Barselona gezisinin ardından…

Yılbaşı ve noel tatilleri
29/12/2014
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015
Yılbaşı ve noel tatilleri
29/12/2014
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015
 • Diğer bir gün planı ise şöyle yapılabilir: En yukarıdan aşağıya inerek Park Guell, La Sagrada Familia, Plaza de Toros (Boğa güreşi arenası) ve oradan da Arc de Triomf. Park Guell’de kısa vakit geçirebilirsiniz. Açıkcası resimlerde daha havalı duruyor. Gaudi’nin kendi yaşadığı veya bekçi evini atlarsanız çok vakit harcamazsınız.
 • Buradan metro ile La Sagrada Familia’ya inin. Metro durağına dek yürümek istemezseniz otobüs hattı bakın. Ama biletiniz yoksa metro durağına yürümek zorundasınız. La Sagrada Familia bana göre Barselona’daki en güzel eserlerden biri. Uzaktan birşeye benzetemiyorsunuz ama yakından çok güzel. İçeri girmeye değer mi? Bence değer. Fotolarda göründüğünden daha güzel. Tabii Gaudi burayı bitirememiş; hala da inşaat devam etmekte. “Adam ne çok detay işlemiş” diyorsunuz; bir süre sonra da yoruluyorsunuz. “Gaudi için ışık şöyle önemli, böyle önemli!” diye anlata anlata bitiremiyorlar. Şekerim onu bizim Mimar Sinan çoktan keşfetmişti zati! Neyse. Tabii kulelere de çıkmak gerekiyor. E çıkın! Kuleler üzerindeki detayları görün. Burası audioguide ile vaktinizi alabilir. Yemek için civardaki La Taqueria denenebilir. Buradan sonra yine metroyla Plaza de Toros’a gidin. Denk gelirseniz, buranın o eski ihtişamlı günlerini (!) özlemle anan bekçisi siz dili bilmeseniz de size İspanyolca konuşsun, anlatsın. Matadorların kıyafetlerini inceleyin; boğaların tutulduğu yerleri, arenayı gezin. Burası yarım saat sürer. Oradan adet yerini bulsun diye Arc de Triomf (Zafer Kapısı)’na gidin. Bir Berlin veya Paris’teki gibi değil ama bakın işte. Vaktiniz yoksa atlayabilirsiniz.
 • Placa Espanya görkemli bir meydan! Orada su ve ışık gösterilerinin olduğu fıskiye/havuz Font Magica (Magic Fountain) var. Ocak 2015’te kapalıydı ama bahardan itibaren açılacaktır; gece görmek lazım.
 • Museu National D’art de Catalunya Montjuic (MNAC), Caixa Forum ve Olimpiyat Stadyumu da bu bölgede. Müzeyi gezmedik. Ancak bir Musee D’orsay (Paris) kıvamında olduğunu sanmıyorum. Meydandan müzenin olduğu tepeye nasıl çıkacağız diye dertlenmeyin. Yürüyen merdivenler var!
 • Bir başka gününüzü alışveriş de yapacaksanız Passeig de Gracia bölgesine ayırın. Burası şık dükkanların olduğu bir yer. Tek tek dükkan adı saymıyorum. Yukarıdan meydana doğru inebilirsiniz. İnerken Gaudi evlerinden Casa Batllo, Casa Mila’yı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Cerveceria Catalana, Cuidad Condal, ünlülerin takıldığı Tortilla’sıyla ünlü Flash Flash, Romero Restaurante, La Tapa de Madre vs. de bu çevrede. Casa Batllo’dan az ileride sağda kalemden tabağa her türlü ıvır zıvır için Carrer del Consell de Cent üzerinde Tiger var. Bize kırtasiye malzemesi lazım olmuştu, iyi oldu burası. Buraya yakın Rambla de Catalunya caddesi üzerinde de bir kitapçı var. Ayrıca El Corte Ingles’de de kitap bulabilirsiniz.
 • El Corte Ingles onların YKM’si oluyor. Gezilebilir. Hangi şubesine girdiğinize bağlı olarak magnetten bisiklete herşeyi bulabilirsiniz. İndirim zamanına denk gelen Ocak ayı için konuşuyorum: FC Barcelona ürünlerini El Corte Ingles’te de bulmak mümkün. Camp Nou veya havaalanı store biraz daha pahalı olabiliyor.
 • Vaktiniz çoksa, ucuz tişört falan almanız gerekiyorsa Diagonal Mar AVM’de Primark var. Primark’ı bilen bilir. Hazır o tarafa gidiyorken Barceloneta sahilini gezip, oradan Olimpiyat köyünü görebilirsiniz. Oradan da The Museu del Disseny de Barcelona (Design Museum) (Torre Agbar yakınında 20.00’de kapanan bir müze) gezilebilir. Bazen ücretsiz sergiler oluyor. Örneğin Şubat 2015’e dek devam eden grafik, giyim, endüstri tasarım sergisi şu an mevcut. Gece giderseniz yanındaki ışık oyunlarını da izleyebilirsiniz. Ancak gününüz kısıtlıysa gidemediğinize hiç üzülmeyin. Torre Agbar ne derseniz, sahilde uzay mekiğine benzeyen bina.
 • Futbol hastasıysanız Barcelona FC Camp Nou’da mutlaka bir maç izleyin. Maç yoksa müzesini gezin. Futbol merakınız yoksa girmeniz gerekmez. Müzede kupalar ve bol bol tv gösterileri var. Messi’nin gollerini set halinde izleyip, her gole puan verebiliyorsunuz. Basın odası, misafir soyunma odası vs. de turun içinde… Tabii bir Barça ve/veya futbol hastası için en can alıcı kısım 99bin kişilik stadyumun kendisi! Bu arada, Ocak ayında sadece akıllı telefonla fotoğraf çekecekseniz sabahtan gitmenizi tavsiye ederim; öğleden sonra tribünün gölgesi tüm fotoları karanlık çıkarıyor.

Gitmedik ama merak ettik:

 • Tibidabo: Katedral ve Lunapark (Kışın kapalı olabilir). Katalunya Meydanı’nda Caja Madrid Bank önünden T2A otobüsüyle 30 dakikada gidilir.
 • Observatorio Fabra/Gözlemevi
 • Şehir dışında: Montserrat

Son olarak, GoogleMaps candır!

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir