Yurtdışı Dil Eğitimi

İstanbul’da Viyana Esintisi…
13/06/2014
Pegasus, çocukların hayallerindeki tatili Dünyanın En Güzel Hediyesi’ne dönüştürüyor.
04/07/2014
İstanbul’da Viyana Esintisi…
13/06/2014
Pegasus, çocukların hayallerindeki tatili Dünyanın En Güzel Hediyesi’ne dönüştürüyor.
04/07/2014

Yazı hiç bitmeyen Malta’da İngilizce Dil Eğitimine ne dersiniz?

MALTA denilince sizin aklınıza ne gelir bilmem ama benim aklıma 2 şey gelir.

1980’lerde Blue Lagoon (Mavi Göl) diye bir film vardı, Brooke Shields başroldeydi ve cennet gibi bir adada geçiyordu film. O zaman öğrenmiştim Malta Adası’nın ne kadar muhteşem bir yer olduğunu. İşte o yüzden Malta denilince, Malta Comino Adasında geçen o filmin sahneleri ve o masmavi koylar gözümün önüne gelir önce.

Bir de bir İngilizce hocası olarak bu konulara duyduğum ilgiden olsa gerek, şu meşhur Malta Dil Okulları gelir aklıma mutlaka. Biliyorsunuz yabancı dil eğitiminde en iddialı yerlerden biridir Malta. Eğer İngilizce öğrenmek istiyorsanız, bunu en iyi ve en zevkli şekilde yapabileceğiniz ülkelerden biri olarak ünlenmiştir. Zaten bilindiği üzere Malta, 1960’lı yıllara  kadar İngilizlerin sömürgesi altında kalmıştı. O yüzden de İngilizce, ada halkı tarafından benimsenmiş ve halen kullanılmakta. Malta’nın resmi dili İngilizce ve Maltaca olarak geçiyor. Hatta Maltaca 20. yüzyılın başında ikinci resmi dil olarak eklenmiş. Halk iki dili de biliyor.

Yurtdışında dil eğitiminin faydaları elbette tartışılmaz. İnsana yeni ufuklar açmasının yanında, yeni bir sosyal ortam ve yeni arkadaşlıklar da sunar.  Ama belki de en önemlisi yeni bir kültürü tanıma olanağı sağlamasıdır. O yüzden imkanı olan insanların bunu yapmasını çok faydalı bulurum ve hep tavsiye ederim bu tür eğitimleri. Herşeyi yerinde öğrenmek makbuldür ya, işte o misal, İngilizceyi de ana dili İngilizce olan bir ülkede öğrenmek bambaşkadır. Oranın sosyal ortamını yaşamak büyük kazanımlar sağlar; alışverişte olsun, bir aile yanında konaklıyorsanız onlarla oturup sohbet ederken olsun, konuşma pratiğinizi inanılmaz geliştirebilirsiniz. Günlük hayatta ihtiyaç duyacağınız her tür konuşma ve sohbeti güzel bir ülkede yaşarken deneyimlemek gibisi yoktur.

Tüm zamanınızı İngilizce konuşarak geçirince, bir bakmışsınız bir süre sonra rüyalarınızı da İngilizce görüyorsunuz, neden olmasın :)

Daha önce de dediğim gibi Malta bu konuda tavsiye edilecek yerlerin başında gelir. Malta,  o sıcak ve büyülü atmosferi, canayakın insanları ve her konuda uygun  fiyatları ile çok cezbedici bir seçenek, özellikle İngilizce dil eğitimi veren pek çok  ülke ile karşılaştırdığınızda Malta artılarıyla öne çıkıyor. O yüzden Malta’da dil eğitimine hep olumlu bakmışımdır. Eğer amacınız iyi bir İngilizce eğitimi ve aynı zamanda daima mutlulukla hatırlayacağınız güzel bir deneyim ise Malta’ya bence mutlaka bir şans vermelisiniz.

İngilizce  öğreneceginiz ülkenin aynı zamanda kültürünü tanımak da sizin vizyonunuzu genişletecek bir deneyim olacaktır. Bu arada Türkiye’de dil öğrenmek ile yurtdışında olmak arasındaki en büyük farklardan biri de, yurtdışında bulunmanın ve oraya sadece dil öğrenimi için gittiğinizin farkındalığıdır bence ve bu yüzden dile daha çok sarılır, en güzel şekilde o zamanı değerlendirmeye çalışırsınız. Malta’da dil öğrenirken aynı zamanda onların kültürünü de gözlemleyip, değişik açılardan dili özümseme imkanı bulursunuz. Mesela bayramlarını, önemli günlerini onlarla beraber yaşar, nelere gülüp, nelere ağladıklarını görerek ve anlamaya çalışarak dilin derinliğine farklı bir şekilde inebilirsiniz.

school-pool

Malta’da dil eğitimi alan pek çok tanıdığım ve öğrencim oldu. Hepsinden dinlediğim kadarıyla harika bir deneyim yaşamışlar. Malta´daki öğretmenlerin arkadaşça sohbet ederek öğrencilerin sıkılıp gerilmeden rahatça dili öğrenmelerini sağlamaya çalışıyor olmaları harika bence. Kültürleri, damak tadı ve misafirperverlikleri de Akdeniz insanına özgü bir şekilde olduğu için gidenlere  Türkiye´yi pek aratmıyor aynı zamanda…

Bir de yılın 12 ayı sıcak bir yer Malta, yani güneşi bol, pırıl pırıl bir ülke. Türkiye’ ye sadece 3,5 saat uçuş mesafesinde olan ve 3 adadan oluşan bu küçük güzel ülkeye Schengen Vizesi alabilmek de çok kolay ve Malta vizeniz ile Avrupa’da serbest dolaşım hakkınız doğuyor, ki bu da güzel bir avantaj.

school-terrace

Malta´da eğitim, İngiliz ve Maltalı profesyonel öğretmenler tarafından verilmekte. Hangi tür kursa gitmiş ve ne kadar süreyle kalmış olursanız olun, Malta’da İngilizce Dil Okullarına düzenli devam ettiyseniz, mutlaka sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Ayrıca İngilizce seviye tespit sınavlarından uluslararası geçerliliğe sahip IELTS ve Cambridge EFL gibi sınavlara katılımınız da teşvik edilmekte.

Malta’dan bu kadar bahsetmişken, size dünyanın pek çok yerinden daha uygun fiyatlarla çok  iyi bir dil öğrenimi sunacağına inandığım bir okuldan söz etmek istiyorum: Maltalingua.

maltalingua-entrance

İşte sizin için Maltalingua İngilizce Dil Okulu‘nun internet sitesinden derlediğim bilgiler… Dil öğrenmek için yurtdışına çıkmayı düşünüyorsanız, umarım bu bilgiler size faydalı olur.

st-julians_1

  • Maltalingua İngilizce Dil Okulu görülmeye değer bir yerde. Büyüleyici St Julians körfezinde ve yakın zamanda yenilenmiş tarihi binaların bulunduğu bir mevkide. Okul neredeyse beş yıldızlı bir otel statüsünde diyebilirim.
  • Burada dil eğitimi alacak öğrenciler isterlerse konforlu özel odalarda konaklayabiliyor, isterlerse bir ailenin yanında kalabiliyorlar. Yani seçim isteğe bağlı.
  • Geniş program seçenekleri mevcut. Gördüğüm kadarıyla her yaştan İngilzce öğrenmek isteyene en iyi eğitimi vermeye odaklı bir program hazırlamışlar. İş İngilizcesinden tutun da özel derslere kadar ve hatta genç öğrenciler için İngilizce yaz okulları gibi seçenekler sunuyorlar.

Kısaca özetlemek gerekirse, Maltalingua gerek öğrencilerine sunduğu imkanlarla, gerekse birçok aktivite ve paket programı seçenekleri ile zenginleştirdikleri kurslarıyla kaliteli bir İngilizce okulu olduklarını hissettirdi bana.

İsterseniz daha fazla bilgi icin www.maltalingua.com.tr sitesine siz de bakabilirsiniz.

Bu arada, unutmadan söyleyeyim, sizin için %20 indirim hakkı aldık okuldan :)

Tek yapmanız gereken, www.maltalingua.com.tr sitesine girip, iletişim bölümündeki formu doldururken, bencetatil.com’daki tanıtım yazısını okuduğunuzu ve bu yolla okuldan haberdar olduğunuzu belirtmeniz…

HAVE FUN WHILE LEARNING ENGLISH :)

Dilek Vidana Tavaşoğlu

*Fotoğraflar Maltalingua Dil Okulu’nun sitesinden alınmıştır.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir