Yanıbaşımızda saklı güzellik: Thassos

Hollanda’nın kasabaları bir başka…
16/07/2013
Noel’de Almanya’da olmak var…
29/08/2013
Hollanda’nın kasabaları bir başka…
16/07/2013
Noel’de Almanya’da olmak var…
29/08/2013

Yemyeşil, sakin ve sevimli bir Yunan adası: Thassos

Thassos Adası, ya da Türkçe’de bilinen adıyla Taşöz Adası, arabama atlayıp, hem yurt dışı seyahati, hem de deniz tatili yapayım diyenler için eşi bulunmaz bir yer. Hemen yanıbaşımızda saklı bu güzelliği keşfetmiş olmaktan dolayı biz çok mutlu olduk, umarım tatil hikayemizi okuyup, fotoğraflara bir göz atınca, siz de aynı duyguları paylaşır ve Thassos Adasını tatil listenizde başlarda bir yere koyarsınız…

İşte adamızdan bir kaç kare…

Thassos Limenas sahili
Thassos Limenas sahili
Aliki Koyu
Aliki Koyu
Limenaria Sahili
Limenaria Sahili
Psili Ammos Plajı
Psili Ammos Plajı

Haydi gelin önce bu adaya nasıl gidilir, ona bakalım…

Thassos Adasına ulaşım

Tam olarak nerede bu ada, yol güzergahı nedir, nasıldır diyecek olursanız, aşağıdaki maps.google.com dan aldığımız haritaya bir bakalım…

Thassos Adası Rotamız – © Googlemaps
Thassos Adası Rotamız – © Googlemaps

Gördüğünüz gibi İstanbul’dan Tekirdağ, Malkara, Keşan ve İpsala güzergahını takip ederek sınır kapısına geliyorsunuz, sınırı geçtikten sonra ise Alexandroupoli (Dedeağaç) ve Xanthi (İskeçe) üzerinden ilerleyip feribota bineceğiniz Keramoti şehrine varıyorsunuz. Ondan sonrası çok kolay, 45-50 dakikalık bir feribot yolculuğu ile adadasınız. Saat başı feribot vardı, o yüzden fazla beklemiyorsunuz. Bekleseniz bile Keramoti sahilinde çok sevimli kafe ve restoranlar var, denize karşı oralarda bir şeyler yiyip içerek beklemek bile ayrı bir keyif…  Bir başka seçenek de Kavala şehrine gidip orayı gezdikten sonra Thassos Adasına feribot ile geçmek olabilirdi, ama biz Kavala ve Selanik’e Thassos’dan sonra gideceğimiz için onu tercih etmedik. Bir de Kavala’dan adaya feribot ile ulaşım 1 saat 45 dakika sürüyor dediler, o yüzden Keramoti bizim için ideal seçenek oldu.

Yunanistan’a araba ile gitmek için yapılması gerekenler

* Biz Yunanistan’a giderken uluslararası ehliyet alma zorunluluğu vardı ama artık bu kural kalktı, normal ehliyetler ile de girilebilmesi için anlaşma yapıldı. Ancak basında bu anlaşmanın sadece 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren verilecek olan çipli ehliyetleri kapsadığı bilgisi yayınlandı. Yani eski ehliyet sahibi iseniz halen TURİNG’den 2 fotoğraf ve 400 TL civarında bir ücret karşılığında uluslararası ehliyet almanız gerekiyor gibi görünüyor.

Basında yayınlanan açıklama şöyle:

Uluslararası ehliyetlerin verildiği kurum olan TURİNG, söz konusu uygulamanın 1 Ocak 2015’ten itibaren değiştirilecek olan ehliyetlerle birlikte geçerli olacağını, halihazırda geçerli olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Yunanistan Büyükelçiliği’nin bildirimi, 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre düzenlenen Türk Sürücü Belgelerinin Yunanistan’da geçerli olacağını açıklamaktadır. Ancak mevcut Türk Sürücü Belgeleri bu standartlarda olmadığından resmi olarak Yunanistan’da ve diğer Viyana Konvansiyonu’na taraf ülkelerde geçerli değildir. Zaten uygulamada da Yunanistan mevcut Türk Sürücü Belgeleri ile ne sınırdan girişe ne de ülkede taşıt kullanımına izin vermemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden verilen son bilgilerde Türk Sürücü Belgeleri ’nin 01 Ocak 2015 itibariyle düzenlenmeye başlanacağı belirtilmiştir. 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre yeni düzenlenecek Türk Sürücü Belgeleri Yunanistan’da geçerli olacaktır” denildi. (Kaynak: hurriyet.com.tr – 17 Eylül 2014)

Anlaşma ile ilgili belgeleri aşağıda görebilirsiniz.

10410420_10152721053189023_3294902753788772216_n
Yunan Başkonsolosluğundan alınan belge
10600380_10152721053354023_3593175283706501029_n
T.C. Dışişleri Bakanlığı sayfasındaki kanun değişikliği açıklaması

* Araba yolculuğunuz öncesinde sigortacınızdan veya TURİNG’den ülkemizdeki zorunlu trafik sigortasının uluslararası geçerliliği olan versiyonu diyebileceğimiz yeşil sigortanın yaptırılması gerekiyor. Bir hafta için yaklaşık 60 Euro tutuyor.

* Yine sigortacınızdan kaskonuzun yurtdışında geçmesi için bir zeyil yaptırabilirsiniz. Bu da bir hafta için 100 TL ye yakın bir ücret tutuyor. (Bu tabii ki zorunlu değil ve ödenen ücret araca göre değişecektir)

Yolculuk’dan kısa kısa notlar

* İstanbul Avrupa yakasından çıktıktan 3 saat 45 dakika sonra İpsala hudut kapısına vardık. Toplamda İstanbul’dan yola çıktıktan 6 saat sonra Thassos’daydık.

* İstanbul’dan Keramoti’ye vardığımızda 437 km yapmıştık. Sonrası zaten feribot – yani kilometre yapmıyorsunuz.

* 4 günde adayı koy koy dolaştık ve galiba bir yukarı bir aşağı, bir sağa bir sola derken işi biraz abarttık, 185 km yapmışız orada. Aslında ada çok büyük değil, çevresi 90 km civarında ama  bizim gibi yerinde duramayanlar adayı keşfe çıkınca bu kadar kilometre yapıyor işte :)

* Yunanistan’a girdikten sonra tabelalar önce Yunan alfabesi ile yazılmış olarak çıkıyor karşınıza, hemen sonrasında İngilizce olarak bir tabela daha koymuşlar, o yüzden rahatça buluyorsunuz gideceğiniz yeri.

Paylaşmak ister misiniz?

182 Comments

 1. ibrahim ersahin dedi ki:

  Merhabalar…

  Thasos adasında bir gece konaklamak istiyoruz. Araç ile feribotla geçmeyi planlıyoruz. Sizce bir gece gecelenecek olsa ve yakın bir iki koyda denize girilecek olsa hangi koyu tercih ederdiniz. Gece merkez olarak yürüyüş için canlı yer adada neresidir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 2. Betül dedi ki:

  Merhaba. Gezi yazısı için teşekkürler. Benim şöyle bir sorum olacaktı: Haşema ile denize girmek plajlarda sorun çıkartır mı? Herhangi bir bilginiz var mı?

  • Merhabalar Betül Hanım,

   Hatırladığımız kadarıyla haşema ile denize giren turist pek görmedik ama Türklere veya müslümanlara karşı bir tavırları yok, hatta restoranlarda Türkçe konuştuğumuzu duyunca yanlışlıkla domuz içeren gıda yemememiz için özellikle uyardıkları oldu. Bizi seviyor gibiler yani :)
   Plajların çoğu halk plajı, yani girerken para ödemiyorsunuz zaten, hangi restoranın şezlong/masa/şemsiyesini kullanırsanız, oraya para ödüyorsunuz hatta bazen kendi şemsiye ve sandalyesini götürenler, yanına yiyeceğini almış olanlar, plajlardaki şezlong/şemsiye olmayan, boş bölgeyi de seçebiliyorlar oturmak için…
   Sonuçta herhangi bir terbiyesizlik veya kabalık olabileceğini tahmin etmiyoruz ama dikkat çekebilir ya da meraklı gözler olabilir belki… Bilemedim vallahi :)

   • Betül dedi ki:

    Cevap verdiğiniz için teşekkürler. kavga, gürültü olmadığı sürece sorun değil. Sadece bu konudaki soru işareti rahatsız ediyordu beni. Haftaya ptesi gidiyoruz inşallah :)

 3. Mustafa Metin dedi ki:

  selam,2014 agustos ta ailecek gitmiştik ve cok memnun ayrılmıstık.bu yaz tekrar gitmeyi düşünüyoruz.ehliyet konusunda son durum nedir , bilginiz varsa paylasırmısınız..saygılar

 4. handan demiralp dedi ki:

  Merhaba feribot biletini önceden mi almak gerek ? Keramoti’den Taşoz ‘e …teşekkürler….

 5. Teşekkürler Murat Bey,
  Sizin de siteniz hayırlı uğurlu olsun, elbette ki takip etmek isteriz…

 6. Murat Yazıcı dedi ki:

  Dilek Hn. bir sorum olacak makalenizden bağımsız olarak. Yorum sistemi olarak Disqus’ dan memnun musunuz? Teşekkürler,

  • Biz gayet memnunuz Murat Bey. Oldukça hızlı açılıyor ve mobil cihazlar ile de oldukça uyumlu. Moderasyon da yapılabiliyor. Ama extra bir trafik getirdiğini pek düşünmüyoruz.

   • Murat Yazıcı dedi ki:

    Ekstra trafikten ziyade, yorum yapacak olanları caydırdığını okudum. Bizimkiler fazla detayı sevmez malum ;) Bende kurdum, daha çok yeniyiz bakalım ileride duruma göre değerlendiririz. Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

 7. Murat Yazıcı dedi ki:

  Harika bir gezi yazısı olmuş gerçekten. Sizi tebrik ediyorum. Bende kişisel bloğumda benzer yazılar yazmaya başladım. Sizi örnek alacağım ;) Ziyaretinizi beklerim.

  http://www.muratyazici.com.tr

 8. Oğuz Gürel dedi ki:

  Merhabalar,

  Biz eşimle birlikte kendi arabamızla 9 Ağustos’ta Yunanistan’a geçip önce bir gece Kavala’da, sonra da 10 -15 Ağustos tarihleri arasında Thassos’ta kaldık. Başta Dilek hanım olmak üzere, tüm katılımcıların değerli katkıları sayesinde kendi arabamızla seyahat etme ve gittiğimiz yerlerde aradığımızı bulma yönünden hiçbir sorun yaşamadık. Tatil tek kelimeyle harika idi. Biz Limenaria kasabasında Blue View Hotel adlı çok güzel bir otelde konakladık. Otel adanın her yerinde olduğu gibi bir aile tarafından işletiliyor ve tahminime göre 10-15 civarında odası var. En büyük avantajı deniz kenarında ve kendine ait sakin bir plajının olması. Limenaria merkezindeki diğer plajların denizini bilmiyorum ama bizim oranın denizi çok güzeldi. Diğer yandan temizlik ve servis yönünden de biz otelden çok memnun kaldık. Bir gecelik fiyat olarak oda kahvaltı 80 EUR ödedik (toplam kalış bedelinin %20’sini önceden banka havalesi ile ödenmesini istiyorlar). Otelin kendi plajı olmasına rağmen diğer plajlara da gittik ve en çok Giola’nın denizinden hoşlandık. Plaj çok bakir, tesis yok, yolu berbat ama denizi çok güzeldi. Diğer plajlarda kalabalıklık pek hoşumuza gitmedi ve oralardaki kafe/lokantalarda vakit geçirmeyi tercih ettik. Sakinlik yönünden Potos’un hemen çıkışındaki “San Antonio” plajı da hoşumuza gidenler arasındaydı. Biz ayrıca plajlar dışında tepelerde kalan yerleşimleri/kasabaları da (bize en yakın olan 3 tanesini) ziyaret ettik. Bunlardan Theologis (Potos’tan sapılarak gidiliyor) biraz turistik olmakla birlikte güzeldi ama Prinou’dan sapılarak gidilen ormanlar arasındaki Kazaviti’yi çok beğendik. Kazaviti’ye kadar gitmişken 5-6 km. daha dağa tırmanıp yolun sonundaki manastırı da gördük ve çok eskiden kalma bu manastırın şirinliği ile bulunduğu yerin muhteşem manzarası çok hoşumuza gitti. Tepelerdeki yerleşimler demişken Limenaria’dan veya Skala Marion’dan sapılarak gidilen Maries’e gitmenizi tavsiye etmiyorum. Dilek Hanım’ın önerdiği tavernaların hemen hemen hepsini denedik ve bir tek Potos’taki Akrogiali dışında hepsinden memnun ayrıldık. Bizim çok hoşumuza giden ve listeye ilave etmek istediğimiz taverna ise Limenaria’da merkezden Skala Marion yönünde sahilden giderken (Limenaria merkez ile bizim kaldığımız otel arasında kalıyor) adı aklımda Akostiri olarak kalan taverna. Özellikle yerel halkın tercihi olması nedeniyle dikkatimizi çeken bu tavernada çok güzel bir akşam yemeği yedik. Son olarak, “Yunanistan’a gidip de Ouzo almadan dönmek olmaz!” diyenlere bu işlemi sınırda Yunan tarafındaki Duty Free’den yapmalarını öneriyorum.
  Herkese selam, saygı ve iyi tatiller dileklerimizle…

  • Merhabalar Oğuz Bey,
   Uzun uzun ve detaylı olarak deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız ve yeni önerilerde de bulunduğunuz için çooook teşekkür ederiz.

   Her yorum, her yeni bilgi çok kıymetli. O yüzden sizin bu katkınız da hem bizim hem de tüm okuyucularımız için çok faydalı olacaktır. Tekrar çok teşekkürler paylaşımınız için :)

 9. Hakkı Timuçin dedi ki:

  Dilek hanım daha önce soruldumu bilmiyorum yorumlarda göremedim Eylül ayının ilk haftasında adada hava durumu nasıldır acaba? Çocuklarla birlikte gitmeyi düşünüyoruz ve soğuk denizden ailecek hoşlanmıyoruz. Bilginiz var mıdır acaba..tşk

  • Merhabalar Hakkı Bey,

   Kusura bakmayın, tatildeydik, yeni döndük, mesajınıza ancak cevap yazabiliyorum. (Bu arada Girit Adası’ndaydık, çoook güzel bir yermiş, Girit yazımız yayınlanınca mutlaka bakın, olur mu :)

   Thassos deniz suyu sıcaklığı gerçekten de ideal bence, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında. Yani ne buz gibi soğuktur, ne de çok aşırı sıcak. Eylül ilk hafta da bu güzelliğini devam ettireceğini düşünüyorum.

   Sizin için ufak bir araştırma yaptım. Temmuz ayında 24-25 derecelerde seyreden deniz suyu sıcaklığı Ağustos’ta 26 ya çıkıyor. Eylül ilk hafta yine 25-26 derece olan deniz suyu, daha sonra ay sonuna kadar 24-23 dreceye kadar düşüyor.
   Deniz suyu bilgisi için buraya bakabilirsiniz:
   http://water.travel.org.ua/thasos-water-temperature.html

   Bazen havalar hiç ummadığımız bir şekilde değişiyor, olmadık zamanda aşırı sıcak veya olmadık zamanda yağmurlar gibi ama umarım Eylül ilk hafta normal seyrinde gider ve keyifli bir tatil yaparsınız.

   Hoşçakalın, şimdiden iyi tatiller…

   • Hakkı Timuçin dedi ki:

    Estağfurullah Dilek hanım, çok teşekkür ederim bilgi için. Eylül ailecek Thassos dayız o zaman.
    Bu arada bu hafta sonu küçük kızımla 2 günlüğüne Midilli ye gideceğiz. Tabiki o harika midilli gezi notlarınız rehberimiz olacak :)
    Girit notlarınızıda sabırsızlıkla bekliyorum.
    selamlar

 10. Oğuz Gürel dedi ki:

  Berkan Bey, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 11. Barış dedi ki:

  Merhaba;
  Bu blog sayesinde güzel bir tatil geçirdim Thasos’ta.
  Bence Türkçe sitelerdeki en iyi ;basit ve kapsamlı detaylı görüşler var.
  Önerilerim:
  1-)Öncelikle 02.07.2015 tarihinde uluslararası ehliyet olmadan İpsala kapısından bile bile geçmeyi denedim.
  Türk tarafından sonra Yunan kapısındaki görevli : Dost ehliyet nerde ? diye sordu ve haliyle tekrar Türk kapısına geri gidip 415 TL karşılığında (kredi kartı geçiyor) uluslararası ehliyet olduğunu gösteren 1 kağıt parçasını aldım.
  Mutlaka 2 foto yanınızda olmalı.
  uyanık Türk profili işe yaramadı :)
  2-)Thasos’tan Kavala yönüne gidecekler için Kavala feribotu saatlerini öğrenmenizde fayda var.
  Yoğun şekilde (her yarım saatte bir ) Keramoti gibi çalışmıyor.
  Ben öğleden sonra 15:15 ‘de orada olduğumda ilk sefer saati 18:15 idi.
  TArifeyi yazmıyorum ;çünkü tüm tarihlere göre tarife değişklik gösteriyor.
  BEnde haliyle orada 3 saat beklmek yerine 15 km ötede Keramoti feribotuna bindim.
  3-)Marble (mermer) Beach için toprak yol yorumları çok fazla var.Ben ATV kiralayıp bölgeye gittim.25 euro bedeli var.Yakıt olarak ta yaklaşık 60 km kullandım .7.5 Euro benzin harcadım.
  Marble Beach’ten dönüşte ise haritadan görebilirsiniz Golden Beach yönüne giden bir keçi yolu var.
  ATV olduğu için rahatça gittim fakat jeep harici araçlar burada sıkıntı yaşar.
  AMa tatilimin en keyif aldığım ;en bakir koylarında çam kokuları arasında off road yaparak geçmekti.
  Normal yol ise araba ile kısa sürede geçilebilinir.
  Marble sapağına girince sağ tarafta Carrefour var.Buradan soğuk içeceklerinizi alabilirsiniz.
  4-) Her yerde kredi kartı geçiyor;tamda referandum haftası orada iken bile sıkıntı omadı.HAlkta para var;ve harcamayı seviyorlar.
  Sadece ATM önlerinde Yunan Halkını gördüğünüzde ekonomik kriz aklınıza geliyor.

  • Merhaba Barış Bey,
   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler, tatilinizin iyi geçmesinde bir parça katkımız olduysa ne mutlu bize :)

   Paylaştığınız diğer güncel bilgiler için de ayrıca çok sağolun, tam zamanında geldi, çünkü biz de ay sonunda tekrar Yunanistan planı yapmıştık ve kriz nedeniyle biraz tedirgindik, özellikle kredi kartı konusunda filan, bu bilgilendirmeniz çok iyi oldu gerçekten de…

   Tekrar çok teşekkürler…

 12. Herkesin sürekli merak ettiği konularda güncelleme yapıp, bizimle paylaşmanız ne güzel, çok teşekkürler Berkan Bey…

 13. Berkan Yılmazer dedi ki:

  Küçük bir ekleme yapmak istiyorum. Yunanistan’a gitmek için uluslararası ehliyete ihtiyacınız var. 1 yıllık bedeli defter bedeli dahil 380 tl civarında . bulgaristan sormuyor ancak yunanistan yazbaşında bir ara istememesine rağmen şu an bu belgeyi istiyor. tekrar iyi tatiller dilerim.

 14. Berkan Bey,

  Güncel bilgileri zaman ayırıp paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

  İyi günler dilerim…

 15. Oğuz Gürel dedi ki:

  Dilek Hanım, öncelikle verdiğiniz detaylı ve faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben de eşimle birlikte Ağustos ayında Thassos adasına gitmeyi planladım. Yalnız bir konuda bilginize ihtiyacım var. Yurtdışına arabayla çıkış için Turing’in sitesinde aşağıdaki linkte bahsi geçen “Uluslar arası Taşıt Belgesi (Triptik)”ten hiç bahsetmiyorsunuz. Bunun gerekçesi bu belgeye ihtiyaç olmaması mıdır, yoksa kesinlikle olması gereken bu belgeden ayrıca bahsetmeye gerek duymamanız mıdır?
  Selam ve saygılarımla.

  • Merhabalar Oğuz Bey,

   Bilgilerin işinize yarayacak olmasına sevindim…
   “Uluslararası Taşıt Belgesi (Triptik)” şu an için ihtiyaç duyulan bir belge değil. Belki bir zaman isteniyordu ama son 3 yıldır belki 5-6 kere girdik çıktık, arkadaşlarımız pek çok kez girdi çıktı, bu belge hiç sorulmuyor.

   Sadece ruhsat sahibi kişinin veya onun vekalet verdiği kişinin araçta olmasına dikkat edin…

   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

   • Oğuz Gürel dedi ki:

    Dilek Hanım, çok teşekkür ederim.

    • Rica ederim Oğuz Bey…
     Bu arada biz bu sene Temmuz ayının son haftası Yunanistan’a yine araba ile giriş yapacağız eğer planlarda bir değişiklik-aksilik vs olmazsa. Böylece size 2015 Temmuz itibariyle “en taze” bilgiyi verebilirim :)
     Ben yine yazarım size ama ben unutursam siz sorun geçerken durumlarda bir değişiklik olmuş mu diye, olur mu…

     • Oğuz Gürel dedi ki:

      Tamamdır Dlek Hanım. Size de şimdiden iyi tatiller…

      • Merhabalar Oğuz Bey,

       Yunanistan’a birkaç gün önce giriş yaptık. daha önce de söylediğim gibi “Uluslararası Taşıt Belgesi (Triptik)” istemiyorlar. Biz sadece yeşil sigortamızı ve uluslararası ehliyetimizi hazırladık, başka birşey gerekmedi. (Tabii pasaportlar ve aracın ruhsatı elbette kontrol ediliyor)

       Biz bir de kaskomuza yurtdışında da geçerli olsun diye zeyilname yaptırdık, o isteğe bağlı, siz bilirsiniz.

       Tekrar iyi tatiller…

       • Oğuz Gürel dedi ki:

        Dilek Hanım, tekrar çok teşekkür ederim. Umarım tatiliniz iyi geçmiştir. Biz de kısmet olursa 9 Ağustos’ta geçiş yapacağız. Kaskoya zeyilname yaptırmayı ben de düşünüyorum.
        Selam ve saygılarımla

        • Biz halen tatildeyiz, size de verdiğim sözü hatırlayıp, buradan yazdım zaten Oğuz Bey. Biz bu sefer biraz abartıp, İstanbul’dan arabamızla çıkıp, Atina üzerinden Girit Adası’na feribot ile geçiş yaptık. Şu an Girit’deyiz hala. Size bu mesajı yazma sebebim, Girit yazımız yayınlanınca bence mutlaka bakın demek için, biz bu adaya bayıldık, çok başkaymış Girit, mutlaka bir yaz gitmenizi tavsiye ederim, nefis bir yer…
         Hoşçakalın, iyi günler, iyi tatiller…

         • Oğuz Gürel dedi ki:

          Tatilinizin iyi geçmesine çok sevindim. Girit ile ilgili yazılarınızı merakla bekleyeceğim.
          İyi tatiller…

  • Berkan YILMAZER dedi ki:

   Edirne’de ikamet ettiğimiz ve Yunanistan’a sürekli giriş çıkış yaptığımız için en güncel bilgileri size iletmek isterim. Yunanistan’a kendi aracınız ile gitmek isterseniz: 1. Aracınızın Yurtdışına çıkabilmesi için gerekli Yeşil Sigorta diye adlandırılan sigortası (http://www.tmtb.org.tr/sayfa.aspx?pid=8&id=15) gerekli.
   2. Araç ‘ın sahibinin çıkış yaparken ve giriş yaparken araçta olması gerekli. Eğer aksi durum var ise, şirket aracı vs. aracı kullanmaya veya yurtdışına çıkartabileceğine dair noterden vekalet gerekli.
   3. gereçli vizelerininzin olması gerekli.
   4. triptik sadece türk tarafında işlem gören bir evraktı ancak 3 yıldan veri istenmiyor. (aracın giriş çıkış mührüde pasaportunuza vurulmasın istiyorsanız o zaman triptik belgesi alabilirsiniz.
   5. amacının thasos’a gitmek ise kavaladan giden feribot yerine Keromoti ‘den geçiş yaparsanız hem feribot mesafesi kısalır, hemde kavala’ya kadar gitmek zorunda kalmassınız.
   6. Eğer kavalayı daha önce görmediyseniz dönüşte adadan kavala feribotu ile kavalaya geçip, ordasını da ziyaret edebilirsiniz. Benim düşünce kavala’ya 3 saat ayırmak yeterli.
   Komşu ülkenin yaşadığı sıkıntıları düşünürsek kredi kartları ile alışveriş planları yapmamalısınız, giderken nakit para ile gitmekte fayda var bence.
   iyi yolculuklar iyi tatiller.

  • Berkan Yilmazer dedi ki:

   gün içinde uzun bir bilgilendirme yazdım ancak yayımlanmadı sanırım.

  • Berkan Yilmazer dedi ki:

   Anlattıklarım kısaca şöyle idi: Triptik sadece türk sınrı kapılarında kullanılıyordu. Ancak şuan da kullanılan bir evrak değil. (eğer aracınızın giriş çıkış kaşesini pasaportunuza yaptırmak istemiyorsanız triptik alabilirsiniz.

 16. Ahmet Kırcalı dedi ki:

  Detaylı anlatımınız için teşekkür ve tebrik ediyorum. 16-19 Mayıs tarihlerinde Thassos da olacağız inşallah. Yazınız rehber olacak. Gelecek olanlar varsa 16 Mayıs sabah 07:00 ipsala sınırda buluşalım :)

  • Çok sevindim Ahmet Bey, ne mutlu bize bu durumda :) Şimdiden iyi eğlenceler, güzel bir tatil olur inşallah. Gerçi deniz henüz pek ısınmamıştır ama yine de keyifli olur Thassos…

 17. Merhabalar Zafer Bey,

  Thassos’da oteller genellikle oda-kahvaltı konsepti ile çalışıyor. Yıldızsız aile otelleri çoğunlukta. Daha sonra 1, 2 ve 3 yıldızlı otel daha bolca bulunuyor. 4-5 yıldızlı lüks-herşey dahil çalışan bizim Antalya civarındaki otellerimiz gibi tesisler pek yok. Olan az sayıdaki 4-5 yıldızlı otellerde de fiyat-kalite dengesi yok maalesef. Booking.com dan konuk yorumlarını okuyarak 8 puan ve üzeri bir otel seçmekte yarar var diye düşünüyorum…

  Bu arada isim Dilek olacak, Deniz değil :)
  İyi günler…

 18. zafer yasin dedi ki:

  Deniz hanim merhaba.
  Yaziniz icin tesekkurler. Fiyat konusunda da bilgi verebilirsiniz? Otel yarim pansiyon tam pansiyon konsepti nasil.
  Tesekkurler.

 19. Mirak Arıdağ dedi ki:

  Merhaba,
  Yazınız gayet güzel olmuş. Bir navigasyon gibi yazıya dökmüşsünüz. Navigasyona gerek kalmadan siteyi açarak Adaya gidebiliriz :) Geçen senelerde de ben ve eşim tur ile Thassos adasını ziyaret etmiştik. Tadı damağımızda kalmıştı resmen. O deniz o koylar hele ki o taze taze balıklar. Yazınız ile bende bu sene tekrar gitmek istiyorum fakat kendi aracım ile. Belirlediğim tarih ramazan bayramında olacak. 13/18 temmuz arası. Acaba trafik ve yoğunluk nasıl olur? Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar,
   Öncelikle yazımızı faydalı bulmanıza çok sevindik. Gerçekten güzel bir ada ve orada tatil keyifli oluyor. Biz adaya 3 kere, Yunanistan’a ise 5 kere araba ile gittik. Hepsinde de 15 – 20 dakikada sınırdan geçtik ama hiçbiri bayram değildi. Bayram zamanı birkaç saat, hatta bazen 5-6 saat beklenebildiği ve 1-2 kilometreye yakın sıra olduğu gibi bilgiler okumuştuk.

   Bu adreste İpsala sınır geçişi canlı kamera görüntüleri oluyor, belki çıkmadan bakmanızda fayda olur:
   http://trakya.gtb.gov.tr/saha-canli-goruntu/ipsala/ipsala/turkiye-tarafi

   Siz arife gününden de önce çıkacağınız için -hele bir de sabaha karşı çok erken çıkarsanız – pek fazla beklemeyeceğinizi tahmin ediyorum. Dönüşü de bayram bitmeden gerçekleştireceğiniz için yine çok kötü olmaz sanırım.

   Şimdiden iyi tatiller dileriz…

 20. Berkan YILMAZER dedi ki:

  Uluslararası Ehliyet HK. Önceki aylarda uluslararası ehliyet istenmediğini yazmıştım. Ancak Yunanistandaki hükümet değişikliğinden sonra (bu bir tesadüfte olabilir) yunanistan sınır kapılarında tekrar uluslararası ehliyet istenmeye başlandı. Kendi aracınızla gitmek istediğiniz durumlarda bu konuyu atlamamanızı öneririm. Zira pazarkule sınır kapısında bu hizmet verilmemekte. Uluslararası ehliyet için Kapıkule sınır kapısına kadar gidip, Turing’te ehliyetinizi çıkartmak durumunda kalabilirsiniz.

 21. Ertan Çetinkaya dedi ki:

  Geçenlerde Yunan büyükelçiliği bir açıklama yaptı. Kamuoyunda yer alan haberler eksik bilgilendirmedir, ehliyet anlaşması yeni çipli ehliyetler için geçerli olacaktır gibi bir durum sözkonusu demişti. Buna rağmen her sene başında dağıtılacağı açıklanan yeni kimlik ve ehliyetlerden halen ses yok.
  Benim ise sizlere sormak istediğim bir konu var Dilek hanım, videoları çektiğiniz kamera araç içi kamera mı? Bende bu tip bir cihaza sahip olmak istiyorum. Sizin elinizde olanı tanıtırmısınız acaba? Teşekkürler.

  • Merhaba Ertan Bey,
   Ehliyet konusundaki bilgilendirmeniz için çok teşekkürler, bu konuda çok farklı duyumlar almıştık son birkaç aydır, sizin açıklamanız şimdi durumu netleştirdi, bunu ben yazıya da dahil edeyim en iyisi…
   Kamera konusuna gelince, ne yazık ki araç içi kamera değil, ön cama taktığımız aparatdaki cep telefonu ile çekmiştik. Daha sonra tabii ki video montaj yazılımı ile efektler, müzik vs gibi çalışmıştık üzerinde. Eşim telefonun bu amaç için araç içi kameradan daha kullanışlı olduğunu düşünüyor, vallahi ben onun yalancısıyım :)

   • Ertan Çetinkaya dedi ki:

    Merhabalar, bilgiler için teşekkürler. Büyük ihtimal cep telefonunun arka kamerası ile çetiniz. Cep telefonunu sabitleyen aparatınızın ne tür bir şey olduğunu sorabilir miyim? Zira araç içi kamera büyük bir masraf kalemi idi. Şu an daha iyi oldu :)

    • Merhaba Ertan Bey,

     Dediğiniz gibi cep telefonu arka kamerası ile çekildi o videolar. Zaten köşede de gözüküyor bir miktar telefon tutucu aparatın vantuzu.

     http://www.pdateknoloji.com/exogear-marka-arac-telefon-tutacagi-exomount-2-beyaz_36751.html

     Ben bu firmadan almıştım, exogear marka. Sanıyorum linkteki ürün bizimki ile aynı. 10-15 TL lik tahminen 4 veya 5 farklı ürünü kırdıktan sonra bu ürünü aldım ve yaklaşık 3 yıldır sorunsuz kullanıyoruz. Hatta yutdışına giderken de yanımızda götürüp kiraladığımız araçlarda da kullanıyoruz. Navigasyon olarak telefonu kullanırken çok kullanışlı oluyor.

     Benim gördüğüm tek dezavantaj, bozuk zeminde yol alırken telefon da titriyor ve dolayısıyla çekilen video da biraz titrek olabiliyor.

     Özetle bu ürün olmasa bile alırken ucuz olanlardan kaçınmaya çalışın. Titreşim engelleyen bir model görürseniz onu inceleyin.

     Son olarak, ben bir de oto elektrikçide dikiz aynasının oraya mikro USB kablo çektirdim. Telefonu dikiz aynasına yakın durumdaki tutacağa taktığımda aynı zamanda mikro USB şarj kablosunu da takıp şarjının bitmesini de engelliyorum, o da aklınızda olsun.

     İyi günler dilerim…

     • Ertan Çetinkaya dedi ki:

      Hür bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Araç ile yurtdışına çıkışım olmadı henüz, geçen yaz pazarkulenin kapısına kadar gidip geri döndüm fakat hep merak ettiğim bir süreci çekip paylaştığınız için çok mutlu oldum. Bu sebeple görüntüleme süreci ilgimi çekti. Usb olayını belirtmeniz de iyi olmuş lakin ben

      http://www.chinabuye.com/xiaomi-portable-power-bank-10400mah-for-xiaomi-m2-m2s-m3-red-rice-apple-and-android-devices

      adresinde yer alan powerbank edinmiştim, aracımın çakmak bölmesi çakmağı çalıştırmasına rağmen usb chargerlarda işe yaramıyor bu nedenle ve ayrıca priz bulamama ihtimaline karşı bu cihaz işimi görür diye düşünüyorum.

      Bahsettiğiniz aparattan en kısa sürede edinmeye çalışacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

 22. Erol eris dedi ki:

  Arkadaşlar sadece bilgi amaçlı olarak yazıyorum.Keşan da ikamet ediyorum ve sık sık yunanistan a gitme sansim var. Daha yarım saat önce geldim ve Yunan tarafı uluslar arası ehliyeti istedi.tüm arkadaşlara iyi tatiller dilerim. Bu arada bu yazıyı kaleme alan arkadaşa paylaşımından dolayi çok teşekkür ediyorum. Yunanistan a gidilmeden önce kesinlikle okunması gereken ve bilgilerine kesinlikle güvenebileceginiz objektif bir paylaşım olmuş.

  • Çok teşekkürler Erol Bey güzel yorumunuz ve bilgilendirmeniz için. Bu uluslararası ehliyet konusunda çok karışık bilgiler geliyor, aslında artık uluslarası ehliyetin istenmeyeceğine dair bir anlaşma yapılmış gibi ama uygulamada sizin de tecrübe ettiğiniz gibi durum farklı olabiliyor demek ki :( Bu durumdan yazı içinde de bahsedelim biz de, tekrar teşekkürler…

 23. cyln dedi ki:

  MERHABALAR DILEK HANIM. BEN YAZINIZI BUGUN OKUDUM. TEBRIK EDERIM HARIKA BIR ANLATIM OLMUS. MERAK ETTIGIM, ACABA TURKIYEDEN ZIYARETCILERIN EN COK HANGI BOLGESINI TERCIH EDIYORLAR ADANIN VE HANGI OTELLERINDE KONAKLIYORLAR COGUNLUGU? BIR BILGINIZ VAR MI ACABA TESEKKURLER.

  • Yazıyı beğenmenize çok mutlu olduk. Adanın en çok tercih edilen yerleri, sorup soruşturup öğrendiğimiz ve gözlemlediğimiz kadarıyla, Limenas, Limenaria, Potos, Prinos, Pefkari ve Chrisi Ammodia bölgeleri.

   Bana tercihimi soracak olursanız canlılık, alışveriş, taverna bolluğu gibi sebeplerden dolayı Limenas, Limenaria veya Potos derim… Hem en güzel koyda olsun, hem de gece eğlencesi bol olsun derseniz, pek öyle bir yer yok ama Limenaria, Limenas ve Potos şehirleri en güzel koylara çok yakın olması sebebiyle de benim favorilerim…

   Zaten ada gün içinde bir ucundan diğerine en fazla bir saat içinde gidip gezebileceğiniz büyüklükte, o yüzden kaldığınız yer keyifli olsun derseniz bunları tercih edin derim ben.

   • cyln dedi ki:

    Cok tesekkurler Dilek hanim verdiginiz bilgiler icin. BU Limena ve Limenaria dediginiz farkli yerler mi? Benziyor sanki kelime olarak…. BIrde genelde tercih edilen bildiginiz bir otel var mi cevrenizden duydugunuz kadariyla acaba bu bolgelerde yani kisacasi sormak istedigim turk turistlerin cogunlugu hangi oteli tercih eder acba.?

    • Yok ikisi çok farklı yerler, Limenas feribotun vardığı, adanın kuzey kısmı, Limenaria adanın güneyinde… Ben size haritada gösterdim şimdi, ona bakın, olur mu :)

     • cyln dedi ki:

      cok cok sagolun. peki otel konusunda bu uc bolgede en cok hanginin tercih edildiginin hakkinda bir fikriniz var mi acaba? yani cogu turk turisterin tercih ettigi otel olmasi onemli…

      • cyln dedi ki:

       yada en cok hangi bolgede kalmayi tercih ederler :) buyuk ihtimalle yazilarinizdan anladigim kadariylar da guney bolgede Limenariada sanirm…

       • Otellere BURAYA TIKLAYARAK bakabilirsiniz, ama Türkler en çok nereyi tercih ediyor derseniz, bence okuyucularımıza sormak lazım, hatta böyle bir anket mi yapsak acaba diye de düşündüm :)
        Biz nerede rastladık en çok diye düşününce her yerde o kadar çok rastladık ki – inanın bilemedim :)

    • Otellere BURAYA TIKLAYARAK bakabilirsiniz, ama Türkler en çok nereyi tercih ediyor derseniz, bence okuyucularımıza sormak lazım, hatta böyle bir anket mi yapsak acaba diye de düşündüm :)

 24. olcay yenici dedi ki:

  herkese merhaba, bu yaz 3 aile çocuklarımızla beraber bu adaya gitmek istiyoruz. Son bilgi olarak uluslararası ehliyet’e gerek olmadığı yonunde görünüyor. Ancak daha güncel bilgi var mıdır? Ayrica pefkari lokasyonunda bir hotelde kalmayı düşünüyoruz. Esperia hotel, bu hotelde daha önceden kalan oldu mu?

  yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar,
   Artık uluslararası ehliyet sorulmayacağı yönünde bir bilgi gerçekten de geldi
   okuyucularımızdan bize, bizzat deneyimlediğimizde biz de kendi tecrübemizi
   paylaşırız; ancak bence artık uluslararası ehliyet almadan yola çıkılıp,
   sınırda olur da sorulursa, tekrar Türk sınırına dönülüp, TURİNG’in 7/24 açık
   olan İpsala Ofisinden ehliyet alınabilir. Bunun için yanınızda 2 vesikalık
   fotoğraf bulundurun, yeter… Eğer çok uzun kuyruklar olan bir dönem değilse, topu topu 1 saat kaybedersiniz belki böyle bir aksilik olursa…

  • Pefkari adanın en güzel denizlerinden biri değil maalesef ama siz bilirsiniz tabii. Otel de orta karar hizmet sunan bir tesis gibi görünüyor booking.com yorumlarına bakılırsa… Bizzat deneyimleyen birileri varsa, burada tecrübelerini paylaşırsa biz de seviniriz…

  • Tekrar merhabalar,
   Uluslararası ehliyet konusu ile ilgili en yeni bilgilere göre artık normal ehliyet ile girilebiliyor, bu yönde bir kanun değişikliği yapılmış. Bazen sınır polisi eski alışkanlık gereği uluslararası ehliyet sorabiliyormuş, o yüzden yazımızın 2. sayfasında yeni paylaşığım dokümanların çıktısını alarak gitmekte fayda var sorun çıkmaması açısından…

 25. Berkan YILMAZER dedi ki:

  Yunanistan, yaklaşık 1 aydan beri uluslararası ehliyeti sormuyor. Bu keyfi bir uygulama değil, yunan makamları bizim ehliyetimizi resmen kabul etmiş. bu nedenle vizeniz varsa ve aracınızın yeşil sigortası varsa rahatlıkla geçiş yapabiliyorsunuz.

 26. ozlem kar dedi ki:

  :) Bakalım şansımızı deneyelim, bir de artık ehliyetlerimiz Yunanistan’da kullanılabiliyor değil mi, bu konuda almamız gereken bir aksiyon yok sanırım, bu konuda bir bilginiz var mı

  sevgiler

  • Selamlar,

   Ne yazık ki uluslararası ehliyet almanız gerekiyor. Sınırda mutlaka soruyor Yunanistan pasaport polisi.
   Veya Bulgaristan üzerinden Yunanistan’a giriş yapabilirsiniz ☺

   Şimdiden iyi yolculuklar…

  • Tekrar merhabalar,
   Uluslararası ehliyet konusu ile ilgili en yeni bilgilere göre artık normal ehliyet ile girilebiliyor, bu yönde bir kanun değişikliği yapılmış. Bazen sınır polisi eski alışkanlık gereği uluslararası ehliyet sorabiliyormuş, o yüzden yazımızın 2. sayfasında yeni paylaşığım dokümanların çıktısını alarak gitmekte fayda var sorun çıkmaması açısından…

 27. Hakkı Timuçin dedi ki:

  Şimdiye kadar okuduğum en güzel ve detaylı tatil yazılarından biri. Daha önce hiç gitmediğim bir ada ama, gitsem hiç yabancılık çekmem herhalde :) Harika bir yazı olmuş, kaleminize sağlık… selamlar

  • Çok teşekkürler güzel yorumunuz için Hakkı Bey, böyle düşünmeniz bizi çok mutlu etti. Bir de Halkidiki yazısı hazırlayacağız, orası da gerçekten çok güzel, takipte kalın, olur mu :)

   • Hakkı Timuçin dedi ki:

    Sabırsızlıkla bekliyorum.. Halkidiki’de gitmek istediğim yerlerden biri. Bu arada yarı prof. olarak fotoğrafla uğraşan biri olarak yazınız kadar fotoğraflarınızı da beğendim :)

 28. Ozlem Kar dedi ki:

  Merhaba Dilek Hanım,
  kurban bayramı tatilinde adaya gitmeyi planlıyoruz, hava nasıl olur, ekimde ada nasıl olur, hiç bilginiz var mı?Arabayla önce Selanik’e gidip dönüşte adaya gideceğiz. Hangi yolu kullanmalıyız?
  Sevgiler
  Özlem Kar

  • Merhabalar Özlem Hanım,
   Ekim başı artık denize girmek mümkün olmaz adada diye düşünüyorum, hava 20 derece veya altında seyreder büyük ihtimal. Adayı tanıyıp gezmek, güzel yemekler yemek açısından tercih edilebilir ama mesela yağmur yağarsa fena olur. Bu mevsimde de biliyorsunuz her an yağmur yağabilir. Gerçi, şans eseri bir pastırma yazı gelip, havayı iyice ısıtabilir de, neden olmasın.
   Ne diyeyim bilemedim, eğer yağmur yağmazsa yine de keyifli olabilir ama Thassos denizi çok güzel olan bir ada, oraya kadar gidip, denize girememek biraz yazık olur belki de… Madem Selanik ile başlayacaksınız gezinize, o zaman hava durumuna göre rota ayarlayabilirsiniz. 1 hafta kala pek çok hava durumu sitesi haftalık tahminler veriyor. Eğer ada yağmurlu olursa Atina, Parga, Halkidiki veya Kavala gibi başka tarafflara yönelirsiniz… Eğer dönüşte adaya uğrarsanız, en güzeli Keramoti’den Limenas şehrine gitmeniz olacaktır. Hem daha kısa bir feribot yolculuğu olur, hem de Kavala’dakinden daha fazla sayıda sefer var Keramoti’de. Şimdiden iyi bayramlar, güzel bir tatil dileğiyle hoşçakalın…

 29. Hondas dedi ki:

  Merhaba Dilek hanım.

  7 günlügüne ikinci kez gittim adaya. Yine çok keyifli ve eşsizdi. İlk gidişimde Yunanistandaki A2 otobanıyla ilgili biraz gergindim. Keramoti çıkışını kaçırıp, yolu uzatmak vs. istemiyordum. Bu gidişimde km’leri kaydettim ve izniniz olursa benim gibi bilmedigi yolda gerilenlerle paylaşmak istiyorum.))

  Yunan gümrügünde kilometreyi sıfırladım. 123 km sonra otoban gişeleri, 150. Km’de bir tünel var. 160. km de ise, birbirine çok yakın Zarkadia ve Chrysoupoli çıkışları var. İkinci çıkış olan Chrysopoluli ‘den saparak otobandan ayrılıyorsunuz. 166. km’de Chrysopouli kasabasına girip çıkıyorsunuz ve toplamda 185 km sonra ferryboat’a bineceginiz Keramotiye ulaşıyorsunuz.

  Bu arada belirtmek isterim, Türk tarafında gümrüge yakın onlarca benzin istasyonu var ama Yunanistan tarafına geçince gümrükten çıkar çıkmaz sadece bir istasyon var. Otoban boyunca benzin istasyonu bulamazsınız. Sadece WC ))

 30. filiz varavir dedi ki:

  merhabalar, sizi ilk defa okudum, çok hoş, yüreğinize – kaleminize sağlık :))) benim kedi oğlum bulut duman da şu an fransa da tatilde ve eylül de lavanta tarlalarını yazacakmış :))) öyle dedi… blog konusu biraz farklı olmak ile birlikte gezilerini de anlatmaya çalışıyor
  blog adresi ” ben bir ermiş kediyim bulut duman” ilginizi çeker ise; keyifli okumalar
  sizlere de huzurlu seyahatler …….

  • Çok teşekkürler Filiz Hanım güzel yorumunuz için… Oğlunuzun bloğuna da bakacağız hemen, ve de lavanta tarlalarını görmek için Eylül’de tekrar inceleriz mutlaka :) Sevgiler…

 31. Merhaba Dilek Hanım.

  Çok keyifli bir anlatım olmuş, elinize sağlık :) Biz de bu Pazar gidiyoruz bu cennet adaya, anlattıklarınız ışığında da 1 hafta keyfini çıkartmayı planlıyoruz…
  Eşim ve ben tam bir Yunanistan aşıkları olarak yılda en az 4-5 ziyaret gerçekleştiriyoruz bu güzel ülkeye. Gide gele Yunan alfabesini söktük desem yeridir. Potos’ta, ismi Yunan harfleriyle yazılmış olduğu için Latince okunuşu anlaşılmayan tavernanın adı AKROGİALİ. Tabeladan bu şekilde çevirdim Latin harflerine.
  Siz de benim taze blogumu ziyaret ederseniz çok mutlu olurum.

  Sevgilerimle,

  dunyayigezsek.blogspot.com

  • Güzel yorumunuz için çok teşekkürler… Tavernanın adını yazayım hemen, çok sağolun :)
   Biz de sizin Makedonya gezinizi okuyacağız şimdi, gitmediğimiz ama çok merak ettiğimiz bir bölge, o yüzden blog öneriniz için de teşekkürler…

   Sevgiler…

 32. mustafanesrinasya dedi ki:

  şuan thassos adasındayız büyüleyici bir yer…ama akşamları serin çok üşüyoruz. gelecek olanlar hırka ve kotlarla gelin derim kapalı ayakkabı ve çorapta gerekli…..

  • Tavsiyelerinizi burada paylaştığınız için çok teşekkürler, eminim pekçok kişiye faydası olacaktır. Bu sene zaten garip bir yaz, biz de çok sıkıntı çektik havadan dolayı gittiğimiz yerlerde… Keyifli günler, iyi tatiler…

 33. Antigone dedi ki:

  çok kapsamlı ve güzel bir yazı olmuş. ellerinize, emeğinize sağlık. 3 hafta sonraki Thassos tatilimiz için harika bir rehber olacak. sevgilerimle…

 34. Sukru Orcun Tas dedi ki:

  Dilek hanım merhabalar, ada hakkında çok güzel bir yazı olmuş insanı düşünceden eyleme geçirecek kadar heyecanlandırıp cesaretlendiriyor:)
  Sormak istediğim bir nokta var, biz istanbulda okuyan öğrencileriz ve kısıtlı bütçemizle adaya gitmek istiyoruz, tabiki arabamız yok. Acaba adaya ulaştığımızda kaldığımız merkezi yerlerden koylara ulaşım için başka alternatifler var mı? En azından sizin top 5 yaptığınız plajları görmek istiyoruz.
  Teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Orçun,

   Ne kadar güzel bir yorum yazmışsınız, sabah sabah yüzümde koskocaman bir gülümsemeye sebep oldunuz, çok teşekkürler :)

   Adaya Bayrampaşa otogarından Kavala’ya giden otobüsleri kullanarak sonra da feribota binerek gidebilirsiniz. Metro Turizm ve Alpar Turizm gidiyor bildiğim kadarıyla. Feribota Kavala’dan binerseniz sizi Scala Prinos’a götürür. Ama Kavala’dan değil de, Keramoti’den Thassos Limenas şehrine gidelim derseniz, muhtemelen İskeçe (Xanthi)’de inip, önce Chrissoupoli’ye, sonra Keramoti’ye giden araçlara binmeniz gerekecek. Bu biraz uzun ve zahmetli olabilir.

   Adaya vardıktan sonrası ise kolay sayılır. Thassos’da pek çok daha büyük adayı kıskandıracak kadar güzel bir toplu ulaşım servisi mevcut. Adanın her tarafına giden tarifeli otobüsler var, yani adayı ve plajlarını rahatlıkla otobüsle de gezebilirsiniz. Ama elbette ki bazı yerlerde istediğiniz kadar uzun kalamayıp, tarifelere göre hareket etmeniz gerekecektir. İsterseniz buraya eklediğim otobüs tarifesine bakın. Her ay değişiyor, bu eklediğim tarife 2014 Ağustos için…

   Umarım gider ve çok güzel vakit geçirirsiniz. Biz de bu yaz Halkidiki denilen yarımadasına gittik Yunanistan’ın. Yakın zamanda o yazıyı da yayınlayacağım. Denizinin güzelliği yanında bir de gece hayatının renkliliği ile çok çekici bir tatil bölgesi. Takipte kalın, olur mu :)

   Sevgiler…

 35. Ayçe van den Hoof dedi ki:

  Bu arada hazırladığınız blog harika. Yunanistan’ da nasıl tatil yapabilirim diye yer ararken blogunuzu keşfettim. Ellerinize sağlık.

 36. Ayçe van den Hoof dedi ki:

  Sanırım adada bir havaalanı var…Ist üzerinden Atina ve iç hat seferiyle de ulaşılır sanırım.

 37. Semsi dedi ki:

  vize gereklimi bu adaya gitmek icin

 38. Engin dedi ki:

  Merhaba bir sorum oLacaktı .. ÖnceLikLe iyi bayramLar.. SKALA PRİNOS tatil için nasıL bir yer öneriyor musunuz? yoksa Limenas mı ?

  • Size de iyi bayramlar Engin Bey. Skala Prinos, Limenas’dan sonra adaya ulaşım sağlayan ikinci liman kenti. Sevimlidir, plajları da güzeldir ama bence Limenas kadar canlı bir yer değil. Limenas merkezi bir yer, alışveriş, restoranlar yoğun olarak bulunmakta burada, merkezde bir plaj var, birkaç güzel plaja da oldukça yakın. Ama denizi güzel olsun kalacağım yerin o yeter derseniz Prinos iyi bir seçimdir.

   Yine de hangisinde kalırsanız kalın, bence başka yerlere de gidin, bir gece Limenas, diğerinde Limenaria, bir başka gece Potos ve Theologos mutlaka gidilip görülmeli.

   Gündüzleri de birkaç başka plaj görmelisiniz bence. Her ne kadar
   Prinos’un denizi güzel olsa da çok güzel başka denizler ve koylar var, onları
   görmeden Thassos’dan ayrılmayın derim ben…

   Prinos’da kalmadığımız için bir otel önerisinde bulunmam sağlıklı olmaz ama
   booking.com’dan puanı yüksek, konuk yorumları olumlu olan bir otel seçebilirsiniz.

 39. Kamil genc dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş

 40. cbell dedi ki:

  Merhabalar bende bayram tatilnde orada olacağım. Angelica otelde kalacağım. TAvsiye eder misiniz? Birde otobüs ile gideceğim, feribota kavaladan mı yoksa keromotiden mi bineceğim? Sanırım keromoti daha yakın. kavala feribot saatlerini biliyor musunuz
  tesekkürler:)

  • Merhabalar,

   Feribot saatlerine buradan bakabilirsiniz. Sizin için elbette Keramoti uygun olur.

   http://www.go-thassos.gr/thassos-ferries/

   Angelica Otel biraz motel kalitesinde bir yer, öyle çok konforlu filan değil ama avantajları olan bir yer. Merkezi konumu, çarşıya, restoranlara ve plaja yakınlığı açısından tercih ediliyor. Deniz manzaralı oda seçerseniz manzarası da süper. Sadece odalar gösterişsiz ve sade, ama büyüklüğü normal odaların. Kahvaltısı fena değil. Biz bir tek odanın banyosunu sevmedik, banyosu biraz renovasyon istiyor ama zaten akşamdan akşama geleceksiniz odaya büyük ihtimal…

   Şimdiden iyi tatiller…

 41. onur72 dedi ki:

  merhabalar,
  bizde çocuklu (3-16 yaş arası) 5 aile Temmuz 2014 bayramında Thasos ‘a gideceğiz.. Bayram olması dolayısıyla sabah çocuklarla çok iyi organize olamadığımız ve hemen plajların yolunu tutamayacağımız için plajlarda şemsiye şezlong problemi yaşar mıyız? arabayla gideceğimiz çiin yanımızda plaj şemsiyesi olmalı mı? neye ihtiyacımız olabilir?

  • Merhabalar Onur Bey,
   Belki Paradise Beach, veya Golden Beach gibi uzun kumsallara sahip ve şezlong sayısı çok olan plajlarda yer bulabilirsiniz ama özellikle Aliki veya Glifoneri gibi küçük koylarda sorun yaşama olasılığınız yüksek.

   Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz hafta perşembe günü Aliki koyunda saat 11:30 da 2 kişi için bile şezlong kalmamıştı. Kaldı ki siz bayram tatilinde gidiyorsunuz, o tarihlerde ada Türk turistlerin yoğun ilgisi ile daha da kalabalık olacaktır.

   En iyisi dediğiniz gibi arabanıza şezlong/sandalye sığdıramasanız bile en azından birkaç plaj şemsiyesi atın.

   Şimdiden iyi tatiller…

 42. Coşkun dedi ki:

  Dilek hanım, 15 gün sonra, kısmet olursa, eşim ve kızımla beraber , kavala, selanik, halkidiki ve taşoz adasını kapsayan 8 günlük bir planımız var. İki hafta sonudur oturdum, sizin bu bölgelerdeki yazılarınızı titizlikle okuyup not alıyorum.

  Tüm insanlarla deneyimlerinizi en ince ayrıntısına kadar paylaşıp , faydalı olduğunuz için siz çok teşekkür ederim.

  saygılarımla,

  Coşkun Durmayüksel

 43. Pınar Toprakcı dedi ki:

  Merhaba Dilek hanım..Ben yine size birşey danışmak istiyorum..Biz şimdi thassos da araba kiralayıp gezmek istersek Türk ehliyetimiz geçerli olacak mı?yoksa uluslar arası ehliyet almak zorunda mıyız?Bunun için gerekli prosedürler hakkında bilginiz var mı acaba?Sevgilerimle…

  • Tekrar merhaba Pınar Hanım. Yunanistan bu konuda bir istisna, maalesef bizim ehliyetimizi tanımıyor. Özellikle sınır geçişini kendi arabanız ile yaptığınızda mutlaka uluslararası (beynelmilel) ehliyet istiyorlar. Orada araba kiralama durumunda ise işiniz biraz şansa kalıyor. Bazı şirketler mutlaka uluslararası ehliyet isterken bazıları normal ehliyetiniz ile kiralamanıza izin veriyorlar. Midilli ve Sakız adalarında bizim ehliyet ile kiralama yapan arkadaşlarımız var ama Thassos adası ile ilgili bir tecrübemiz yok.

   Bu ehliyetin nasıl alındığı ile ilgili bilgi bizim yazımızın ikinci sayfasında mevcut.

   http://www.bencetatil.com/yanibasimizda-sakli-guzellik/2/

   Bu yilki ücreti 400 TL bu arada :(

   Aslında belki internet üzerinden Thassos’daki araç kiralama şirketlerinden birine ulaşabilirseniz istenilen belgeleri direkt onlara sorabilirsiniz.

   • Pınar Toprakcı dedi ki:

    Çok teşekkür ederim dilek hanım…Biliyorum çok olmaya başladım ama..:)) thassos adasına kavaladan kalkan feribot seferleri ve saatlerini gösteren bir broşür gibi birşeye rastlayamadım internette…Bu konuda nerden bilgi alabilirim?ona göre planlama yapacağız da…Ne çektin be Dilek, Pınar’dan diyesim geldi bir anda şimdi…:))))

 44. Pınar Toprakcı dedi ki:

  Merhaba bizde thassos adasına gitmek istiyoruz.İstanbuldan otobüsle kavalaya geleceğiz ama oradann sadece prinos a gidiyormuş.Keromotiye nasıl ulaşırız?çünkü limenas ta inmek istiyoruz…Ne yapmalıyız sizce?Kafamız karıştı…:)

  • Merhabalar Pınar Hanım,

   Sorun etmeyin bence, Prinos’dan Limenas’a otobüsler var, feribot sonrası ona binersiniz. Ben size tarifeyi de koyuyorum buraya.

   Bunu tercih etmeyip, Keramoti’den Limenas feribotuna binmek isterseniz, o zaman bildiğimiz kadarıyla Kavala’dan Keramoti’ye direkt bir araç olmadığı için 2 kere vasıta değiştirmeniz gerekecek. Önce Chrissoupoli’ye, sonra Keramoti’ye giden araçlara binmeniz gerekecek. Ada içinde gitmeniz daha kolay gibi geldi bize sanki…

   Şimdiden iyi tatiller :)

   • Pınar Toprakcı dedi ki:

    Çok teşekkür ederim Dilek hanım..İçimi rahatlattınız..:)Ilgi ve alakanız için binlerce teşekkür..Bir şey hakkında da fikrinizi alabilirsem çok mutlu olurum..Biz konaklama yeri olarak ilk etapta Limenası seçtik..Sonra etrafı keşfeder beğendiğimiz başka yerler de de kalırız diye düşündük..Limenas sizce bu anlamda doğru seçim mi sizce?

    • Rica ederim Pınar Hanım, umarım rahatlıkla yerinize ulaşırsınız.
     Kalınacak yer konusuna gelince biz adaya 2 kez gittik, bence kalınacak en güzel 3 yer Limenas, Limenaria ve Potos.
     Eğer 2 ayrı yerde kalacak olursanız, Potos ve Limenaria zaten arası 5 dk olan yerler, o yüzden kuzeyde Limenas ve güneyde Limenaria şeklinde bir seçim yapabilirsiniz. Limenas’da kalırken ona yakın plajlara gidersiniz, Limenaria’da kalırken de bu beldeye yakın olanlara… Yani ben şimdi tekrar gitsem 2-3 gün Limenas’da, 3-4 gün de Limenaria’da kalırım. Bakalım siz gidince hangilerini beğeneceksiniz en çok, tekrar yazın bana, olur mu :)
     Sevgiler…

     • Pınar Toprakcı dedi ki:

      Önerileriniz doğrultusunda artık netleştik Dilek hanım..:)Limenasta kalıyoruz ilk etapta..şimdi de otel rezervasyonu derdine düştük…:)Booking.com da otellere bakıyorum da Hotel Aethria diye bir otel hem fiyat hem de konum olarak uygun geldi bize..Sizin tavsiye edebileceğiniz bir yer olup olmadığını da öğrenmek isterim…sevgiler…

     • Pınar Toprakcı dedi ki:

      Benim mesajım görünmedi sanki burada ya da göndermeyi beceremedim..:)o zaman tekrar yazıyorum..Önerileriniz doğrultusunda biz de ilk etap olarak Limenasta kalnaya karar verdik Dilek hanım..Şimdi de yer arama derdine düştük..Booking.com da yerlere baktığımda Hotel Aethria adında bir otel hem fiyat hem de konum olarak uygun gibi geldi bize ama karar veremedik.Acaba sizin bize önereceğiniz bir yer var mı?ya da kafamıza göre gitsek orada yer problemimiz olur mu?görüşmek üzere..sevgiler..

      • Ben beğendim, güzel bir otele benziyor seçtiğiniz yer Pınar Hanım, tek sorun ekte koyduğum fotoğrafta göreceğiniz üzere restoranların ve alışveriş caddelerinin olduğu yer ile plaja biraz uzak olması. Yani gerçi çok değil, ben googlemaps’den baktım, şehrin merkezine 500-600m, plaja 1 km. uzaklıkta. Eğer bu uzaklığı sorun etmezseniz, iyi bir seçim olabilir Hotel Aethria.

       Biz yazıda da belirttiğim gibi hemen limandaki Angelica Hotel‘de kaldık. Merkezi konumu ve Limenas koyu manzaralı odaları için tercih edilebilir. Zaten liman civarındaki otellerde havuz, bahçe vs pek yok, şehir oteli gibiler, sadece merkezi konumları ve deniz manzaraları için tercih edilebilirler.

       • Pınar Toprakcı dedi ki:

        Aslında ben de ilk olarak Angelica otel e bakmıştım yazınızda okuyarak fakat 30 Temmuz tarihinde giriş yapmak istiyoruz ve o tarihlerde yer bulamadık..Kardeşime diyorum basıp gidelim heralde bir yer buluruz diye ama o plan program delisi bir mimar olduğu için beni de korkuttu..:)))Sen hallet bu işi dedi ve çekildi..:)Ben de şaşkın şaşkın dolaşıyorum işte..:)

 45. Ne kadar güzel yazmışsınız ellerinize sağlık….

 46. burako dedi ki:

  biraz daha detaylı sorsam eşim ile bende gitmeye çok istiyoruz turlara baktık ama 2 gece konaklamalı biz biraz daha kalıp tadını çıkarmak istiyoruz arabamız var ama sorun ilk defa çıkıcaz yabancı dilimizde yok bir ara otobüs ile mi gitsek kolay ulaşım olurmu dedik adada türkçe bilenler vardır diye umuyoruz malum çok türk giyor kısacas istanbuldan otobüs ulaşımı varmı ve dil konusunda ne tavsiye edersiniz yazınızda harika olmuş bu arada…

  • Merhabalar,
   Yazımızı beğenmenize çok sevindik.
   Muhtemelen Thassos yabancı dil bilmeden gidebileceğiniz en rahat ve uygun yer. Gümrük geçişinde biz İngilizce konuşmaya çalışırken bile görevliler bizimle Türkçe konuştular. Adada restoranların çoğunda garsonlar da Türkçe anlıyor ve konuşuyor. Bazen Türkçe menü bile oluyor. En çok otel görevlileri ile İngilizce gerekebilir ama biraz vücut dili, çat pat birkaç kelime ile de halledilebilir gibi geliyor. Yanınızda taşıyacağınız bir sözlük bu tür durumlarda sizi kurtarır. Mutlaka ufak tefek sıkıntılar olabilir ama çok can sıkıcı birşey olacağını düşünmüyorum. Siz bilirsiniz tabii, biraz macerayı da seviyorsanız neden olmasın :) Tabii bütün bunları adaya 2 gidişimizde yaşadığımız tecrübelerimize dayanarak söylüyorum, bunu da belirteyim…

 47. burako dedi ki:

  Yabancı dilimiz yok zorluk çekermiyiz acaba arabayla gitsek…

 48. Booking.com ayırtan kişinin ismini yazar hep, haklısınız Burak Bey. Bu arada yorumunuz spam e gitmiş, yeni gördüm, acaba halledebildiniz mi?
  Halledemediyseniz, isterseniz iptal edilebilen herhangi bir yerde de iki adet tek kişilik oda tutun isterseniz, sanırım o zaman isim yazdırıyor. Vize aldıktan sonra iptal edersiniz.
  Umarım hallolur, kolay gelsin…

 49. Ceren dedi ki:

  Merhaba Dilek hanım,
  paylaşımınız için çok teşekkürler, Adada gezmek için ulaşım nasıl acaba dolmuş taksi vs.? cünkü arabayla gitmeyeceğiz, orada araba kiralamak gerekir mi ?

  • Thassos Adasına eğer arabanız ile gitmezseniz, Thassos Limenas şehrindeki limana yakın bir yerden kalkan otobüsler var ve hem diğer beldelere, hem de plajlara götürüyorlar. Ekte Temmuz Ayı tarifesini koyuyorum fikir vermesi açısından, fiyatlara da bakarsınız hem…
   Taksi de var elbette. Kendi arabanızın konforu olmaz belki ama pekçok yere rahatça gidebilirsiniz. Kiralık arabalar da günde 25-30 Euro civarında idi.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim :)

   • Semih dedi ki:

    Merhaba, 25-30 € doğru mu? Kavala’dan araba kiralama fiyatlarına baktığımda günlük en ucuz 60€ fiyat görüyorum.

    • Merhaba Semih Bey,

     Ada’da yerel kiralama firmalarından o civarlara araç temin edilebiliyor. Hem gördüğümüz ilanlar hem de bilgi amaçlı görüştüğümüz bir iki yer o şekilde idi. Yine de yoğun dönemde araç bulunamaması gibi durumlar olabileceğini de hesaba katmak lazım elbette. Izzirent firmasından baktığımda Temmuz ayı için en ucuz 38 Euro gibi fiyat veriyor. Ağustos ayı için sizin verdiğiniz örnekteki gibi biraz daha yükselebilir tabii…

 50. burak akkoyunlu dedi ki:

  dilek hanım merhaba herkeze hayırlı ramazanlar dılek hanım kız arkadaşımla kısmetse 26 temmuz araç ıle yola çıkıp 30 temmuzda donus yapıcam merak ettıgım bazı sorular var Antalya kaş ılcesınemı gıtsek yoksa thassosa thassos yazısını sızın yazınısı okuduk ve bırden gıtmek ıcın gaza geldım :) evrakları bıle hazırlamaya başladım doğrusu sızın onerınız nedır artı thassos adası maliyet acısında uygun bır ada mı

  • Merhaba Burak Bey,

   Öncelikle size de hayırlı ramazanlar…

   Kaş ile Thassos Adasını kıyaslayacak olursak, öncelikle bizim de Kaş’ı çok sevdiğimizi belirteyim. Ama Kaş’ın merkezindeki plajlarda suya karışan bir kaynak nedeniyle deniz soğuktur. Yakındaki Kaputaş plajı nefis rengine rağmen aşırı dalgası ve aniden derinleşmesi ile bizim pek hoşumuza gitmemişti. Yine yakındaki Patara plajı da keza çok dalgalıydı ama kum olması ve ılık suyuyla sevmiştik. Thassos Adasının koyları ve denizleri Kaş ve civarı ile kıyaslanınca bence daha güzel ve denizi ne soğuk, ne sıcak, yani ideal benim için…

   Kaş çok sevimli ve gerçekten çok güzel bir beldemiz. Thassos Adasındaki Limenas, Potos ve Limenaria da çok sevimli ve güzel beldeler. Hepsinin yeri, havası ayrı…

   Ama şimdi Thassos Adası ile Kaş’da geçirilecek bir tatili kıyaslayacak olursam, kendim adına konuşuyorum, Kaş’a bir daha “deniz tatili” için gitme isteği duymuyorum (plajlar açısından) ama beldeyi ziyaret etmekten daha kaç defa gitsem zevk alırım, her sokağı resim gibiydi, bayılmıştım. “Deniz tatili” için ise Thassos’a her yıl gidebilirim, çünkü koy ve plaj seçeneği çok fazla orada ve hepsi benim için çok güzeldi.

   Thassos Adasında yapılacak bir tatilin maliyeti tabii ki size bağlı olarak değişir ama bir fikir vermeye çalışalım.

   Biz Thassos’a 2 kere gittik ve her ikisinde de bu 3 yıldızlı otelde kalmıştık. Ayrıntılı bilgi yazımızda var. 55 Euro civarı idi sanırım gecelik..

   http://www.booking.com/hotel/gr/angelica-thasos.html?aid=378525

   Başka otel de bakabilirsiniz tabii… Yalnız bayram nedeniyle yollar ve sınır kapısı biraz kalabalık olabilir ve ben baktım 400 otelden sadece 80-90 tanesi müsait şu an…

   http://www.booking.com/searchresults.html?region=2391;aid=378525

   Kahvaltı otelde olacağı için, diğer öğünlerde dışarıda yiyeceksiniz. Arzunuza göre günde 50-70 Euro civarı 2 öğünlük yemeğe gider. Tabii öğlen sandviç türü yiyecekler ile geçiştirip, akşam güzel yemekler yenilerek bu biraz daha aşağıya da çekilebilir.

   Plajlarda genellikle restorana ait şezlonglara para vermiyorsunuz, plaj ücreti gibi bir masrafınız olmaz. Yemek yediğiniz veya birşeyler içtiğiniz yerin şezlonglarını kullanırsınız. Veya bir ağaç altı seçer, hiç oralara takılmayabilirsiniz.

   İstanbul’dan giderseniz ve de adayı koy koy dolaşırsanız, yaklaşık birbuçuk depo da benzin gider, bunun da fiyatını koyun üzerine… otoban paraları da az bir miktar tutmuştu, ara ara 2-3 Euro filan.. Ada Feribotu gidiş-geliş 50 Euro civarı idi…

   Yani diğer Avrupa ülkelerinde yapılabilecek tatillere oranla çok daha ekonomik bir yurtdışı tatili olur Thassos.

   Yine de karar sizin elbette, şimdiden iyi tatiller dileriz.

   • burak akkoyunlu dedi ki:

    dilek hanım günaydın yazısınız ıcın teşekkür ederım kısmet olursa cuma sabaha karsı yola çıkmayı hedefliyorum merak ettıgım bır konuda paramızı hepsını Euro cevırmemız lazım mı veya hıc cepımde okadar para durmasın dıyıyorsak oralarda hıc atm den para cekılebılırmı veya nasıl oluor teşekkür ederım bırde en son galaxy hotel baktım dolmuşsun sızın hotel olarakda hıc ayarlamasam yer orda bır sekılde sağada solda hotel veya pansyıon bulma sansım olurmu

    • Tekrar merhabalar Burak Bey,

     Çok fazla banka ve ATM gördüğümüzü hatırlamıyoruz açıkcası, o yüzden yanınızda bir miktar Euro olsun. Birçok yerde kredi kartı da kullanabilirsiniz. Bir de biliyorsunuz yurtdışındaki ATM lerden para çekerken ciddi bir komisyon ödüyorsunuz.

     Otele gelince, zaten Temmuz ayı, özellikle sonları yüksek sezon biliyorsunuz, bir de Thassos Türklerin çok ilgi gösterdiği bir ada (adım başı 34 plaka göreceksiniz), üstüne üstlük tam da bayramda gideceğiniz için bence otel sorunu yaşayabilirsiniz. Evet, çok pansiyon gördük, hem otel hem pansiyon sayısı oldukça fazla ama gittiğiniz zaman açısından düşünülünce riske atmasanız iyi olur gibi geliyor bana. Son güne kadar cezasız iptal edilebilir bir otel bulsanız ve kendinizi garantileseniz, sonra orada daha gönlünüze yatan bir otel veya pansiyon bulduğunuzda iptal edip, bulduğunuz yeni yerde kalsanız süper olur mesela :) Booking .com sitesinde aradığınızda bazen son günde cezasız iptal edilebilir oteller çıkıyor ama dediğim gibi yüksek sezon olduğu için bunu yapmayabilirler de..
     İsterseniz yine de bir bakın: http://www.booking.com/searchresults.html?region=2391;aid=378525

     • burak akkoyunlu dedi ki:

      dilek hanım günaydın bıraz önce limenas da yer ayırttım ıkı kısılık bookıng sıtesınden soyle bır sıkıntı oldu daha vıze ıslemlerını yapmadık ama hotelı tuttuk :) vıse ıcın bu kosmos bas vurdum soyle dedıler kalacağınız hotelın yazıcıda çıktısını almanız lazım tamam alıyorum ama kız arkadaşımın ısmını bır turlu yazdıramadım booking.com sadece benım ısmım gorunuyor dedımkı ee ne olacak pekı hotelle ıletısıme gecın genel bır rezervasyon bılgısı alıp kız arkadaşınızın ve sızın ısmınız yazsın dedı bende tamam dedım anlamadığım sey odayı cıft kışı olarak tuttum ama sadece kendı ısmımı yazabıldım ıkıncı bır ısmı yazamadım bır onerınız varmı dılek hanım bu konuda rıca etsem

     • burak akkoyunlu dedi ki:

      dilek hanım merhaba günaydın bıraz once limenas da bır hotelde cıft kısılık yer ayırttım soyle bır sıkıntı oluştu vıze ıslemlerını daha yapmadım kosmos vıze aracısı ıle konuştuğumda hotelın rezervayon yaptığınız çıktısını getırmenız lazım tamam ama kız arkadaşımın ısmı yazmıyor bookıng.com da ayırttım yerı kosmos bana hotele ıletısıme gecın ve rezervasyon bır kâğıt gondersınler dedı hem sızın hemde kız arkadasınız ısmı gecsın dedı bende tamam dedım nasıl yapıcam bılmıyorum :) bookıng sıtesınde neden ıkıncı ısmı yazamadım anlamadım bır onerınız varmı dılek hanım bu konuda

 51. Ozge Diyar dedi ki:

  Merhabalar,

  Biz de gelecek hafta yola çıkacağız. Sınırdan geçerken sadece yeşil sigorta mı soruluyor. Triptik sorulabiliyor diye okumuştum. 30 tl birşey gerçi ama yaptırmaya gerek var mı sizce?

  Şimdiden çok teşekkürler,
  Özge

  • Merhabalar Özge Hanım,

   2 kez Türkiye’den kendi arabamızla çıkış yaptık, bizden böyle birşey istenmedi. Okuduğumuz kadarıyla da artık istenmiyormuş. Yeşil sigorta, uluslararası ehliyet ve eğer araç sahibi arabada değilse vekâletname gerekiyor sadece.

   Zaten hani en en kötü ihtimalde bile Türk tarafına dönüp Turing ofisinden alabilirsiniz.

   Keyifli tatiller :)

 52. Hondas dedi ki:

  Gittik döndük Dilek hanım. İyi ki gitmişiz. Yazdıklarınız için tekrar tesekkurler. Mukemmel bir kılavuz oldu. Bazı yerlerde dejavu hissi bile yarattı ))
  Pefkari beach’de Akti Otel’de konakladık. Odalar restore edilip yenilenmiş. Beklentimizin üzerinde bir otelle karşılaştık. Sahibi Kontandina evine misafir gelmişsiniz gibi ilgili. Deniz mükemmel temizlikte. Yemekler ve mezeler anlatılacak gibi degil, çok guzel. Daha ne olsun ))
  Arabayla yurtdışına çıkmakta ayrı bir keyifmiş.
  Benim ekleyebilecegim, Limenaria’da çıkışa yakın, Limenas restaurant’ta mutlaka deniz mahsulleri masası kurun. Bütün dükkanı yemeye kalkarsıniz )) Bir de Limenas’in 50 metre gerisindeki tatlıcıda mutlaka tatlı yemelisiniz.

  • Hondas dedi ki:

   Son bir ekleme yapacagım. Eger demleme çay tiryakisiyseniz, adada krize gireceksiniz. Poşet cay var ama demli çay ıhh. Nasilsa arabayla gideceginiz için yaniniza demlikli bir kettle ve toz çay alın.
   Ve tabi ki bardak )) Odanızda su isıtıcı kullanmaniz otel açısından sorun degil, bilesiniz.

   • Harika, çok mutlu olduk inanın bir faydamız olabildiği için :) Hakikaten arabayla gitmek büyük keyif, değil mi :)
    Okuyuculara önerileriniz için de çok teşekkürler. Biz de adaya tekrar gidişimizde mutlaka o dediğiniz restorana ve tatlıcıya gideriz artık…
    Çay önerisini de iyi düşünmüşsünüz, tiryakiler için iyi fikir :)
    Otel, restoran ve tatlıcı fotoğraflarından paylaşmak isterseniz buraya ekleyebilirsiniz, biraz daha iştah açarız belki :)

    Geri dönüşünüz için çok teşekkürler, sevgiler…

  • Hilal dedi ki:

   Merhaba, sanırım siz kendi arabanızla gittiniz. Peki Türk ehliyetini tassos ta kullanabildiniz mi? Geçerli oldu mu? Ben de gitmek istiyorum ama ehliyet konusunda bilgi eksikliğim var?

 53. Melek Efe dedi ki:

  Dilek hanım, çok teşekkürler bu ayrıntılı bilgiler için. Biz de eşim, babam ve kardeşimle birlikte 20 Temmuz 2014’de düşünüyoruz Thassos ve Selanik’e gitmeyi. Kalınacak yer önerilerinizi alabilirsem çok mutlu olurum.

  • Merhabalar Melek Hanım,

   Biz Thassos’da aşağıda linkini verdiğim otelde kalmıştık. Ayrıntılı bilgi ve resimler Thassos yazımızda var. 55 Euro civarı idi sanırım gecelik… Çok lüks bir yer aramıyorsanız, merkezi konumu ve manzarası için tercih edilebilir… Tabii deniz manzaralı oda seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

   http://www.booking.com/hotel/gr/angelica-thasos.html?aid=378525

   Başka otel de bakabilirsiniz tabii… Özellikle Potos ve Limenaria’da bir
   yer tercih edebilirsiniz, en güzel birkaç beldeden ikisi bunlar… Buralarda
   kalırsanız en güzel koylardan Aliki koyu, Psili Ammos ve Paradise beach yakınınızda olur.

   http://www.booking.com/searchresults.html?region=2391;aid=378525

   Selanik’de yine gecelik 50 Euro’ya çok memnun kaldığımız bir otelde
   konakladık. Ayrıntıları ve resimleri yine yazımızda var. Burayı tercih etme sebebimiz temiz, çok rahat, fiyatının uygunluğu ve otoparkının olması idi. Şehir merkezinin dışında, otoyola yakın ama arabanız varsa 5-10 dk da merkeze gidebiliyorsunuz. Şehir merkezindeki otellerde otopark sorunu olduğu için biz 2 gidişimizde de burada kaldık. Ama arabasız gidecekseniz burası hiç uygun olmaz.

   http://www.booking.com/hotel/gr/byzantiohotel.html?aid=378525

   Selanik’deki diğer otellere bakıp isterseniz bizim önerdiğimiz ile bir kıyaslama yapabilirsiniz..

   http://www.booking.com/searchresults.html?city=-829252;aid=378525

   Şimdiden güzel bir tatil dileriz…

   (Moskova tatilinden yeni döndük, geç kalan cevabımız için kusura bakmayın :)

 54. Artpainter Sevim Ünal dedi ki:

  Dilek hanım, bu güzel ve bilgi dolu yazınız için teşekkür ediyorum. Biz de bu adayı merak ediyorduk. Belçika’dan arabayla gezerek oraya ulaşıp adada bir kaç gün gezdikten sonra Bodruma geçeceğiz. Sayenizde adada nerelere gitmemiz gerektiğini öğrenmiş olduk. Harikasınız. Sevgilerimle. Sevim Ünal

  • Sevim Hanım, çok mutlu oldum inanın. Biz de böyle blogları okuyup, seyahatseverlerin deneyimlerinden faydalanıp seyahat ediyoruz çoğu kez. O yüzden, biz de deneyimlerimizi paylaşalım istedik, belki birilerine bir faydası olur diye. Evrenden aldığını geri vermek misali :) Şimdi böyle yorumlar gelince çok seviniyoruz gerçekten. Belçika’dan buralara harika bir macera olacak gibi görünüyor, şimdiden keyifli tatiller dilerim, sevgiler…

 55. Cem ve ela dedi ki:

  Dilek hm tek kelimeyle harika olmuş,bu hafta sonu 1 geceliğine gideceğiz. Beğenirsek yaz tatilinde 1 hafta ordayız.zaten 6 ay vizemiz var, faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederiz

  • Merhabalar,
   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Faydalı bulmanız bizi mutlu etti.
   Küçük, sevimli bir ada, umarım beğenirsiniz. Hem koylar, deniz, kumsal güzel, hem yemekler… İnşallah kısa ziyaretinizden güzel anılarla döner ve sonra o altı ay içinde yine gidersiniz…
   İyi seyahatler şimdiden…

 56. Sezen dedi ki:

  Merhaba Dilek Hanım,
  Sitenizle yeni tanıştık ama hala geç kalmış değiliz neyse ki. Her sene birkaç yunan adasını görmeye çalışıyoruz ve gerçekten böyle dinleniyoruz. Bu sene de kalymnos ve thassos’u planladık ve sayenizde epeyce bilgi sahibi olduk. Emeğinize sağlık. Gezi tarzlarımız da birbirine benzediğinden önerilerinizi fazlasıyla dikkate aldık. Biz de gezip gördüklerimizi paylaşıyoruz. Faydalanmak istersiniz belki… http://www.dunyayigezmek.com
  Sevgiler

  • Merhabalar Sezen Hanım,
   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Sitemizi beğenmenize çok sevindim özellikle bir blogger bunu söyleyince, daha da bir mutlu oluyor insan. Hemen sizin sitenize girip inceledik ve çok beğendik. Gitmediğimiz bir dolu yer ile ilgili yazı var sitenizde ve artık tatile gitmeden bakıp çalışacağım “favori sitelerim” arasındasınız, çok memnun oldum sitenizden haberdar olmaktan…
   Sevgiler…

 57. noyan dedi ki:

  Sevgili Dilek;
  Ellerine sağlık.Çok faydalandım .Ocak ayında ağustos için yerimizi ayırtmiştık Thassos’dan vf senin yazın ilaç gibi gfldi:))

  • Yaşasın, çok sevindim :) Zaten bizim amacımız da bu. Biz de gezilerimize giderken bu tür bloglardan faydalanıyoruz, bizim tecrübelerimiz de birilerinin işine yarar belki dedik. Yazıdan yararlanmanıza çok sevindim. Umarım en az bizim kadar zevk alırsınız. Şimdiden iyi tatiller :)

 58. Hondas dedi ki:

  Merhaba,
  Tüm detaylar için tek tek teşekkür etmek istiyorum öncelikle. Kardeşim 2 yaz üst üste Thassos’da tatil yaptı. Çok keyif aldılar her iki tatillerinden de. Bu yaz benim de tatil planımda kısmetse. Pefkari Akti Otel’de reservasyonumuzu yaptırdım, uluslararası ehliyet vs. işlerim kaldı. Kardeşimden gelen bilgiler tatminkardı ancak, sizin yazıyı okuyunca müthiş bilgilendim.
  Tekrar teşekkür ediyorum. Ellerinize sağlık.

  • Çok sevindim yazımızdan faydalanmış olmanıza, ne kadar güzel bunu duymak :)
   Biz Akti Otel’de kalmadık ama çok sevimli bir restoranı ve çok tatlı bir garsonu var. Orada güzel bir öğle yemeği keyfi yaptık. Potos ve Limenaria’ya yakın olacaksınız, oralara mutlaka gidin, çok tatlı ikisi de. Koy koy da dolaşın mutlaka, o kadar birbirinden farklı koy var ki, hepsinin tadı ayrı…

   Şimdiden güzel bir tatil dilerim :)

  • Ne mutlu bize o zaman :)

 59. Didem P. dedi ki:

  Eşim sayesinde keşfettim sitenizi,Sitenize verdiğiniz başlık çok güzel “Şimdi değilse ne zaman?”
  Çok net ve faydalı bilgiler içeren, bir tatil planı için gerekli olan herşeyi paylaşmışsınız,teşekkürler.
  Benzer bir Ada tatilini Midilli’ye yapmıştık geçen yaz,gitmeden önce okumak için,elde bulunması gereken yazılar bunlar,sırada Selanik var Sayenizde nerelere gidilir,neler yenir,vs.,bilgileriniz gerçekten çok yardımcı oluyor.Emeğinize,verdiğiniz özene çok teşekkürler,

  (Blog’da yayınlanmak üzere,misafir yazı yayınlamak mümkün mü?Midilli’ye dair :)

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Didem Hanım,

   Sitemizi ve yazıları faydalı bulmanız bizi çok mutlu etti, çok teşekkür ederiz. İnşallah Selanik gezinizden en az bizim kadar keyif alırsınız…

   Midilli gezi anılarınızı bizimle paylaşmanızdan da ayrıca mutlu oluruz. Gidip, gezip, görüp, kendi tecrübelerini paylaşmak isteyenlere her zaman kapımız açık :)

   Bu arada sitemizin sloganı “Şimdi değilse ne zaman?” benim de çok sevdiğim bir söz; hayatı ve hayallerimizi bir dolu görev ve sorumluluklar için sürekli ertelemek yerine, onlara bir an evvel fırsat yaratmak lazım diye düşünüyorum, bunu sizin de sevmiş olmanıza çok sevindim…

   Görüşmek üzere, sevgiler…

 60. Umur dedi ki:

  Çok güzel anlatmışsınız adayı, teşekkürler. Geçen sene Rodos’a gitmiştik, üzerine bu yazıyı okuyunca görmüş gibi oldum :) Bu sene de Thassos planlıyoruz, sizin yazınız da bize çok iyi bir rehber olacak.

  • Dilek dedi ki:

   Çok sevindim böyle düşünmenize, inşallah giider ve siz de bizim gibi çok seversiniz. Aslında her yaz gitmeyi isteyeceğimiz bir yer, hem yakın hem güzel.

   Herhangi bir sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırız bildiğimiz kadarıyla…
   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

 61. didem dedi ki:

  sevgili dilek,daha önce adayı gezip gören akadaşlarımızla yazın gitmeyi planladık booking den yer ayırttık(9 yaşındaki oğlumuz ilk kez sınır dışına çıkacak) hemen ardından senin yazılarını okudum blogunu bu ada sayesinde keşfettim hem çok önemli bilgiler verip hemde çok keyifli ve en güzeli ayrıntılı anlatıp fotoğraflamışsın emeğine sağlık takipte olucam umarım bi gün başka cennet gibi yerlerin birinde buluşuruz:)

  • Dilek dedi ki:

   Sevgili Didem Hanım,

   Çok mutlu oldum yazıyı beğendiğiniz için. Çocukla gidilecek yurt dışı deniz tatilleri arasında bu ada en iyi seçeneklerden biri gerçekten de, umarım çok güzel vakit geçirir, memnun kalırsınız.

   Bu tür ada tatillerini seviyorsanız, hakikaten takipte kalın o zaman, Ocak ayında bir ada yazısı daha geliyor – nefis bir Fransız adası bu sefer…

   Sevgiler :)

 62. tolga arpas dedi ki:

  bayildim sayenizde gitmiş kadar olduk bu yaz esim ve 2,5 yasindaki oğlumuzla mutlaka bizde arabam1zla gideceğiz

  • Dilek dedi ki:

   Çok mutlu oldum yazıyı beğendiğiniz için Tolga Bey. Bence de gidin mutlaka, biz artık her yaz gitmek isteriz diye düşünüyoruz, hem yakın, hem güzel, hem değişik…
   Şimdiden iyi tatiller, umarım siz de seversiniz…

 63. gokhansuyun dedi ki:

  Yazınıza, resimlerinize ve emeğinize hayran oldum. Çok değerli bilgiler vermişsiniz; elinize sağlık.

  • Dilek dedi ki:

   Çok teşekkürler Gökhan Bey, böyle düşünmenize ve özellikle bunu bizimle paylaşmanıza çok sevindik :)

 64. Kesinlikle gitmiş kadar oldum! Çok şirin, sıcacık bir yer o belli.
  Mutlaka gitmek istiyorum buraya.
  Bu arada, araba ile gitmek de değişik bir tecrübe. Ben henüz hiç yaşamadım o tecrübeyi ama ilk fırsatta denemek istiyorum..

  • Dilek dedi ki:

   Gidin Belizcim, çok hoş oluyor insanın kendi arabasıyla gitmesi. Ayrıca gerçekten çok güzel denizi ve koyları adanın- ama sizin sitenizde (http://www.travel-spree.blogspot.com/) anlattığınız Karayipler, Bahamalar gibi birşey bekleme sakın – o çok muhteşem bambaşka birşeye benziyor, ama bu daha çok 4-5 gün İstanbul’dan kaçasın geldi, fazla plan program yapmadan hem yurtdışı, hem de deniz kaçamağı yapayım deyince hoş oluyor. Bir de Yunanlılar çok yakın davranıyorlar, şaşırdık ve mutlu olduk :)

   Siz bizim gibi Mayorka’yı da çok sevmişsiniz sitenizde okuduğum kadarıyla, o yüzden bir de bizim Sardinya Adası yazısına bakın ve bir süre sonra ekleyeceğim Korsika Adasına bakarsınız, bence onlar da ilginizi çekebilir…

   Sevgiler :)

 65. Gamze dedi ki:

  Dilekcim sayende adayi keyifle geziyoruz. Dedigin gibi cok kafa dinlenilesi bir yer… Gerci icimizde hep bir sizi… Anlamissindir.
  Neyse su an Aliki’deyiz. Aksama Potos’taki taverna farz oldu. Limenaria’da bir restoran da ben soyleyeyim: Mouragio. Patates kizartmasini en guzel yapan yer. :)) Onemli birsey bu, gercekten! Herneyse yazi her zamanki gibi net, duzenli ve anlasilir olmus. Supersin arkadasim! Ikinizin de emegine saglik! :)))

  • Dilek dedi ki:

   Gamzeciğim, çok sevindim adayı beğendiğinize, dediğin yeri not ediyorum bir dahaki sefere mutlaka deneyelim, ayrıca bu yazıyı okuyanlar da dener belki, sağol önerin için. Başka güzel deneyimleri de paylaş keşfettikçe, olur mu…
   Bu arada evet, biz de bayram tatiline çıktık ama aklımız ülkemizde, olanlarda, çok üzgünüz, çooook…

   • funda dedi ki:

    Merhaba Dilek Hanım Thassos yunan
    adası araba ile gezinizi okudum, çok güzel görünüyor,

    Aliki koyunda kalınacak,bildiğiniz uygun önereceğiniz yerler
    varmı, sitelerde dolaşırken kafam
    karıştı

    İyi günler

    • Merhabalar Funda Hanım,
     Aliki koyuna inerken birkaç pansiyon vardı diye hatirliyorum ama otel olduğunu hiç zannetmiyorum. Yakındaki merkezlerden Potos veya Limeneria’da rahatlıkla bir otel bulabilirsiniz. Hem akşamları daha hareketli olacaktır buralar. Bir de yakında Kynira koyu var, orada oteller mevcut. Özellikle kendi aracınız ile gidecekseniz yakındaki bu merkezlerden Aliki’ye ulaşım 10 dakikadan fazla sürmeyecektir…

    • Barış dedi ki:

     Aliki koyunda kalacağınız yer yok.En yakınında Kinira Köyünde kalabilirsiniz.(Paradise Beach yanı )Aliki plajına yaklaşık 4 km.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir