Atatürk Arboretumu’nda yeşile doyduğumuz bir gün…

Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 3: Auschwitz
28/02/2018
İstanbul’da güzel bir kaçamak noktası: Bahçeşehir Gölet Park
27/05/2018
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 3: Auschwitz
28/02/2018
İstanbul’da güzel bir kaçamak noktası: Bahçeşehir Gölet Park
27/05/2018

Atatürk Arboretumu’nu geziyoruz…

Atatürk Arboretumu, Sarıyer’de Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda yer alan canlı bir ağaç ve bitki müzesi, bir tür ağaç parkı yani.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nin girişimi ile 1949 yılında kurulmuş.

Kuruluş amaçlarının başında Türkiye’nin nesli tükenme tehlikesi altında bulunan ağaç ve bitkilerini korumak ve yetiştirmek geliyor. Ayrıca geniş halk kitlelerine, özellikle öğrencilere doğa sevgisini aşılamak ve doğa bilincinin gelişmesine yardımcı olmak hedeflenmiş.

Arboretumda ayrıca mikro klimanın imkan verdiği ölçüde doğal ve egzotik türlerin yetiştirilmesi, tanıtımı, gelişimi ve çeşitli uygulamalara karşı adaptasyonu konusunda çalışmalar yapılmakta.


Atatürk Arboretumu’nda etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrili 3 yapay gölet var. Yürürüyüş rotanızı dilediğinizce planlayabilirsiniz. İsterseniz göletlerin çevresinde tur atabilir, ara ara duraklayıp banklarda oturur kuğuları seyredersiniz, isterseniz gölgesiyle sıcak günlerde daha çekici olan yürüyüş yollarını tercih ederek, ağaç yapraklarının hışırtıları ve kuş sesleri eşliğinde doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Orman içerisindeki yürüyüş yollarının büyük kısmı oldukça yokuş, dolayısıyla iyi bir kondüsyonda değilseniz biraz yorabilir :)

Arboretum, çeşitli bilgilendirme panolarında da göreceğiniz üzere basit bir park veya orman değil, yaşayan bir koleksiyon ve bu nedenle arboretumu gezerken bir çeşit müzede olduğumuz unutulmamalı, ağaç, çiçek, bitki tohum ve meyvelerine dokunulmaması veya toplanmaması gerektiğinin bilincinde olunmalı.

Yine bilgilendirme panolarında da göreceğiniz üzere bu müzede piknik yapmak, top oynamak gibi aktiviteler yasak. Hatta içeriye su dışında sandviç, kola gibi basit yiyecek içeceklerle bile giremiyorsunuz. Amaç ortamı olabildiğince doğal ve temiz tutabilmek. Ayrıca evcil hayvan da içeriye alınmıyor, aklınızda bulunsun. Bisiklet veya motorsiklet ile gelirseniz, onları da kapıda bırakmanız gerekiyor.


Arboretuma özel aracınız ile gidebileceğiniz gibi ayrıca Sarıyer-Bahçeköy, Taksim-Bahçeköy veya 4. Levent-Bahçeköy otobüsleri ile de ulaşmanız mümkün.

Atatürk Arboretumu hafta içi (Pazartesi hariç) ve hafta sonu 08:30 – 17:00 arası ziyaretlere açık olup, giriş ücretleri aşağıdaki şekildedir:

Hafta içi:

Yetişkin 7,5 / Öğrenci 2,5 TL

Hafta sonu:

Yetişkin 20 / Öğrenci 7,5 TL

(Orman Fakültesi öğrencilerine ücretsiz!)

Grup ziyaretleri için önceden randevu alma zorunluluğu olduğunu da bu arada belirtelim. Nişan, düğün vb fotoğraf çekimleri için burası kullanılmak istendiğinde ise yine randevu almak gerekiyor ve ücret KDV dahil 472TL.

İşte Arboretum’dan birkaç güzel fotoğraf daha… Umarız siz de burada bizim kadar güzel ve keyifli bir gün geçirirsiniz…

Dilek & Hür Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir