Hayaller Villa Tatili veya Karavan Tatili, gerçekler “Balkon Tatili”

Eşsiz bir Coğrafya: Pamukkale
26/02/2020
Antalya Plajları: Top 10
22/06/2020
Eşsiz bir Coğrafya: Pamukkale
26/02/2020
Antalya Plajları: Top 10
22/06/2020

“Corona-free” bir tatil nasıl yapabiliriz?

villa tatili

Korona salgını hayatımızın her yönünü fazlasıyla etkiledi. 1 Haziran 2020 itibariyle normalleşme başlasa da, halen akıllardaki en yaygın soru, güvenli ve hijyenik bir tatili nasıl yaparız şeklinde.

Oteller hijyene ne kadar önem verdiklerini anlatan türlü türlü mail ve mesajlar atmakta, reklamlar yayınlamaktalar. Yavaş yavaş sınırlar açılıyor, uçuşlar başlıyor. Herkes ayrı bir tatil planı yapmakla meşgul.

Ama biz halen biraz korkak ve tedirgin, biraz da fazla titizlenmekteyiz. O yüzden bu yaz için olan uçuşlarımızın hepsini iade ettik. Sağ olsun Pegasus çok yardımcı oldu. Sadece yurt dışı aktarma uçuşlarımız vardı, onlar elimizde patladı maalesef. Neyse, sağlık olsun diyelim.

Villa Tatili

Sağlık olsun derken, eğer bu yaz hijyenik ve sağlıklı bir tatil yapmaya özen göstereceksek, yazlığımız filan da olmadığına göre, olsa olsa bir villa kiralanabilir diye düşündük. Hani şu sık sık reklamlarını gördüğümüz villa tatili geldi aklımıza. Ama gel gör ki, talep o kadar artınca, kiralık villa fiyatları da doğal olarak uçmuş.

Gayrimenkul Değerlendirme Platformu Endeksa ülke genelinde villa tipi konutların kira fiyatında yüzde 18 artış görüldüğünü açıkladı. Tabii ki bu villalar hep yazlık ve turistik bölgelerde yani Antalya, Muğla ve Aydın illerimizin tatil beldelerinde. Yani, ekonomik yönden bakınca, haberler biz tatil meraklıları açısından biraz kötü gibi.

Her ne kadar pandeminin hızı azalsa ve bir düşüşe geçse de, pek çok insan eski hayatına hemen dönemeyecek gibi gözüküyor. O yüzden fiyatlar ne kadar artsa da oteller yerine denize yakın, müstakil havuzlu kiralık villalar bu yaz daha yoğun talep görecek gibi çünkü bu tür yazlık evlerde bireysel izolasyon daha kolay olacak ve sosyal mesafe sorunu yaşanmayacaktır. Hele bir de özel havuzu ve yakında sakin bir plajı varsa süper olur tabii…

villa tatili

Şu da var ki, yetkililer villa ve yazlık evler için bu sene yapılan talep sayısını geçen yıl ile kıyasladıklarında, yaklaşık yüzde 50 oranında bir artış olduğunu belirtiyorlar. Yani belki de hızlı davranmazsak hiç bir şey bulamayacağız.

Villalar için haftalık, aylık ve sezonluk kiralama seçenekleri mevcut olsa da en çok haftalık kiralama yapılıyor gibi. Fiyatlar villanın bulunduğu yöreye, konumuna, büyüklüğüne ve içinin dizaynına göre değişiyor.

villa tatili

Biz şöyle bir araştırdık ve gördük ki, 1 Haziran 2020 itibariyle kiralık villa ve yazlık fiyatları haftalık 5.000-6.000 TL civarından başlıyor ve biraz denize yakın olsun, kendi havuzu olsun filan dedikçe ikiye katlanıyor ve iyice lüks olanlar, yani hani şu filmlerdeki efsane villa tipi yazlık evler ise 20.000 ile 30.000 TL gibi seviyelere ve hatta bunun da üzerine kadar çıkıyor. Tavan fiyatta biz bir sınır göremedik, çıktıkça çıkıyor. Hani yazlık alsak daha iyi olacak moduna girdik bir ara resmen…  

Karavan Tatili

Korona salgını yüzünden talep gören bir ikinci tatil şekli ise karavan tatili. Görünüşe bakılırsa bu yaz karavan turizmi de villa tatili gibi yaz aylarının popüler bir tercihi olacak.

Karavanlar için günlük, haftalık ve aylık kiralama seçenekleri sunan firmalar var. Fakat ülkemizde yeni karavan satışı vergiler nedeniyle pek yapılamadığı için çok çeşit ve uygun fiyat bulmak özellikle de bu dönemde pek kolay olmayacak gibi. Daha çok minibüsten bozma ufak karavanlar mevcut piyasada.

Yine de karavan ile yapılacak bir tatil, aynı villa tatili seçeneğindeki gibi “Corona-free” bir tatil demek olacağı için, bu seçeneği de göz ardı etmemek lazım.

Karavanlar için kiralama işlemleri direkt karavan sahibi ile veya bir araç kiralama şirketi üzerinden yapılabiliyor. Günlük kiralama fiyatları 350-400 TL civarından başlıyor ama biraz daha lüks ve geniş oturma alanlı olanlardan isterseniz fiyatlar günlük 1000 TL nin üzerine çıkıyor. Haftalık ve aylık kiralamalarda elbette ki indirim yapılıyor ama bizim araştırdığımız 1 Haziran 2020 tarihinde bile bir çok firma Temmuz ve Ağustos ayları için ellerinde araç kalmadığını belirttiler. Yani yine kiralık villa seçeneğinde olduğu gibi bu seçeneği istiyorsak, elimizi çabuk tutmakta fayda var.

İşin açıkçası karavan tatili sanki daha bir çekici gibi. Oradan oraya hareket edip yer değiştirebilme ve koyları, plajları gezme özgürlüğü açısından düşününce daha bir güzel sanki. Ama villa tatilinin konforu da tartışılmaz elbette. Her ikisinin de avantajlı tarafı var kendine özgü.

Ama işte her şey sonunda duygusal bir noktaya dayanıyor ? Bu paraya bu tatil değer mi, değmez mi. Açıkçası, her şeyi boş ver, otur evde, balkonunda yap tatili gibi bir karar da verebilirim. Yani ne var sanki, sabah erkenden kimseler yokken çık sahilde veya parkta yürü, sonra gel duşunu al, giy şortu tişörtü, çık balkona, al D vitaminini. Bu yaz da yüzmeyiver.  

Zaten şu ana kadar tatil hazırlığı olarak tek yaptığım şey Solaris’in kampanyasından %50 indirimle gözlük almak oldu. Artık başımda şapka, gözümde gözlük balkona çıkar, “balkonda tatil” konseptinde takılabilirim, çünkü hijyenik tatilin parası bizi aşacak gibi bu yaz. Yani ne olacak, millet vaktiyle ne salgınlar, ne savaşlar yaşadı, biz bir yaz evde otursak ne olur. Evet evet, bu fiyatlar sonunda bize bu kararı da verdirebilir …

Gerçi şöyle bir balkonumuz da yok ama eldeki ile idare etmece artık…

Hele bu normalleşmenin üzerinden bir 15 gün geçsin, kuluçkası bitsin bakalım bizdeki tedirginlik ne kadar azalacak, ona göre karar veririz artık.

Siz ne yapıyorsunuz bu yaz? Önerileriniz, uyarılarınız ve tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz…

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir