deniz suyu, yoğun bir şekilde yer altı suyu içermesi sebebiyle oldukça serindir. Yine çoğu zaman oldukça dalgalı bir yapısı vardır ve çok çabuk derinleştiği için çocuklu aileler ve yüzmeyi çok iyi bilmeyenler için tehlike arz edebilir. Bu kadar ünlü olmasının sebebi turkuaz renkli denizi ile çevresindeki doğanın güzelliğidir.

Kaputaş Plajı
Kaputaş Plajı

7. Patara Plajı

Caretta caretta deniz kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarından birisi olması sebebiyle koruma altına alınmış Patara Plajı, Türkiye’nin en uzun kumsallarından birisidir. Patara, Kalkan’a 17 km, Kaş’a ise 43 km mesafededir.

Genellikle dalgalı olmasına rağmen sığ olması sebebiyle çocuklu ailelerin de tercih edebileceği bir plajdır. Patara Antik Kenti içerisinden geçilerek ulaşılan bu plajda müze kartları geçerlidir ve sahilde şezlong ve şemsiyeler mevcuttur.

Patara Plajı

8. Belek Plajları

Akdeniz’in eşsiz sahillerinden birine sahip olan Belek, çam ormanlarının eteğindeki ince kumlu plajları ve sığ denizi ile Antalya’nın en sevilen beldelerinden biridir. Mavi bayraklı plajları ile tertemiz bir deniz keyfi sunan Belek, Antalya şehrinin doğusunda yer almaktadır. Serik Belediyesi Belek Halk Plajı mavi bayraklı olup, şezlong şemsiye gibi hizmetler sunmaktadır.

Belek Denizi
Belek Denizi

9. Manavgat-Side Plajları

Manavgat ilçesi sınırları içinde kalan Side beldesi, tarihi dokusu ve altın sarısı kuma sahip plajları ile öne çıkıyor. Side’nin, hem merkezinde hem de birkaç dakikalık mesafesinde çok güzel plajlar mevcut. İsterseniz önce Side Antik Kentini gezebilir ya da Manavgat Nehrinde tekne turu yapıp, Manavgat Şelalesini görebilir, daha sonra da Manavgat veya Side’nin Mavi Bayrak ödüllü plajlarında deniz keyfi yapabilirsiniz. Manavgat Belediyesi Evrenseki Halk Plajı, Çolaklı Halk Plajı, Kumköy Plajı ve Sorgun Titreyen Göl Plajı öne çıkanlar arasında.

Manavgat Şelaleleri
Manavgat Şelaleleri
Manavgat Tekne Turu
Manavgat Tekne Turu

10. Alanya Plajları

Side’den Alanya yönünde giderken altın sarısı ince kumu ve sığ denizi ile meşhur İncekum Plajı çıkacak karşınıza ilk önce. Ama aslında Alanya’nın en ünlü plajlarından biri Kleopatra Plajı‘dır. 2 km uzunluğa sahip olan bu plaj adını Antik Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Kleopatra’nın Akdeniz’de çıktığı bir sefer sırasında Alanya’ya uğrayıp bu koyda denize girdiği söyleniyor. Altın renkli kumu, berrak masmavi denizi ile meşhur bu plaj mavi bayraklıdır. Alanya’nın en önemli değerlerinden biri olan Damlataş Mağarası’nın hemen önündeki Damlataş Plajı da mavi bayraklı bir plajdır ve Kleopatra Plajının devamında yer alır.

Damlataş Plajı
Damlataş Plajı

Antalya Ulaşım

Gördüğünüz gibi Antalya’da tek bir otele gidip, sadece oradaki deniz ve havuzdan yararlanmak yerine, arabaya atlayıp her gün farklı bir yerini gezmek çok daha doyurucu bir tatil olacaktır. Her gün yeni bir Antalya plajı veya Antalya koyu görmek isterseniz en uygun ulaşım yolu kendi aracınızı kullanmak ya da uçak ile oraya kadar gidip, Antalya araç kiralama seçeneklerini değerlendirmek olacaktır.

Tabii ki rezervasyonu önceden araştırarak yapmanızda fayda var. En uygun fiyatlı araç kiralaması alternatiflerini bulabilmek için biz tek tek tüm kiralama şirketlerinin sayfalarını gezmek yerine bu işi bizim yerimize yapıp tüm alternatifleri hemencecik karşımıza çıkaran firmaları tercih ediyoruz. Bizim de deneyip memnun kaldığımız otokirala.com gibi online araç kiralama şirketleri ilginç bir şekilde kampanyalı fiyatlardan bile daha uygun sonuçlar bulabiliyorlar. Yani kısacası, Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneklerine önceden bakıp rezervasyonunuzu yaptırırsanız, uçağınız iner inmez arabanız da hazır sizi bekliyor olacaktır.

Antalya’da iyi tatiller, keyifli gezmeler dileriz.

Bu arada sizin de gidip beğendiğiniz başka plajlar varsa yorumlar bölümünde bizimle paylaşırsanız seviniriz.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir