Dizi önerisi: 11.22.63

Dizi önerisi: Mare of Easttown
19/04/2024
Dizi önerisi: Mare of Easttown
19/04/2024

1960’lara doğru zamanda bir yolculuğa var mısınız?

Imdb puanı 8.1 olan 11.22.63, beni çok derinden etkiledi açıkcası. Dizinin baş karakteri Jake Epping, geçmişe gidip John Kennedy suikastını engellemeye çalışıyor ve dizi de adını bu suikastın tarihinden alıyor.

Bir zaman yolculuğu hikayesi anlatan 11.22.63, Stephen King’in aynı adlı kitabından esinlenilmiş. Dizi, J.J. Abrahams ve Stephen King yapımı. Aslında yapım ve yönetiminde epey kalabalık bir kadro var, buradan bakabilirsiniz. Dizi ilk olarak Hulu üzerinen yayınlanmış.

Sekiz bölümden oluşan 11.22.63, bir bilimkurgu ve gerilim dizisi olmakla beraber içinde çok da duygusal bir aşk hikayesi barındırıyor. İşte o imkansız aşk var ya, o aşk, insanın içini paramparça edip bırakıyor maalesef 🥺😟

11.22.63

11.22.63 Konusu

Jake Epping aslında sıradan bir lise öğretmenidir. Hayatının son yıllarını geçmişi değiştirmeye adamış restoran sahibi bir dostunun ona açıkladığı bir sır nedeniyle yaşamındaki sıradanlık birdenbire yerini imkansız görünen şeylere bırakır. Dostunun gösterdiği yoldan zamanda geri giderek, onun başaramadığı şey için Jake uğraşacaktır artık. Bundan sonraki amacı geçmişte birkaç yıl yaşayıp, 22 Kasım 1963 tarihinde John F. Kennedy’ye yapılan suikastı önlemeye çalışmak olacaktır.

20. yüzyılda hala büyük bir merak konusu olan JFK suikastini daha iyi anlamak ve önlemek için yeteri kadar zamanı olsa da, zamanda yolculuk yaptıkça değişen şeyler yüzünden geçmiş sürekli Jake’i itip, engellemeye çalışacaktır.

Geçmişe döndüçe bu lafı sık sık duyacak Jake: “You shouldn’t be here!” (Burada olmamalısın)

Jake Epping rolünde James Franco’yu izliyoruz. Onu seyrettikten sonra bu karakter için daha uygun birini düşünemiyorum diyebilirim. Çok iyi oturmuş rol Franco’nun üzerine.

Sadie Dunhill rolünde ise melek yüzlü Sarah Gadon var. O kadar tatlı ve samimi bir oyunculuğu var ki, ona da bayıldım ben. İkisi çok uyumlu bir çift olmuşlar.

Jake ve Sadie birbirine çok aşık olacak ama bu imkansız aşk yüzünden çok da acı çekecekler. Jake defalarca deneyecek en iyi sona ulaşmayı.

Hem içinizi ısıtacak bir aşk, hem de yüreğinizi parçalayacak bir aşk bu. Zamansız bir aşk. Ama zamana da direnen bir aşk.

Aslında zaman yolculuğu çok kişinin sevdiği bir konu. Hepimiz geçmişe bakıp “ah, keşke şöyle olsaydı”, ya da “şurada keşke şöyle yapsaydım” demez miyiz. Geçmişe gidip bunları düzeltme şansımız olsun istemez miyiz. İşte 11.22.63 bu konuyu irdeleyen bir dizi. 

Gerçi aynı zamanda geçmiş ve gelecek arasındaki bağlantıya farklı bir yönden bakmanızı sağlayacak bir dizi bu belki de. Belki de öyle olması gerektiği için oldu her şey… dokunmamak lazım.

Aksiyon, gizem, gerilim, zamanda yolculuk, korku, aşk, dram gibi pek çok ögenin bir arada olduğu bu dizide 60’lı yılların atmosferi de çok güzel yansıtılmış. Lee Harvey Oswald rolünde Daniel Webber de harikalar yaratıyor bu arada, onu da unutmayalım.

Lee Harvey Oswald, arkasında çok soru bırakan bir kişilik olduğu için, bu dizide onu kim, nasıl canlandıracak diye merak ediyordum. Daniel Webber inandırıcı oyunculuğuyla gerçekten çok iyi bir seçim olmuş.

Özetle, konuyu ilginç bulduk, oyunculuk başarılıydı ve seyretmekten keyif aldığımız bir dizi oldu bizim için 11.22.63 ve sizlere de denemenizi tavsiye ederiz. Umarım beğenirsiniz.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir