Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı

Barselona gezisinin ardından…
09/02/2015
Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015
Barselona gezisinin ardından…
09/02/2015
Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015

Sevgililer Günü tatil önerileri yazımızda ve 10 Aşk şehri yazımızda Verona Festivali ile Venedik Karnavalı’nı bir arada göreceğiniz bir tatil tavsiye etmiştik sizlere. Biz kendi tavsiyemize kendimiz uyarak, gittik, gördük, yaşadık ve fotoğrafladık. Bakın bakalım beğenecek misiniz? Kimbilir belki ilerideki senelerde aynı şeyi yapmayı düşünürsünüz…

Bu yazımız Verona maceramızı anlatıyor. Venedik Karnavalı bir sonraki yazımızda…

***

Aşıkların şehri Verona’da Şubat ayı festival ve karnaval ayı…

Sevgililer Günü Festivali (“Verona in Love“) ve Verona Karnavalı (“Venerdì Gnocolar”) Şubat ayına damgasını vuran iki büyük olay Verona’da.

Önce Sevgililer Günü Festivali ile başlayalım…

If you love someone… bring them to Verona for Valentine’s Day!” diyorlar, yani “Birine aşıksanız onu Sevgililer Günü için Verona’ya getirin…

Bu sene Verona’da her sene olduğu gibi 12-15 Şubat tarihleri arasında “Verona in Love” Sevgililer Günü Festivali vardı, yani Romeo ve Juliet’in şehri yine “aşıktı”…

“Verona in Love 2015”

Öncelikle Verona’yı sevmeye hazır olarak gittiğimi söylemeliyim. Ben İngiliz Filolojisi mezunuyum. Yani senelerim Shakespeare’in eserlerini okumak ve yorumlamak ile geçmiştir. Her ne kadar “Hırçın Kız” ve “Kuru Gürültü” gibi komedyalarını daha çok sevsem de “Romeo ve Juliet”in bendeki yeri ayrıdır elbet. Birkaç yıl önce “Letters to Juliet” filmini seyredince filmin çok etkisinde kalıp, şu yazıyı yazmıştım: Adres: Juliet, Verona, İtalya.

O gün bugündür de takık vaziyette “Juliet’e gideceğim ben” der dururum da bir türlü kısmet olmamıştı, nasip bu seneyeymiş. Nihayet Juliet’ime de Verona’ya da kavuştum, hem de tüm şehir aşka bürünmüşken, yani Sevgililer Gününde :)

Nasıl mıydı?

Vallahi, Verona şık, güzel ve tarihi açıdan da zengin bir şehir. Sevmeye hazır gitmiştim dedim ya, sevdim de hemen… İtalya’nın pek çok şehrinden daha çok sevdim hem de.

Kalpler, kalpler, kalpler…

Sevgililer Günü kutlamaları dolayısıyla, şehrin sokakları ve meydanları kalplerle süslenmişti.

Bu Piazza Bra’daki metal kalp. Fotoğraf çerçevesi niyetine kullanıp, resim çektiriyordu herkes, e biz de geri kalmadık tabii ki, maksat adet yerini bulsun, di mi ama :)

DSC_9093
Piazza Bra’daki metal kalp

Lamberti Kulesinin tepesi kıpkırmızı bir renge bürünmüştü ve kulenin üzerine spot ışıkla “Verona in Love” yazmışlardı.

DSC_9059
Lamberti Kulesi – Verona in love

Kuleye çıktığınızda ise Piazza dei Signori meydanına kurulmuş olan dev kalp ve konser alanı görülüyordu tepeden. Kalbin etrafındaki standlarda hediyelik eşyalar  – elbette kalpli kalpli şeyler – ile yiyecek ve içecekler satılıyordu. Canlı müzik çalınan konserlerde de alana toplanan halk, çalan aşk şarkıları ile coşuyordu.

DSC_9052
Piazza Dei Signori’deki konser alanı

Lamberti Kulesinin tepesine asansör ile çıkmak mümkün, sadece en üst bölüme çıkmak için merdiven tırmanmak şart, o da birkaç basamak sadece. Dedim ya her yerde kalp, işte burada da kalp…

DSC_9185
Lamberti Kulesi

Tepeden Verona’nın kuşbakışı fotoğraflarını çekmek mümkün.

DSC_9194
Lamberti Kulesinden Piazza Erbe
20150214_124846
Lamberti Kulesinden Verona manzarası
20150214_124953
Lamberti Kulesinden Verona manzarası

Bu da Lamberti Kulesinin tepesinden Piazza dei Signori’deki kalbe bakış. Unutmayın, bütün bu güzellikler 12-15 Şubat arasında oluyor :)

Piazza dei Signori Meydanındaki dev kalp
Piazza dei Signori Meydanındaki dev kalp
heart
Piazza dei Signori Meydanındaki dev kalp ve etrafında alışveriş standları

Kuleye çıkış sevgililer için 8 Euro idi. Giriş biletinin yanında Romeo ve Juliet’li bir buzdolabı magneti hediye ediyorlar o güne özel. Saat 18:00-20:00 arası ise kulede “Happy Hour” var – bu sefer aperatif içki dahil fiyat 10 Euro.

Piazza dei Signori Meydanı…

Piazza dei Signori
Piazza dei Signori

Piazza dei Signori meydanındaki yere yapıştırılmış kalpler sizi aşka dair ne varsa oraya doğru götürüyor :)

Piazza dei Signori meydanındaki yere yapıştırılmış kalpler sizi aşka dair ne varsa oraya doğru götürüyor :)
Piazza dei Signori

Piazza Dei Signori’den başka meydanlara da çıkılıyor, yani standlar ve kalpler sadece burada değil.

DSC_8998
Piazza Dei Signori

Mesela hemen yanındaki Cortile Mercato Vecchio meydanında ve Palazza del Capitano‘nun önünde de standlar kurmuşlar ve yerlere kalpler yerleştirmişlerdi…

DSC_9021
Cortile Mercato Vecchio
DSC_9023
Cortile Mercato Vecchio

Kalpli mesaj panosu koymuşlardı meydana bir de… Buraya kalpli mesaj koymak 3 Euro. Para, bir yardım kurumu olan AIRC’ye gidiyormuş. Hergün içlerinden en güzelini seçip hediyeler veriyorlar.

DSC_9084
Cortile Mercato Vecchio Meydanındaki mesaj panosu
DSC_9000
Palazza del Capitano
DSC_9002
Palazza del Capitano
Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir