Barselona gezisinin ardından…

Yılbaşı ve noel tatilleri
29/12/2014
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015
Yılbaşı ve noel tatilleri
29/12/2014
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015

Barselona ile ilgili seyahat ipuçlarını, olası gezi planlarını, görülecek yerleri, ulaşım bilgilerini, genel tavsiye ve uyarıları sizler için derledik…

Barselona gezi notları… Gamze Avcı yazdı…

Avrupa’da henüz görmediğiniz başka yerler varsa, Barselona’ya gitmeseniz de olur! Gidenlerin yalancısıyım: Bir Madrid, bir Valencia yapın önce ya da Mayorka’ya geçiş için uğrayın Barselona’ya bir veya iki günlüğüne, öyle uzun uzun kalmaya pek gerek yok gibi geldi bana. Ama ben deniz kokan her şehri severim derseniz, o ayrı tabii :)

Gelelim bizim Barselona gezimiz ile ilgili notlara. İşte kısa kısa Barselona paylaşımları…

 • İspanya’da tren fiyatlarının uçak fiyatları kadar olduğunu bilin.
 • Barselona’da yankesicilere çok dikkat edin. Sırt çantanıza değerli eşya koymayın. Çantanız önünüzde çapraz asılıyken bile özellikle metroda fermuarını kontrol edin. Kaşla göz arasında bir el içeri girebilir!
 • Barselonalıların İngilizcesi hiç fena değil!
 • Her yerde olduğu gibi Barselona’da da mümkün olduğunca merkezi yerlerde konaklamaya çalışın. Otel seçeneğiniz yanısıra apart oteller de Barselona’da oldukça yaygın. Üstelik apart otelin kendi e-postasına ulaşırsanız, gittiğiniz sezon da düşükse, indirim almanız da sözkonusu olabilir (Biz öyle yaptık.) Biz Passeig de Gracia’dan 1 metro durağı ötede, yürüyerek 4 sokak arkada, nezih bir semtte GIR80 Apartments‘da kaldık.  Biraz yürüyerek, biraz ulaşım araçlarını kullanarak istediğimiz her yere rahatlıkla ulaştık. Ancak apartta kalacaksanız bulaşık süngerinden, deterjana sizin tedarik etmeniz gerektiğini unutmayın!
 • Barselona havaalanından şehre Aerobus (6 Euro) otobüsleri ile 30 dakikada ulaşabilirsiniz. T1 ve T2 terminallerinden kalkıyor. Dönüş yolunun daha uzun olduğu 1-1,5 saat dolandırdığı söyleniyor. Denemedik. Öte yandan öğrenciler veya kalabalık aileler için tren+metro kombinasyonu da mevcut. THY’nin indiği T1 terminaline indiyseniz, ücretsiz shuttle ile T2 terminaline geçin; Renfe tren istasyonuna inin; oradan 10 kullanımlık bir T10 kartı (9,95 Euro) edinin ve Rodalies R2 Nord trenine binin. Barselona’daki merkez istasyon Sants, Passeig de Gracia (D’Arago Cd. giriş-çıkışını tercih edin) veya sahildeki Estacio de França duraklarından birinde inip, metroya aktarma yapabilirsiniz. İndim, bindim, aradım, buldum, geçtim vs. derken ortalama 1,5 – 2 saatinizi ayırın. Yoksa tren 30 dakikada varacağı yere varıyor. Bu kartla otelinize 1 Euro’ya inersiniz.
 • Tren, metro veya otobüs kullanacaksanız T10 veya T50 kartlarından şaşmayın. Asla tek kullanımlık bilet almayın. Çünkü onlar aktarma hakkı tanımıyor. Ama bir T10 kartı ile 10 giriş yapabilirsiniz. (Yani aynı kartı her bir kişiye ayrı ayrı okutmak şartıyla ailece ortak kullanabilirsiniz ve 75 dakika içindeki tüm aktarmalarınız da o bir defaya mahsus ödemenize dahildir.) Dikkat! Sanırım 4 yaşından büyüklere de kart okutmak gerekiyor. Kartınızı okutmazsanız 100 Euro cezası var.
 • Berlin için yapılmış BVG güzelliğinde bir uygulama olmasa da UrbanSteps Barcelona uygulaması ile özellikle otobüs hatları nereden geçiyor, öğrenebilirsiniz. Tabii BVG’deki gibi “şuradan şuraya gitmek için şu kadar opsiyonunuz var; şu kadar süre tutar” gibi daha detaylı bir sistem olsa daha iyiydi ama bu da işe yaradı. İnternetiniz varsa hangi hat hangi güzergahı izliyor, haritada görebiliyorsunuz. Unutmayın T ile başlayan hatlar tren değil tramvay hattı. Şehri bir göreyim derseniz Barcelonata sahilinden (az sonra anlatacağım) Camp Nou’ya kadar D20 otobüsüyle gezebilirsiniz.
 • Bana göre Barselona’da hop-on hop-off otobüsüne hiç mi hiç gerek yok.
 • Eixample ve sahil bölgesinde Googlemaps’te airplane modunda bulunduğumuz yeri çok rahat görüntüledik. Wifi olan bir yerde, gideceğiniz yerleri önceden pinleyip fotosunu çekerseniz çok rahat edersiniz. Ancak 7-10 Euro’ya Tienda Movistar’dan (en başarılı firma bu deniyor) prepaid internet sim kart da alabilirsiniz. Plaça de Catalunya’da FNAC içinden alabileceğiniz gibi Moviestar bayilerine de başvurabilirsiniz.
 • Barselona çok düzgün bir şehir. Sokaklar birbirini kesiyor. Yukarıdan bakıldığında kare kare dilimlenmiş bir pasta gibi! O nedenle biraz zor kaybolursunuz.
 • Şehirde genelde bisiklet yolları ayrılmış. Ayrıca her yerde kırmızı bisikletler göreceksiniz. Bunlar abonman usulü halkın kullanması için hazırlanmış; yani turistler kullanamaz. Ancak çeşitli şirketlerden bisiklet, elektrikli bisiklet veya motor scooter kiralamak da mümkün. Bu dükkanlar sahil boyu veya Rambla civarına konuşlanmış gibiler. Çok yürüyecekseniz kendinizin ya da çocuğunuzun (şu iki tekerlekli tutamaçlı kaykay usulü olan) scooter’ını getirmeyi düşünebilirsiniz. Hele de sahil boyunda iyi gider.
Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir