Rethymno: Girit’in incisi

Agios Nikolaos: Girit’in mavi-yeşil beldesi
04/06/2017
Girit’in başkenti Kandiye ve antik şehir Knossos
04/06/2017
Agios Nikolaos: Girit’in mavi-yeşil beldesi
04/06/2017
Girit’in başkenti Kandiye ve antik şehir Knossos
04/06/2017

Rethymno: Girit’in incisi

Çok estetik bir liman şehri burası. Venedikliler Rethymno şehrini korsanlara karşı koruma sağlamak için surlarla kuşatmış. Fortezza Kale’sine tırmanıp, eski deniz fenerinin bulunduğu Venedik Limanı boyunca yürüyüş yapıp, sonrasında  liman çevresindeki tavernalardan birine oturup, gün batımı eşliğinde nefis bir yemek yiyebilirsiniz. Girit’in en uzun plajı (12 km) da bu şehrin doğusunda.

Hava kararıp ışıklar yanmaya başlayınca manzara da yansımalar da ayrı bir güzel oldu…

Biz Cavo Doro Restaurant’da yemek yedik.

Gündüz etrafı gezerken masamızı en önden ayırtmıştık zaten… :)

Manzaramız şöyle idi…

Herşey gayet taze görünüyordu, gidip seçebiliyorsunuz.

Biz yediklerimizden de içtiklerimizden de gayet memnun kaldık, geceyi keyfimiz yerinde tamamladık.

Rethymno ayrıca tarihi açıdan da zengin. Manastırlar, tapınaklar ve müzeler ile adanın en yüksek dağı olan İda Dağı’ndaki Zeus Mağarası (Yunan mitolojisindeki Zeus’un doğduğu yer) da ziyaretçilerin ilgisini çeken yerler arasında.

Rethymno’nun ara sokakları çok keyifli. Tabelalar, çiçekler, süslü kapılar gibi ufak tefek ayrıntılar şehre kendine has bir güzellik ve renk katmış.

Birbirinden sevimli dükkanların, restoranların ve kafelerin arasında gezinip, evlerin ve binaların tarihi dokularını incelerken günün nasıl geçtiğini anlamıyor insan…

Rethymno’da kısıtlı vaktiniz varsa tur otobüsleri ile de bölgeyi keşfetmeniz mümkün. Biz Hanya şehrinde kalırken günübirlik geldik bu şehire ama bir daha Girit’e gidecek olsam burada da kalmak isterim.

10 günlük Atina & Girit Adası yolculuğumuzun genel planına ve başka nereleri gezdiğimize bakmak isterseniz burada!

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Rethymno Otelleri
Rethymno Otelleri

RETHYMNO’DA NEREDE KALINIR?

Rethymno’da konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir