Yine Aralık, yine Almanya’da bir Noel tatili

Çeşme tatili
29/06/2023
Noel zamanı Varna
07/01/2024
Çeşme tatili
29/06/2023
Noel zamanı Varna
07/01/2024

Noel marketleri gezisi

Celle noel tatili

Aralık ayı Almanya’yı ziyaret için en ideal zamanlardan biri çünkü her yer ışıl ışıl, süslü püslü ve noel marketlerini gezmek de ayrı bir zevk. Benim doğum günüm de Aralık ayında olunca orada kutlaması ayrı bir güzel oluyor haliyle.

En son pandemi öncesi 2019’da gittiğimiz Almanya’ya nihayet 4 sene sonra yine bir Aralık ayında gidebildik. Bu sefer biletlerimizi 2-3 ay öncesinden Pegasus’un yaptığı bir kampanya ile oldukça uygun bir fiyata aldık ve neredeyse Almanya’nın bütün büyük şehirlerini noel zamanı gördüğümüz için bu sefer küçük şehir ve romantik kasabaları gezme odaklı bir tatil planladık. En uygun fiyatlı bilet o sırada Hannover şehrine idi, biz de Hannover’da kalıp, şu aşağıdaki şehir ve kasabaları gezme kararı aldık:

  1. Celle
  2. Braunschweig
  3. Quedlinburg
  4. Wolfenbüttel
  5. Hamelin

Gerçekten çok iyi seçimler yapmışız, hepsi birbirinden güzel yerlerdi. Bu tatil ile nefis bir mola vermiş olduk koşuşturmacalı hayatımıza ve doğum günüm de o ışıltı içinde gerçekten çok hoş geçti.

Hannover ve çevresinde bir noel tatili yapacak olursanız, size de fikir vermesi açısından bu küçük şehir ve kasabaların noel zamanı halini sizlerle de paylaşayım…

Celle

Hannover’dan 50 dakika uzaklıktaki Celle, ahşap destekli şirin evleriyle büyüleyici bir yer. Biz çok sevdik.

Şehrin ana meydanına girerken sizi eski Belediye Binası karşılıyor tüm görkemiyle…

Noel marketleri ve sokak aralarındaki ışıklandırmaları ile her yer ayrı bir güzeldi.

Noel marketlerinde hem çeşitli süs eşyaları, hem yiyecek ve içecek hem de şapka, bere, çanta, takı gibi eşyalar satılıyor. Çoğu noel markette olduğu gibi burada da çocuklar için dönmedolap vardı.

Braunschweig

Şehrin adı Brunswick diye de geçiyor. Hannover’dan arabayla 1 saatte gidilebilen bu şehir Almanya’nın en eski şehirlerinden biri ve sokakları gezerken bunu gerçekten hissedebiliyorsunuz.

Biz tabii ki en çok noel marketlerinin orada vakit geçirdik.

Braunschweig’den ayrılırken Happy Rizzi House denilen neşeli mutlu evlere bakmadan geçemedik :)

Quedlinburg

Hannover’dan arabayla 1 saat 40 dakikada gidilebilen bu kasaba, Harz Dağları bölgesinde yer alıyor ve çok ama çok şirin bir yer. Biz gittiğimizde noel marketlerinin kuruluğu alana girerken bir de çocuklar için masallardan bir bölüm sergilenen bir yer yapmışlardı.

Wolfenbüttel

Wolfenbüttel, Hannover’dan 1 saat uzaklıktaki bir kasaba. Buraya ayıracak ayrı bir günümüz yoktu, o yüzden Quedlinburg’dan Hannover’a dönerken yol üstünde olması sebebiyle akşam saatlerinde uğrayabildik.

Hamelin

Hamelin, Hannover’dan arabayla yine 1 saat uzaklıktaki bir şehir. Almanya’nın ünlü gezi rotalarından biri olan Masal Rotasına ait olması sebebiyle bizi çok heyecanlandıran bir yer oldu burası.

Hamelin, Alman Peri Masalı Rotası’nın en karanlık figürü olan Fareli Köyün Kavalcısı’nı temsil eden bir şehir. Fareli Köyün Kavalcısının Evi olarak bilinen “Pied Piper House” binasının üzerinde kavalcının çocukları nasıl şehrin dışına çıkardığını ve çocukların nasıl kaybolduğunu anlatan bir yazı var.

Mayıs ortasından Eylül ortasına kadar her Pazar öğle vakti “Fareli Köyün Kavalcısı Açık Hava Performansı” düzenleniyormuş, biz bu mevsimde onu göremedik ama Fareli  Köyün Kavalcısı kostümü giymiş bir rehberin turistleri peşinden nasıl sürüklediğini gördük 😊

Grimm Kardeşler masallarının geçtiği yerleri takip ettiğiniz Masal Rotası her mevsim ayrı bir tat veriyor. Biz bir kısmına yazın, bir kısmına kışın gittik ama rotayı henüz tam bitiremedik.

Bir yandan kasabada yaşandığı varsayılan Fareli Köyün Kavalcısı efsanesi nedeniyle, bir yandan da şehrin eski kısmının Weser Rönesans tarzındaki enfes mimarisi ile göz kamaştırıcı olması nedeniyle Hamelin şehri bir ara görülmeli bence…

Bu arada noel marketleri seyrederek sıcak şarap içebileceğimiz bir kafe bulunca hemen değerlendirdik :)

Hannover

Gelelim konakladığımız şehir olan Hannover’a.

Hannover, büyük şehir olması sebebiyle birden fazla noel marketinin kurulduğu bir yer. Hepsi de epey süslü ve güzeldi. Daha önceki tatillerimizden birinde Hannover’ı ayrıntılı gezdiğimiz için bu sefer buraya yarım gün ayırdık ve gündüz alışveriş yapıp, akşam da noel marketlerin tadını çıkarmaya çalıştık.

Burası Ana tren İstasyonunun (Hauptbahnhof) önüne kurulan market.

Şehrin merkezine doğru yürüdükçe bir çok noel market alanı ile karşılaşıyorsunuz.

Bu arada market alanında enteresan bir yer vardı. Bir dolu çam ağacı getirilmiş ve küçük bir orman oluşturulmuş. İçinde yine çeşitli içki ve yiyecek alınabilecek standlar mevcuttu.

Hannover Noel marketlerinden bir kaç tane de kısa video paylaşayım…

Konaklama için Hannover’a arabayla 15 dakika mesafede Mercure Hotel am Entenfang Hannover otelini seçmiştik. Araba kiraladığımız için bu uzaklık sorun olmadı. Zaten her gün ayrı bir şehir veya kasabaya gittik.

Otelimizden çok ama çoook memnun kaldık, bir daha gitsek yine bu otelde kalmak isteriz. Hem oda, hem banyo çok geniş ve rahattı. Benim için en önemli olan özelliği sıcacıktı, hiç üşümedim. Kahvaltısı oldukça iyiydi. Otoparkı da vardı. Daha ne olsun :)

Şimdiden herkese güzel bir yeni yıl diliyoruz, bir sonraki yazımızda buluşmak üzere…

Yine Aralık, yine Almanya’da bir Noel tatili

Hannover Konaklama

Hannover şehrindeki otel seçenekleri için bencetatil olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesini inceleyebilirsiniz.

Otel Ara

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir