İsrail: Orta Doğu’da bir yaz…

Mavi-yeşil Stockholm
06/02/2014
Fort Williams
Britanya Adası’nın en kuzeyi: İskoçya
23/02/2014
Mavi-yeşil Stockholm
06/02/2014
Fort Williams
Britanya Adası’nın en kuzeyi: İskoçya
23/02/2014

İsrail’de dinler ve kültürler arası bir yolculuk…

İsrail enteresan bir destinasyon ama tatile çıkarken ilk aklımıza gelen yerlerden biri değil genelde. Halbuki İsrail’in başkenti Kudüs, dünyanın en eski şehirlerden biri ve biliyorsunuz semavi dinlerden hem Yahudilik ve Hıristiyanlık hem de İslamiyet için çok önemli bir yer ve hepsine ait birçok dini, tarihi ve arkeolojik değerlere sahip. Hatta Kudüs’ten insanlık tarihinin başladığı ve dinlerin ortak ve kutsal mekanlarının  bir arada olduğu “Kutsal Topraklar” diye bahsedilir. Tapınak Dağı ile Ağlama Duvarı Yahudiler için, İsa’nın öldükten sonra göğe yükseldiğine inanılan Kutsal Mezar (Sepulchre) Kilisesi Hristiyanlar için, Mescid-i Aksa ile Kubbet-üs-Sahra da Müslümanlar için kutsaldır. Dünyanın en alçak ve üçüncü en tuzlu gölü olan Lut Gölü, nam-ı diğer Ölü Deniz ise mineral kaynağı olması dolayısıyla özellikle sağlık ve şifa arayan turistleri cezbetmekte. Aşırı tuzlu oluşu dolayısıyla da yüzerken asla batmıyor olmanız onu daha da ilginç yapıyor elbette. İsrail’in ikinci büyük şehri Tel Aviv ise National Geographic dergisine göre dünyanın en iyi beş kumsal şehrinden biri. Canlı gece hayatıyla da insanı şaşırtan bir şehir; zaten o yüzden “Uyumayan Akdeniz Şehri” diye anılmakta.

İşte hep merak ettiğim ama henüz gidemediğim bu coğrafyaya sevgili arkadaşım Sevgin Kutay gitti, nefis bir tatil yaptı ve bana altı ay önce verdiği sözü nihayet tutup, İsrail’e yaptığı gezinin hikayesini bencetatil.com için yazdı. Sevgin Kutay benim dünya tatlısı bir meslektaşım; kendisi Yıldız Teknik Üniversite’sinde İngilizce Okutmanı. O da bizim gibi seyahati çok ama çok seviyor. Bu İsrail tatilini de tura katılmadan okuldan bir arkadaşı ile kendileri planlayıp gerçekleştirdiler ve bu şekilde yaptıkları ilk tatil olması gibi de bir özelliği var. Herşeyi kendileri ayarlamış ve planlamış olmaktan dolayı çok mutlular. Buradaki yakınlarından tutun da, orada tanıştıkları yerli halka kadar pek çok kişi tatil için orayı seçmelerine epey bir şaşırmışlar, ama bence iyi ki gitmişler çünkü hem çok mutlu oldukları bir tatil yaşamışlar hem de bakın bize anlatacak ne güzel bir hikayeleri olmuş :)

Haydi gelin bu enteresan tatil hikayesinin tadını çıkaralım ve İsrail’den Filistin’e kadar nereleri gezip görmüşler, neler yaşamışlar hepsini Sevgin Kutay’dan öğrenelim.

Kendisine bir kez de buradan bencetatil.com‘a verdiği bu güzel hediye için çok teşekkür ediyoruz. Umarız siz de en az bizim kadar merak ve zevkle okursunuz bu hikayeyi…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

İsrail: Orta Doğu’da bir yaz… Sevgin Kutay yazdı…

İsrail’e tatil için gideceğimi söylediğimde bir çok kişiden aynı soruyu duydum: “Neden?”… Nedenini tam olarak bilmiyorum ama o coğrafya hep ilgimi çekmiştir. 2012’nin Mayıs ayında Pegasus’un, İstanbul –Tel Aviv seferlerini başlatması da benim için iyi bir fırsat oldu (bilet fiyatları THY’na kıyasla çok daha ucuzdu). Booking.com’da  kısa bir araştırma yaptıktan sonra, biz de bir çok seyahat eden insan gibi ‘hostel’ dünyasını denemeye karar verdik,  2 kişilik odaları tercih ettik ve yerlerimizi ayırttık. İsterseniz cümbür cemaat de kalabileceğiniz seçenekler var :)

Sıcak bir Ağustos akşamı Ben Gurion havaalanına indik. Girişte, iki ülke arasındaki sorunlardan dolayı ve aşırı bir güvenlik takıntıları olduğu için bir problem yaşar mıyız diye düşünmedik değil! İlk pasaport kontrolünde hemen geçirmediler. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra pasaportlarımızı verip gidebilirsiniz dediler. Bu arada pasaport kontrolü sırasında ‘dedenizin adını’ soran başka bir ülke var mıdır, bilmiyorum :)

Uçağımız indiğinde bir Cuma gece yarısıydı ve Şabat başlamıştı.  Şabat, Yahudilerin kutsal günü ve Cuma güneş battıktan sonra başlıyor, Cumartesi yıldızlar çıkana kadar sürüyor. Bu sırada her yer kapalı, taksi dışında havaalanından Tel Aviv’e ulaşmanız mümkün değil çünkü otobüs, tren hiçbir araç çalışmıyor. Taksiyle, yaklaşık  25-30 dakika sürüyor şehir merkezine varmak.

İsterseniz önce İsrail’in Türkiye’den uzaklığına ve İsrail haritalarına bir göz atalım…

İsrail - © Googlemaps
İsrail – © Googlemaps
İsrail Haritası - © Lonely Planet
İsrail Haritası – © Lonely Planet
Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Sevgin dedi ki:

    Teşekkürler..beğenmenize sevindim.

  2. Sami A dedi ki:

    Tebrikler, güzel bir gezi olmuş. Fotoğraflar da başarılı..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir