Yılbaşında Viyana Tatili

Gezmeyi Seven Bayanlara Seyahat Rehberi Kozmy’de
24/09/2014
Sonbahar’da Kıbrıs Tatili
05/11/2014
Gezmeyi Seven Bayanlara Seyahat Rehberi Kozmy’de
24/09/2014
Sonbahar’da Kıbrıs Tatili
05/11/2014

Yılbaşında Viyana Tatili

Bu yılbaşında diğerlerinden farklı, daha renkli ve keyifli bir tatil hayal ediyorsanız görkemli şehir Viyana sizi bekliyor.  Klasik müzik, vals, balolar ve dünyaca ünlü kafeler… Avusturya’nın başkenti Viyana geçmişle bugünü harmanlayan güzide kentlerden. Eski dönemin yansımaları ile günümüzün hareketli şehir yaşantısını uyum içinde buluşturan bu kentte sanata, mimariye, şinitzele ve müziğe doyacaksınız.

yılbası-viyana

Yurtdışı turları arasında en çok ilgi gören şehirlerden Viyana’yı her köşesinde klasik müzik çalınan, her gece bir baloların yapıldığı bir yer olarak canlandırsak da, aslında hiç de öyle değil. Viyana şehrinin sıcak ve samimi bir havası olduğunu söylemek zor, hatta farklı beklentiler içinde olan ziyaretçilerini hayal kırıklığına bile uğratabilir, ancak harika bir açık hava müzesi olarak size farklı deneyimler yaşatacaktır.

Tarihle iç içe yaşayan sayılı kentlerden Viyana’da pek çok gezi durağı bulunuyor.  Buram buram tarih kokan sokaklarında keyifli gezintiler yaparak yeni yerler keşfedebilirsiniz. Viyana’nın 20 km dışında bulunan, Avrupa’nın en büyük yeraltı gölü olan Seegrotte ve tarihi açıdan önemli bir yere sahip Mayerling kasabası ziyaret için iyi bir alternatif. Sağlığınıza özen gösteren biriyseniz, kükürtlü kaplıcaları ile ünlü olan Baden kasabasına gidebilirsiniz. Şehrin göz alıcı mimarisi ve hareketli yaşantısına hayran kalmamak elde değil.

Dünyanın en büyük markaları dışında yerel ürünleri de bulabileceğiniz Viyana, alışveriş severlere sayısız seçenekler sunuyor. Şehirde öne çıkan porselen işleri, bronzdan yapılan ve “Wiener Bronzen” adı verilen figürleri sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Ayrıca kavrulmuş kahve çekirdeği ve özel karışımlar konusunda oldukça başarılı olan Viyanalılar, leziz kahveleriyle dikkat çekiyor. Burada içtiğiniz kahvenin tadına doyamadıysanız yanınızda kahve de götürebilirsiniz.

viyana (1)

Şehrin en hareketli ve güzel alışveriş durakları eski kent bölgesinde yer alıyor. Stephansplatz ve Kärntnerstrasse bölgeleri daha çok turistlere hitap ederken, yerli halk Mariahilferstrasse bölgesindeki alışveriş merkezlerini tercih ediyor.

Zengin bir mutfağa sahip olan Viyana ziyaretçilerine farklı lezzetler sunuyor. Et ve patatesin ağırlıkta olduğu Avusturya mutfağının yanı sıra şehirde dünya mutfağından pek çok lezzeti bulmak mümkün. Viyana denilince akla ilk gelen yemek şinitzel oluyor.

Türkiye’de pek çok restoranda sunulan şinitzel, aslında gerçek şinitzel değil. Bizde yapılan panelenmiş tavukgöğsü. Esas Viyana usulü şinitzel ise külbastı dana etinin ekmek kırıntılarıyla kızartılmasıyla hazırlanıyor. Burada gerçek şinitzeli tadarak damağınızı şenlendirebilirsiniz.

Yılbaşını Viyana’da geçirmenin farklı bir tadı olacağı kesin. Eğer yılbaşı tatili için Viyana’da karar kıldıysanız Setur’un yılbaşı yurt dışı turları ile harika bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir