Barselona gezisinin ardından…

Yılbaşı ve noel tatilleri
29/12/2014
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015
Yılbaşı ve noel tatilleri
29/12/2014
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015
 • Barselona, mimar Gaudi eserleriyle ünlü. Bir plan yapmak gerekirse Park Guell (online bilet 1 Euro daha ucuz), La Sagrada Familia, Casa Batllo, Casa Mila görülebilir. Park Guell fotoğraflarda görüldüğü kadar büyük bir yer değil. La Sagrada Familia etkileyici. İçeri girmeye değer. Casa Batllo ve Casa Mila Gaudi’nin tasarladığı evlerden ikisi. Okuduğum kadarıyla, ikisinden biri seçilecekse Casa Batllo’nun her ne kadar içinde eşya yoksa da daha etkileyici olduğu söyleniyor. Biz Casa Batllo’yu gezdik. Evet ilginç bir tasarım ancak giriş bileti dar bütçeleri zorlayabilir. Eğer Interrail yapan bir öğrenciyseniz, birbirine çok yakın civardaki bu iki eve dışarıdan bakabilirsiniz, içeri giremediğinize çok üzülmeyin. Belki mimarlık öğrencileri içeri girmeyi düşünebilir.
 • Müzelere girişler pahalı gelebilir. Çok müze gezmek isterseniz kombine bilet şuradan alabilirsiniz.
 • Bazı müzelere ücretsiz girilebilecek günler var. Biz (Las Meninas serisini görebileceğiniz) Picasso Müzesi’ni bir Pazar günü gezdik. Ücretsiz biletinizi önceden almanızı tavsiye ederiz; zira saat 15.00 civarı uzun bilet kuyruğu oluyor. Diğer ücretsiz mekan ve günler için buraya bakabilirsiniz.
 • Barselona’nın İstiklal Caddesi La Rambla Caddesi üzerinde yemek yemeyin. Daha güzel yerler çok!
 • Bizim yemeklerimizin üstüne yok ama gidince illa tatmak gereken yemekler şöyle: Paella (pilav ve Allah yanına ne verdiyse), Tapas (meze), Tortilla (patatesli yumurta), Patatas Bravas (kızarmış patates) ve tabii ki deniz ürünleri. Deniz ürünleri ile yapılan Paella popüler görünüyor. Bir Paella’yı 2 kişi paylaşabilir. De Tapa Madre’de paella denedik. Biraz tuzlu olmakla birlikte güzeldi. Tortilla’sı orta karar, patatesleri güzeldi.
 • Montaditos küçük ekmekler üstüne sürülmüş çeşitli mezeler. Sıcak veya soğuklardan oluşabiliyor. Tapas ise bu mezelerin tabakta gelen hali. Tapas için Cerveceria Catalana ve Cuidad Condal tavsiye edilmiş. Cuidad Condal’da tapas, montaditos, ızgara jumbo karides Güzeldi ama çok doyurucu değildi. İkinci defa deneyesimiz gelmedi.
 • Yukarıdakilere ek olarak 7 Portes (Paella için) veya 4 Cats ’de yemek; Escriba veya Cacao Sampaka’da sıcak çikolata; (yolunuz düşerse) Romero Restaurante’de menü del dia (günün menüsü) alabilirsiniz. Ya da gözünüze iyi, temiz görünen bir yerde de yiyebilirsiniz. Çok takılmayın. Ayrıca La Rambla üzerindeki Carrefour içinde noodle yiyebilirsiniz. Fena değil.
 • Bir de Sangria ve Cava içmek gerekiyor. En iyi marka hangisi araştırmadım. Hiç bilmeyenler için söylüyorum: Sangria genelde paylaşmak üzere ½ lt veya 1 lt içine portakal dilimleri atılmış sürahi içinde geliyor.
 • Catalunya, Universitat, Passeig de Gracia, Urquinaona meydanları 1-2 kmlik alan içinde. İlk gün Catalunya’da La Rambla Caddesi’nden aşağı yürüyün, yol üstünde Carrefour var; Escriba’da birşeyler için; aşağı doğru sağda opera binası var, denk düşerseniz bilet bakın; yolun sonunda görkemli Mirador de Colom (Kolomb heykeli) var.
 • Oradan geri dönüp, denize arkanızı alıp sağdan El Gotic ve El Born bölgesine girebilirsiniz. Buraların dar sokaklarında dolaşın. Picasso Müzesi, Santa Caterina Marketi, Barselona Katedrali vs. bu bölgede. Katedrale girmeye değmez. Yukarı çatıya çıkıyorsunuz. Bunu La Sagrada’da yaparsınız. Hiç de lazım olmayan Expendeduria Poetica’dan bahtınıza çıkan şiiri alabilirsiniz! Veya Barcelonines’den küçük bir kıza oyuncak bebek takımı da ilginizi çekebilir. Denk düşerse!
 • La Rambla’ya geri çıkıp, denizi arkanıza aldığınızda solda El Raval bölgesi var. Burada da Palau Guell evi ve Sant Antoni marketi var. El Raval bölgesinin bazı sokakları tedirgin edici olabilir. La Rambla’dan yukarı doğru çıkarken yine solda ünlü Mercat Boqueria var. Buranın daha turistik bir yapısı var ama Santa Caterina marketi daha temiz. Gezin ama alışverişinizi gidin normal marketten yapın.
 • Hazır La Rambla bölgesindeyken akşam Placa Reial’da Los Tarantos’a gidebilirsiniz. Sebep? Benim gibi, Flamenko dansına çok düşkün değilseniz ama “Adet yerini bulsun, şanımız yürüsün, bir yarım saat izleyebilirim” diyorsanız, Los Tarantos’ta 10 Euro karşılığı (online 8 Euro) 30 dakikalık bir şov izleyebilirsiniz. Gecede 20.30-21.30-22.30 seansları var. 2 şarkı 2 dans sunup bitiriyorlar. Biz beğendik. Daha uzun boylu şovlar için buraya veya şu adrese bakabilirsiniz.
Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir