Noel’de Almanya’da olmak var…

Yanıbaşımızda saklı güzellik: Thassos
07/08/2013
Hem şehir gezisi hem deniz tatili
29/08/2013
Yanıbaşımızda saklı güzellik: Thassos
07/08/2013
Hem şehir gezisi hem deniz tatili
29/08/2013

Almanya’da büyülü bir kış tatili…

Çocukken kışı pek sevmezdim ama şimdi çok seviyorum. Artık kış mevsimini heyecanla beklemek için bir nedenim var. Ne diyecek olursanız, her yıl yaklaşık 24 Kasım ile 24 Aralık arasında Avrupa’nın bazı ülkelerinde, özellikle Almanya ve sınır komşusu olan ülkelerde gelenek halini almış olan “Christmas Markets” – yani “Noel Pazarları”… Bu masalsı atmosferi keşfettiğimden beri kış benim için özlemle beklediğim bir mevsim oldu.

Noel pazarları

Yılın bu zamanı yurtdışında tüm şehirler ışıl ışıl süslenir, yeni yıla büyük bir coşku ile hazırlanırlar. Sokaklarda avizeler şıkır şıkır sallanır, caddelerde pırıl pırıl ışıklar, ampuller, süslü mü süslü yılbaşı ağaçları vardır. Evlerin pencerelerine veya balkonlarına tırmanan veya size oralardan el sallayan irili ufaklı noel babalar bütün bu ışıltılı atmosfere inanılmaz bir sevimlilik katar. Bu süslemelere ilaveten meydanlarda, caddelerde veya sarayların bahçelerinde kurulan noel pazarları, o büyülü atmosferleriyle, işte esas onlar sizi yeni yıl ruhuna sokar. Şehrin çeşitli yerlerine kurulan renk renk kulübeler noel süsleriyle donanır, etrafta noel şarkıları çalar, kulübelerde noel ağacı süsleri, mumlar, giysiler, takılar türlü türlü şeyler satılır.  İnsanın o soğukta içini ısıtan sıcak şarap, kestane kebap, sosisler ve çikolatalı krepler bu marketlerin vazgeçilmezleridir, her yer mis gibi noel kokar. Gündüz de pek çok ziyaretçisi olan bu noel pazarları iş çıkışı saatinden sonra  dolar taşar. Tüm şehir oralara akın eder sanki. Bir ay boyunca insanlar belki de -5 derece soğukta ellerinde noel içkileri ve noel pazarlarından aldıkları yiyeceklerle sokaktadırlar her akşam. Eğer şanslıysanız bir de kar yağar bazen – işte o zaman tadına doyulmaz bu ortamın. O büyülü atmosfer olur size bembeyaz bir peri masalı…

Onları gidip gezmek bende bir tutku halini aldı. Her yıl iple çekiyorum bu zamanı – gidip o yeni yılı karşılama ruhunu birkaç gün yaşamak inanılmaz güzel bir duygu. Resimlerle, sözlerle anlatılır gibi değil, içinde olup yaşamak lazım, bambaşka birşey bu. Hangi dinden olursanız olun, bence önemli değil, mühim olan onlara özgü bu gelenekten sizin de keyif alacak birşeyler bulmanız. O  ışıltılar, süsler, şarkılar, eğlenceler, çeşit çeşit yiyecek ve içeceklerle sokaklarda yeni yıla hazırlanma duygusunu biryerlerinden yakalamamak mümkün değil zaten. Bir de benim doğumgünüm Aralık’ta – yani gezgin ruhum biraz da “Yay” olmamdan diyeyim yeri gelmişken bu arada. İşte o yüzden eğer denk getirebilirsek gidip orada kutlamak müthiş oluyor. “Yahu benim doğumgünüm için amma da uğraşmış süslemişler her yeri, ay ne hoş” filan diye de şımarıklık yapıyorum bazen :)

Bu noel pazarlarının hikayesi yüzyıllar öncesine dayanıyor, yani yeni birşey değil aslında. Almanya bu geleneği ilk başlatan ve yaklaşık 1400 lü yıllardan beri sürdüren bir ülke. Avusturya, Fransa, İsviçre gibi komşu ülkeler bu geleneği benimsemiş görünseler de, yavaş yavaş kuzeydeki olsun, güneydeki olsun diğer Avrupa ülkelerinde de yapılmaya başlansa da, en ihtişamlısı, en güzeli, en orijinali belki de ilk başlatan olduğu için Almanya’dakiler bence…

Almanya, hem noel pazarlarının büyüklüğü, hem süslemeleri, hem satılan şeylerin çeşitliliği, hem de yemek ve içeceklerinin lezzeti bakımından bence noel ve yılbaşı gezisi için en ideal ülke. Haydi o zaman Almanya’da şehir şehir noel pazarı gezelim…

Almanya’nın en güzel noel pazarları nerede?

Almanya’nın her yerinde bu kutlamalar süper ama en ihtişamlısını göreyim derseniz bence Berlin ilk seçeneklerinizden biri olmalı. Ya da bu geleneğin ilk başladığı Dresden şehri. Köln’dekiler de aklımızı başımızdan aldı desem yeridir. Frankfurt  ve Hamburg da en süslülerinden ve güzellerinden.

İşte listemdeki Top 5” Almanya şehrinden, Berlin, Dresden, Köln, Frankfurt ve Hamburg’dan noel pazarı görüntüleri…

1. Berlin

Bu Berlin’de, Gendarmenmarkt’da geleneksel bir noel pazarı..

berlin

Bu da yine Berlin’de Potsdamer Platz yakınları…

berlin noel
Berlin Noel

Işıl ışıl bir gökyüzünün altında yürümek gibi birşey Opernpalais’deki noel pazarında dolaşmak…

Berlin Noel

Berlin Kurfürstendamm’daki bu noel kulubeleri çok sevimliydi… Noel süsleri satan ünlü Käthe Wohlfahrt mağazası Almanya’nın birçok şehrinde bu şirin noel kulübelerini kuruyor zaten.

Berlin Noel

Alışveriş merkezleri de rüya gibi… Bu Potsdamer meydanındaki Potsdamer Platz Arkaden.

Berlin Noel

2. Dresden

Çok güzel bir şehir Dresden, bir o kadar da hüzünlü. Tarihi binaların çoğu gündüz kapkara, gece ışıl ışıl. İkinci Dünya Savaşının bomba izlerini silmemişler – hep hatırlamak için. Olsun, böyle de görkeminden birşey kaybetmeyen bir şehir Dresden. Noel’de en gidilesi Alman şehirlerinden biri olmasının en büyük sebebi noel pazarlarının büyüklüğü ve çeşitliliği. Eee kolay değil tabii bu geleneği ilk başlatan şehir olmak…

Dresden
Dresden Noel

Dresden’da noel pazarlarına ara sokaklarda bile rastlamak mümkün.

Dresden Noel

Bu da Dresden’ın geleneksel, tarihi ve bence romantik olan noel pazarı… Loş ortamı, geleneksel kıyafetleri ile dolaşan insanları sizi yüzyıllar öncesine götürüyor.

Dresden Noel
Dresden Noel

Dresden  uzaktan bile göz kamaştıracak kadar pırıl pırıl…

Dresden Noel

3. Köln

Burası Köln’ün Altstadt (eski şehir) bölgesindeki noel pazarı.

Koln

Köln Katedralinin önündeki noel pazarlarının ışıltısı unutulmazdı. Yıldız yıldız parlayan bir gökyüzü yaratmışlardı.

Köln Noel
Köln Noel
Köln Noel

4. Hamburg

Çok büyük alanlara kurulmuştu burada noel pazarları…

hamburg
Hamburg Noel

Bu geyikli noel kızağı bir yukarı bir aşağı gidip geliyordu…

Hamburg Noel

Alışveriş caddesi boyunca da devam ediyordu ara ara noel kulubeleri…

Noel babayı mı taklit ediyorum ne :) Bu arada Mö Grill’e dikkatinizi çekerim, komik olmuş ismi, değil mi?

Hamburg Noel

5. Frankfurt

Frankfurt noel pazarları da çok renkli ve çeşitliydi ve sık sık karşınıza çıkıyorlardı her meydanda…

Frankfurt Noel
Frankfurt Noel
Frankfurt Noel


“Top 5” bunlardı ama diğer noel pazarları da gerçekten görülmeye değer.

Paylaşmak ister misiniz?

10 Comments

 1. gokcen dedi ki:

  Merhaba yazınıza ve foograflarınıza bayıldım. Noel pazarı gezmek için kararsız kaldık Hannover mi düsseldorf mu daha çekici?
  Hangisini tavsiye edersiniz. Sevgiler :)

  • Merhabalar,

   Kusura bakmayın mesajınızı biraz geç gördüm. Bilemiyorum bu arada Noel planınızı yaptınız mı ama ben yine de sorunuza cevap vereyim.

   İkisi de gerçekten güzel, renkli ve ışıl ışıl şehirler ama bir tercih yapacak olursam Düsseldorf derim. Biraz daha şık ve eğlenceli bir şehir. Yine de şunu söylemeliyim ki Almanya’nın hangi şehrine giderseniz gidin, çok güzel bir Noel havası oluyor, eminim hangisini seçerseniz seçin güzel vakit geçirirsiniz.

 2. nilay dedi ki:

  Dilek hanım merhaba,
  Bende sizin gibi seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum. Gideceğim ülkelerle alakalı da sizden çok bilgi not ediyorum gerçekten harikasınız.
  Ben Almanya’yı çok merak etmezdim muhtemelen şu gurbetçilerden yansiyan elektriktendir :)
  Noel pazarlarını çok merak ediyorum sanırım gidilmesi gereken en güzel zaman pazarların kurulduğu tarihler. Yazın gittinizmi almanyaya acaba ? Hangisini tavsiye edersiniz görülecek şeyler bakımından?
  Birde Bunca almanya şehrini nasıl gezdiniz (araba-tren) ? kaçgün ayırmak gerekli ?
  Birde tek bayan olarak gidilse sıkıntı yaşanırmı?
  simdiden teşekkürler

  • Merhaba Nilay Hanım,

   Fikir verebildiğimiz için çok sevindik, ne mutlu bize. Seyahat aşkı bulaşıcıdır
   zaten, ne kadar yayarsak, o kadar iyi :)

   Almanya konusunda haklısınız. Yaklaşık 10 ülke gördükten sonra aklıma düştü Almanya, belki de Romantik Rota’sı yüzünden. Sonra bir de baktık ki Almanya bizim gurbetçilerin gittiği fabrikalar ülkesi olmaktan ibaret değilmiş meğer (hafızaya o şekilde kazınmıştı bir zamanlar maalesef). Büyük şehirleri olsun, romantik kasabaları ve tablo gibi köyleri olsun bizi çok büyüledi. Siz sorunca dönüp fotoğraf albümlerime baktım kaç kere giderek bu kadar yerini görmüşüz diye, 2006-2014 yılları arasında tam 13 kere gitmişiz yılın farklı zamanlarında. Bazıları kışın noel zamanı, bazıları ilkbahar, sonbahar veya yazın…

   Büyük şehirlerden bir iki tanesini gezeceğimiz zaman tren ile
   seyahat ettik çoğunlukla. Domino card diye bir kart almıştık birkaç
   ziyaretimizde, 3 günlük, 5 günlük gibi seçenekleri var, o gün sayısı boyunca
   istediğiniz kadar in-bin yapabiliyorsunuz. Ama bir dolu kasaba ve köy
   gezeceğimiz zaman daha ziyade araba kiraladık.

   Kışın noel pazarları güzel olur: 24 Kasım-24 Aralık arası.

   Baharda ve yazın her yer şahane olur: Mesela Romantik Yol veya Masal Yolu. Bavyera’nın fresk resimlerle süslü tablo gibi kasabaları… Ve tabii ki tüm büyük şehirler.

   Seyahatlerinizde Münih, Frankfurt, Düsseldorf gibi büyük şehirlere ikişer gün
   ayırsanız yeter ama Berlin 3 günde bile bitmiyor. Köln ve Nürnberg gibi daha küçük şehirleri bir günde hızlıca gezdiğimiz oldu ama tabii birşeyler eksik kalabiliyor. Rothenburg, Garmisch-Partenkirchen gibi kasabalar için 1 gün rahat rahat yetiyor.

   Almanya oldukça güvenli bir ülke. Hiçbir yerde hiçbir şekilde
   rahatsız olmadık. Bu ilkbahar “3 kız” gideceğiz mesela, en ufak bir endişem bile yok. Tek bayan olarak da bir sorun yaşayacağınız sanmıyorum.

   Başka sorunuz olursa yardımcı olmaktan mutluluk duyarım…

 3. Erkut OZEN dedi ki:

  Noel pazarlarıyla hoş ortamları yaşanacak en iyi yerlerden biri Almanya ve siz de bunu harika bir şekilde paylaşmışsınız. Bu sene dusseldorf’da rastgeldiğim pazarda, gecenin sıcak içecekleri (!) ve gerçekten soğuk, aslında sesli ama gürültüsüz ve güzel baharat kokularının karışımıyla birkaç saat kalabildim. Elinize sağlık..

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Erkut Bey,
   Paylaşımımızı beğenmenize çok mutlu oldum. Sizin de dediğiniz gibi ışıltılı ortam olsun, yemeklerin içeceklerin nefis tat ve kokuları olsun insanı gerçekten güzel bir havaya sokuyor, ruha iyi geliyor. Biz çok seviyoruz ve fırsat buldukça gitmeye çalışıyoruz…
   İlginize tekrar teşekkürler :)

 4. Demet dedi ki:

  Merhabalar Dilek Hanım :) size bir sorum olacak noel pazarı ile ilgili. Köln deki noel pazarına gidebilmek için noel-yılbaşı arasına tatil yazdım güya.ancak şimdi araştırırken farkettim ki noel pazarları noelden önceki 3-4 hafta kuruluyor ve noel de bitiyormuş.noelle yılbaşı arasındaki 1 haftalık süreçte, yani aralığın son haftası pazarlar kapanmış mı oluyor?

  • Dilek dedi ki:

   Merhabalar Demet Hanım,
   Noel pazarları 24 Kasım-24 Aralık arası oluyor ve maalesef 24 Aralık akşamı hepsini söküp topluyorlar. Yılbaşına kadar ortalıkta sadece süslü noel ağaçları ile dükkanların ve sokakların süsü kalıyor ama noel pazarları kalkmış oluyor. Bazı şehirlerde 25 veya 26 Kasımda, yani biraz geç kurulan noel pazarları olabiliyor ama bitiş tarihi hep 24 Aralık :(
   Umarım planlarınızda uygun bir değişiklik yapabilirsiniz…
   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

   • HAKAN dedi ki:

    O zaman Avrupa’daki şehirleri 24-26 Aralık tarihleri arasında ziyaret etmenin bir çekiciliği de olmaz sanırım degil mi? İnsanların büyük bir kısmı da evlerinde mi oluyor acaba? Aslında bu tarihlerde bir tatil planı düşünüyorum ama nasıl olur dersiniz?

    • Dilek dedi ki:

     O büyülü noele hazırlık ve noeli karşılama ortamı bitmiş olur, pek bir sessiz olur, 25 Aralık da onların dini bayramları gibi …
     Yani bence çok anlamlı olmaz o tarihler maalesef Hakan Bey :(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir