İzmir’in En Güzel Tatil Bölgeleri

İstanbul’dan bir Viyana esintisi geçti…
07/08/2014
Güzel bir tatil ucuzabilet.com ile başlar…
20/08/2014
İstanbul’dan bir Viyana esintisi geçti…
07/08/2014
Güzel bir tatil ucuzabilet.com ile başlar…
20/08/2014

İzmir’in En Güzel Tatil Bölgeleri

AVIS-AGU14-02

Doğal güzellikleri, tarihi değerleri ve kültürel zenginlikleriyle bambaşka bir kent olan İzmir, Türkiye’nin en turistik bölgelerinden biridir.

Eşsiz doğası, tarihi yapıları, kültürel çeşitliliği ve sıcak insanıyla ile öne çıkan İzmir ilçeleri tatil için en güzel duraklardandır. Deniz, kum, güneşe doyacağınız, eğlencenin doruğuna çıkacağınız ve doğal güzelliklerine hayran kalacağınız İzmir’in popüler tatil beldelerini sizler için bir araya getirdik.

Çeşme

İzmir tatil beldeleri denince ilk akla gelen yer şüphesiz Çeşme’dir. Türkiye’nin en gözde tatil mekanları arasında yer alan Çeşme, masmavi denizi, sörf sporu, termal suları, tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır. Son dönemlerde yaz tatillerinin uğrak noktası haline gelen Çeşme, birbirinden güzel otelleri, pansiyonları, apartları ve yazlık evleriyle tatilcilere çeşitli konaklama alternatifleri sunmaktadır.

Deniz ve sörf tutkunlarının vazgeçilmez adresi Çeşme, birbirinden güzel plajlara sahiptir. Altın sarısı kumuyla bilinen Ilıca Plajı, Çeşme’nin en iyi plajlarından biridir. Denizin içinde kaynayan termal sulardan ötürü Ilıca adını almıştır. Çeşme merkezine 1 km mesafede olan Aya yorgi koyu ise bölgenin popüler yerlerindendir. Sosyetik plajlara ev sahipliği yapan bu hareketli koyda, Çeşme’nin deli gibi esen rüzgarından soyutlanmış, durgun ve tertemiz bir deniz sizi bekliyor.

Sahilleri ve koyları ile olduğu kadar tarihi değerleriyle de öne çıkan Çeşme’de görülmesi gereken önemli yapılar vardır. Çeşme kalesi ve Müzesi bunlar arasında en önemlileridir.

Foça

İzmir’in Kuzeyinde bulunan Foça, tertemiz ve berrak denizi, sakin plajları ile doğallığını korumuş ender bölgelerdendir. Şirin bir sahil kasabası olan Foça, temiz havası, yemyeşil doğası, nefis koyları ile en çok tercih edilen tatil bölgelerindendir.

Denizde küçücük adacıkları ve balıkçı tekneleri, karada daracık taş sokakları, eski evleri ve sıcacık insanlarıyla kendine hayran bırakan Foça, her yaz yerli ve yabancı olmak üzere pek çok turisti ağırlıyor.  Yeni Foça yolunda yer alan Mersin aki koyları beldenin en güzel plajlarından biri.  İki Foça arasında eski değirmenler, kıyısındaki kumsalları, tertemiz otelleri, küçük ve sevimli pansiyonları ve deniz kenarına sıralanmış güzel balıkçı lokantaları Foça’yı güzel kılan detaylardan birkaçı.

Bölge ayrıca Soyu tükenmekte olan Akdeniz Fokunun yaşam alanlarından biridir. Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak kurulan şehir, bölgede yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış ve bu sözcük günümüze Foça olarak gelmiştir. Burada şehrin ünlü fok balıklarının da yaşam alanı olarak bilinen Siren kayalıklarını gezebilirsiniz.

Foça aynı Ayvalık gibi adalar beldesidir. Çevrede bulunan irili ufaklı pek çok adaya günübirlik tekne turlarıyla ulaşabilir ya da özel bir tekne kiralayabilirsiniz. İlk olarak eski Foça’ya yarım saat mesafede olan Orak Adası’nı ziyaret etmeniz önerilir.

Foça tarihi yapılarıyla da adından söz ettirir. Şehrin en önemli yapılarından olan Ceneviz Kalesi görülmeye değerdir. En eski taş yapıları ve çarşısı ile dikkat çeken Eski Foça, şehrin en önemli noktasıdır. Şehrin ruhunu yakalamak için Eski Foça’yı ziyaret etmenizi öneririz.

Urla

İzmir Merkez’e en yakın bölgelerden biri olan Urla küçük, şirin bir beldedir. Özellikle yerli halkın tercih ettiği bir tatil beldesi olan Urla, İzmir il merkezine 35 km mesafede yer alıyor.

Ege Denizi’nin en eski limanı olarak bilinen Liman Tepe’nin de yer aldığı bu şirin kasaba, şehirden biraz uzaklaşıp kafa dinlemek için ideal bir adres. 12 yarımadası , İrili ufaklı koyları ve tabiat güzellikleriyle büyüleyen Urla, İzmir’in güzel tatil beldeleri arasında yerini alıyor.

Urla, civardaki arkeolojik öneme sahip yapılarıyla kültür turizminde de hatırı sayılı bir yer işgal etmektedir. Zeytin ağaçlarıyla dolu, yeşilin maviyle buluştuğu bu şirin belde ılıman iklimiyle her mevsim gidilebilecek tatil lokasyonlarından biridir.

Bergama

Zengin tarihi ve arkeolojik değerleriyle öne çıkan Bergama, İzmir’in tatil bölgelerinden biridir. Dönemin önde gelen hekimlerinin yetiştiği tıp okulu ve dünyanın ilk psikiyatri hastanesinin bulunduğu yer olarak bilinen Bergama,  Antik Çağın en önemli sağlık merkezlerinden biridir.

Bergama’da Asklepion ve Pergamon olmak üzere iki güzel antik kent yer alıyor. Asırlar öncesine dayanan ünlü bir tedavi merkezi olan Asklepion’da, bünyesindeki seçkin hekimlerle, müzik, çamur banyoları, su ve SPA terapileri, meditasyon, telkin, doğal bitkisel karışımlar, masaj, aromaterapi, özel diyetler gibi şimdilerde de oldukça revaçta olan yöntemleri kullanarak hastaların iyileşmesi sağlanıyordu.

Türkiye’nin en büyük ilçeleri arasında yer alan Bergama, dağ ve yaylaları ile de doğa severlerin ilgisini çekmektedir.  Doğayla iç içe bir tatil yapmaktan hoşlananlar için Bergama yaylaları güzel bir alternatif olabilir.

İzmir’in bu güzel beldelerini doyasıya gezmek için araba kiralayarak dilediğiniz yere rahatça gitmenin keyfine varabilirsiniz. Bunun için güvenilir ve bilindik bir araç kiralama şirketinden arabanızı kiralayabilirsiniz.

Türkiye’de toplam 75 noktada hizmet veren ofisleri, 2 yurt dışı şirketi ve 300 çalışanı ile oto kiralama sektörünün lider kuruluşu Avis, birbirinden çeşitli araç seçenekleriyle sizin ve ailenizin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Konforlu, lüks, büyük, ekonomik araçlarıyla hafta sonu gezisi için Avis’den ihtiyacınıza en uygun aracı kiralayabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir