Korint Kanalı

Arabayla İstanbul’dan Girit Adası’na: İlk mola Atina…
17/02/2017
Sicilya Gezisi Yazı Dizisi: Bölüm 2 – Etna Maceramız
12/07/2017
Arabayla İstanbul’dan Girit Adası’na: İlk mola Atina…
17/02/2017
Sicilya Gezisi Yazı Dizisi: Bölüm 2 – Etna Maceramız
12/07/2017

Girit Adası tatilinden dönerken Korint Kanalı gezisi

Korint Kanalı, Yunanistan’ın kuzey kara topraklarını Mora Yarımadası’ndan ayıran yapay bir kanal. Ege ve İyonya Denizi’ni birbirine bağlayan Korint Kanalı’ndan günde 30, yılda yaklaşık 11 bin gemi geçiyormuş.

Aslında Korint Kanalı dünyadaki emsallerine kıyasla oldukça küçük.

6.5 km uzunluğundaki kanalın derinliği 8 metre, genişliği ise 21 metre.

© Google Maps

700 kilometre uzunlukta ve gayet tehlikeli bir mesafenin yapılmasına bu kanal sayesinde ihtiyaç kalmıyor artık.

Mora Yarımadası’nın anakaraya bağlanması fikri ilk olarak 15. yüzyılda Venedikliler tarafında düşünülmüş ama hayata geçirilememiş. 1881 yılında temeli atılan ve 1893 yılında zaman şartlarına göre yapımı tamamlanan Korint Kanalı, bugün daha çok turistik gemilere ev sahipliği yapıyor ve ziyaretçilerine muhteşem sarp kayalıkları ve masmavi suyunun eşliğinde bir yolculuk imkanı sunuyor.

“Maceracılar Kanalı” olarak da meşhur olmuş bu kanal, her yıl bungee jumping ve akrobatik motorsiklet gibi gösteriler yapan bir dolu maceraseverin buluşma noktası oluyormuş!

Girit Adası’ndan İstanbul’a dönerken çok merak ettiğim bu kanalı görüp öyle dönelim dedik. Pire Limanı’ndan bu tarafa biraz fazladan yol aldık ama o fazla kilometreye değdi yani :)

© Google Maps

Burası Bungee jumping platformu!

Buraya da kilitler bağlamışlar !

Ve işte kanaldan manzaralar…

Korint Kanalı

Kanal turları da yapıyorlarmış katamaranlar ile… Gece eğlenceli oluyormuş!

Epey bir bekledik bir gemi geçsin, görelim diye ama olmadı, bu yelkenliler ile idare ettik artık:)

Korint Kanalı

Korint Kanalı sonrasında, artık arabamızla yola çıktığımız GİRİT ADASI tatilimizin sonuna gelmiştik. Buradan direkt İstanbul’a doğru düştük yollara…

Kendi arabamızla yaptığımız Girit Adası gezisi, en güzel tatillerimizden biri oldu, benden söylemesi :)

Dilek Vidana Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir