Baharda Halkidiki Gezisi
05/06/2023
Çeşme tatili
29/06/2023

Didim’in En Güzel Koyları

Pandemi bitiminde ilk gittiğimiz tatil beldelerinden biri oldu Didim. Biz berrak ve temiz denizini çok seviyoruz. Ayrıca ılık suyuyla saatlerce denizde kalabilme keyfini yaşattığı için mutlu ediyor Didim tatili bizi.

Aslında genel olarak Didim bize çok hitap etmiyor açıkcası. Mesela bir Datça’nın sevimliliği ya da Çeşme’nin şıklığı yok maalesef. Bir de gece hayatı da pek istediğimiz tarzda değil, eller havaya tarzı müziklerin çalındığı mekanlar ve türkü barlar biraz daha fazla. O yüzden, özetle, sadece o çok güzel denizi için sık sık gittiğimiz bir belde Didim.

2022 yazında iki kere 3’er günlük kaçamak yaptığımız Didim tatillerimizden size de fikir vermesi için en güzel koyları seçtik. Ayrıca kaldığımız otel bilgisi ile Didim’in genel görünümünden fotoğraflar da paylaştık bu yazımızda.

Burası Didim’e giderken yolda uğradığımız Kuşadası‘ndan görüntüler. Planımızda Kuşadası yoktu ama bir sonraki tatillerden birinde gitmek ister miyiz diye bir göz atalım dedik çünkü daha önce Kuşadası’na pek yolumuz düşmemişti.

Didim Koyları

Biz Didim‘e varır varmaz girişindeki Manastır Koyu‘na gittik önce. Burası dalgalı olmadığı zaman oldukça güzel bir plaj. Suyu berrak ve Didim’in her yerinde olduğu gibi ılık. İster kendi masa sandalyenizi atın, ister tesiste oturun, gayet keyifli bir plaj burası. Arabanızı da neredeyse denizin kenarına kadar götürebiliyorsunuz.

Ⓒ Google Maps

Manastır Koyu sonrasında yolumuzun üzerinde Didim 3. Koy Plajı vardı. Burası tesisi de olduğu için ve bir de merkeze yakınlığı dolayısıyla oldukça kalabalık bir plaj; o yüzden biz tercih etmedik ama güzeldi o ayrı.

Ⓒ Google Maps

Buradan sonra yolumuzun üzerinde Didim’in en meşhur plajı Altınkum vardı. Altınkum Plajı çok güzel bir denize sahip ve upuzun bir sahili var ama yine de merkezi oluşu nedeniyle çok kalabalık.

Yani şöyle:

Didim Tatili

O yüzden biz bu güzel denize girmenin iki yolunu bulduk, size de tavsiye ederiz. Birinci önerimiz Medusa heykelinin karşısındaki Altınkum’un başlangıç noktasında bulunan Engelsiz Plajı olarak adlandırılmış bölgeyi kullanmanız. Engelli vatandaşlar için düşünülmüş bir plaj bu kısım. Burası gördüğümüz kadarıyla Altınkum’un en sakin noktası.

Ⓒ Google Maps

Altınkum’un çok kalabalık olmadığı bir zamanda denize girmek için ikinci bir seçenek ise plaja erken saatlerde gidip, plaj dolmadan önce tadını çıkarmak. Biz Didim’deki ikinci günümüzde öyle yaptık. Aşağıdaki fotoğraflarda da görülebileceği üzere sabah saat 10:00 – 11:00 arası epeyce sakindi plaj.

Biz Didim’de sahil boyunca ilerleyerek, gezebildiğimiz kadar farklı koy gezmeye çalıştık. Altınkum’dan sonra ilk durağımız Cennet Koy Plajları oldu. Burada arka arkaya 3 farklı koy var.

Ⓒ Google Maps

Aşağıdaki fotoğraflar ilk iki koya ait. İkisi de ufak koylar ama tesis mevcut.

Haritadan bakacak olursanız da ilk iki koy şu şekilde.

Ⓒ Google Maps

Biz denize girmek için tercihimizi en büyük olan ve Didim Martı Sitesi sahilinde yer alan Cennet Koyundan yana kullandık. Burayı o kadar çok sevdik ki ertesi gün bir daha geldik.

Ⓒ Google Maps

Bu koya bakmak için önce diğer iki koydan yürüyerek geldik. Güzelliğini ve sakinlik potansiyelini görünce geri dönüp arabayla tekrar geldik. Arabayı yine sahilin dibine kadar indirebiliyorsunuz ama çok ufak bir yokuş var orada, o yüzden aracınızın altı çarpmasın diye yavaşça inmek lazım.

İşte arabayla geldikten sonra güneşi batırana kadar keyfini çıkardığımız güzel Cennet Koyu.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir