En Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları

İndirimli kiralık araba fırsatları
20/06/2016
Biraz da güzellik…
10/10/2016
İndirimli kiralık araba fırsatları
20/06/2016
Biraz da güzellik…
10/10/2016

En Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları

Tatil ister yurtiçinde yapılsın ister yurtdışında, her şekilde keyiflidir çünkü dinlenmeye, gezmeye ve eğlenmeye fırsat yaratılır. Bu seyahatlerde  hem daha konforlu hem de daha hızlı olması sebebiyle ulaşım konusunda ilk tercih havayolu olur. Uçak seyahati söz konusu olacak ise, en ucuz uçak biletini bulabilmek için iyice araştırmak gerekir. Ucuz uçak bileti bulabilmenin bazı pratik yolları var. Bu yollar takip edildiğinde bütçeyi yormayacak şekilde, çok daha uygun biletler satın alabilmek mümkün.

Uçak bileti araştırırken ve satın alırken havayolu firmalarının yanı sıra birçok internet sitesinden de faydalanabilir. Farklı havayolu firmalarının uçak bileti seçeneklerini karşılaştırmalı olarak sunan online uçak bileti sorgulama siteleri sayesinde en uygun bileti hızlıca bulunabiliyor. Ayrıca havayolu firmaları ve online bilet satışı yapan sitelerin e-posta listelerine kayıt olunduğunda, kampanyalı uçuşlar hakkında önceden bilgi sahibi olunabilir.

Eğer yurtiçi ya da yurtdışı turları ile seyahat edilmeyecekse bu durumda kişiler kendi uçak biletini kendi bulmak durumunda. Tatil amaçlı bir seyahat düşünülüyorsa hangi tarihte, nereye gidileceği seyahat tarihinden çok önce belirlenebilirse, biletin seyahatten birkaç ay erken alınması çok daha ucuza alabilmek konusunda önemli bir etken. Uçaklarda sınırlı sayıdaki koltuklar promosyonlu fiyattan satışa sunulur ve ekonomik biletler çok daha çabuk satın alınır. Özellikle sık seyahat edilen dönemlerde, sevgililer günü gibi özel günlerde, sömestr tatillerinde, yaz aylarında ve bayram tatillerinde ucuz biletler çok daha çabuk tükenmekte. Bu nedenle bilet alım işlemini son ana bırakmamak da fayda var. Aksi durumda yüksek fiyatlarda bilet almak durumunda kalınabiliyor.

unnamed

Ucuz uçak bileti bulmanın bir diğer yolu ise seyahat tarihinde esnek olmak. Gezi amaçlı yapılacak bir seyahat için bilet aranıyorsa, uçuş tarihinde esnek davranılarak hareket edilebilir, düşünülen tarihte biletler pahalı ise, birkaç gün öncesi ve sonrasındaki günler için bilet bakılabilir. Tatile genellikle çıkış tarihleri cuma ya da cumartesi, dönüşler de cumartesi ya da pazar olduğundan dolayı bu günlerde biletler erken rezervasyon yapılmadığı durumda oldukça pahalı olabilir. Eğer seyahatin hafta içi günlerde yapılabilme durumu varsa, hafta içindeki diğer günler tercih edilebilir.

Çarşamba, perşembe günlerindeki uçuşlar hafta sonu uçuşlarına göre çok daha uygun fiyatlı. Özellikle çarşamba ve perşembe öğleden sonrası uçuşları çok daha ucuzdur.  Uygun fiyatlı bilet için gece yarısı ve sabaha karşı uçuşlarından biri de tercih edilebilir çünkü gece yarısı veya sabaha karşı yolculuk etmeyi çoğu kişi tercih etmediğinden uçuşlar çok daha uygun fiyatlı olur.

Kampanyalı dönemleri takip etmek de ucuz uçak bileti bulmanın yollarından biri. Pek çok havayolu şirketinin bazı dönemlerde yaptığı avantajlı kampanyalar takip edildiğince uygun fiyata bilet bulabilmek mümkün.

Gidiş ve dönüş biletini birlikte almak da daha avantajlı fiyatlı bilet bulmak konusunda yardımcı olacak bir yöntem. Kimi zaman farklı hava yolu firmalarının aynı günkü tek yön bileti daha uygun fiyatlı olabiliyor.

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir