Ateşli bir İspanyol Festivali: Las Fallas

Sevgililer Günü için Romantik Tatiller: 10 Aşk Şehri…
18/01/2015
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015
Sevgililer Günü için Romantik Tatiller: 10 Aşk Şehri…
18/01/2015
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015

“Kışa veda”, “Bahara hoşgeldin” festivali: Las Fallas, Valencia

Mart ayında yapılabilecek en ilginç tatillerden biri Las Fallas Festivali sırasında Valencia’ya gitmek olabilir…

Işıklı süslemeler, havai fişek, barut, dev maketler, çiçekler, geleneksel kıyafetler, akrobatlar,  müzik, mizah, çılgınca eğlence  “Las Fallas” denilince ilk akla gelenler.

Bu da ne diyecek olursanız şöyle özetleyelim :)

Las Fallas Festivali (Las Fayyas” diye okunur), Valencia’nın en önemli festivalidir ve 1-19 Mart tarihleri arasında kutlanır. “Fallas” adını verdikleri ve genellikle toplumsal eleştiri içeren dev karton maketlerin yapımı, sergilenmesi, yarışmaya katılması ve en sonunda yakılması gibi safhaları içeren bir festivaldir. Şehirde yaklaşık 700 “Fallas” sergilenir bu dönemde. Sokak partileri, konserler, geçit törenleri ve havai fişek gösterileri festivale renk katar…

spain at your pace com
Las Fallas – © spainatyourpace.com
vivelasfallas cc366
Las Fallas © vivelasfallas.es
vivelasfallas cc3
Las Fallas © vivelasfallas.es
SONY DSC
Las fallas © casavalencia.be
vivelasfallas 666
Las Fallas © vivelasfallas.es
vivelasfallas 6
Las Fallas © vivelasfallas.es

“Fallas” nedir?

vivelasfallas fd
Ninot © vivelasfallas.es

“Falla”lar, devasa büyüklükte karton, poliüretan veya tahta gibi kolay yanabilir maddelerden yapılmış maketlerden yani “Ninot“lardan oluşur. Ninot aslında “oyuncak bebek veya kukla” anlamına geliyor Katalan dilinde.

Bu maketlerin kimisi yerel veya dünyadan politik figürleri, kimi bir pembe dizi oyuncusunu veya filmlerden tanıdığımız ünlü karakterleri, kimi şarkıcıları veya sanatçıları temsil eder. Leonardo da Vinci, Laurel ve Hardy, Barrack Obama veya Lady Gaga gibi isimler buna örnek. Bazen de tamamen hayal ürünü olabilirler.

“Falla” ların çoğu (çocuk “falla”lar hariç) hiciv içerebilir. Önceki yıla ait, kınanması gereken sosyal manzaraları gösteren eleştirel ve ironik “Falla”lar oldukça yaygındır. Rengarenk ve görsellik açısından oldukça ilginçtirler. Bu Disney karakterlerini andıran figürler arasında kendinizi dev bir animasyon filmi içinde gibi hissedebilirsiniz.

Sokak sokak gezdirilip teşhir edilen “Ninot”lar, 15 Mart’ta ait oldukları mahallede daha önce karar verilmiş olan konsepte uygun bir kompozisyon oluşturacak şekilde görkemli bir kareografi ile bir araya getirilip sergilenirler. “Ninot”lara posterler, açıklamalar, konseptin gerektirdiği çim, çiçekler, tabelalar, ışık vs gibi gerekli detaylar eklenir. Bu halleriyle “Ninot”lar artık “Falla” olmuşlardır. Bunları şehrin her yerinde görebilirsiniz. En önemli, en pahalı ve en etkileyici olan 14 tanesi “Sección Especial” kategorisi içinde olanlardır. En görkemlilerinden biri de Belediye Binası önünde sergilenendir.

keepingcalendar com
Las fallas © keepincalendar.com
festivalcelebrates
Las Fallas © festivalcelebrates.com
thetwoontour 4
Las Fallas © thetwoontour.com
thetwoontour 6
Las Fallas © thetwoontour.com

Her “falla”, binaların boyuna erişen 20-30 metre yüksekliğinde “yetişkin (mayor) falla” ve yaklaşık 3 metrelik “çocuk (infantil) falla”ya sahiptir. Her falla komisyonu, Şubat ayında  en iyi “ninot”unu sergilenmek üzere seçip gönderir ve bu “ninot”lar sergiyi ziyaret edenlerin oyları ile değerlendirilir. Sergilenme dönemi bitince en yüksek oyu almış olan “ninot”, festivalin sonunda yanmaktan kurtulur ve o yılın “Ninot Indultat“ı, yani “kurtarılmış ninot”u olarak Fallas Müzesi’ne konur. Aynı sergilenme ve seçim “çocuk falla”lar için de yapılır. “Ninot Indultat” dışındaki tüm maketler festivalin sonunda müthiş bir törenle alev alev yakılır.

Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia
Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia
Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia
Ninot Sergisi © Guida Valencia
Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir