Noel zamanı Varna

Yine Aralık, yine Almanya’da bir Noel tatili
17/12/2023
Romanya’da Noel Tatili
12/01/2024
Yine Aralık, yine Almanya’da bir Noel tatili
17/12/2023
Romanya’da Noel Tatili
12/01/2024

Komşuda bir haftasonu

İğneada’ya her gittiğimizde,  sahil boyunca yürüsek ulaşacakmışız gibi hayal ettiğim Varna’ya,  tabi ki Dereköy sınır kapısından geçerek gitmek daha mantıklı 😊

Dereköy’de bizi bu güzel manzara karşıladı.

Son birkaç yıldır İğneada’dan Bulgaristan’a gümrük açılacak diye bir söylenti var. Düşünsenize İğneada’dan bindiğiniz gemiyle hoop Varna’dasınız ya da biraz daha yukarı Köstence’de. Güzel bir hayal, hem yürüyerek gitmekten daha kolay 😊 Belki bir gün olur.

Varna

Christmas öncesi Avrupa’nın süsünü püsünü görelim, biraz değişiklik olsun diyerek biraz da özlediğimiz için bir hafta sonu kaçamağı olarak Varna‘yı seçtik.

Daha yakın yerler de var hafta sonu için Bulgaristan’da gidilebilecek ama biz Varna’yı daha çok seviyoruz, Nazım Hikmet’ten dolayı bize daha romantik geliyor. Nazım Hikmet iki yıl Varna‘da yaşamış ve sürgünde olduğu dönemde kendini memleketine en çok Varna’da yakın hissettiğini söylermiş hep.

Varna’da gezilecek yerler

Denize açılan yolların en güzellerinden biri Varna’da. Slivnitsa Bulvarı boyunca yürürseniz kendinizi bir anda Karadeniz’in altın kumsalında bulursunuz. Slivnitsa Bulvarı Nazım Hikmet’in kaldığı Cherno More Otelinin de olduğu, sağlı sollu güzel kafelerin dükkanların sıralandığı ayrıca Sea Garden’a açılan cadde.

Sea Garden yani Deniz Bahçesi, Bulgaristan’ın en eski ve en iyi bilinen halka açık parkı ve aynı zamanda Balkanlar’ın en büyük peyzajlı parkı olduğu söyleniyor. İlk olarak şehrin Osmanlı belediye başkanı için küçük bir bahçe olarak yaratılmış. Osmanlı egemenliğinden kurtulur kurtulmaz belediye başkanı Mihail Koloni’nin 1881 yılında şehir bahçesi ve sahil parkı düzenlenmesini önermesinin ardından Deniz Bahçesi geliştirilmiş ve bugün 26. 000 m²’lik bir alanı kaplamaktaymış. Parkta çok sayıda plaj, bar ve kafe mevcut. Kışın gittiğimiz için plaj kısmı boş denecek kadar tenhaydı ancak yazın gelindiğinde sahilde çok sayıda işletme mevcut.

Cherno More Otel
Varna

Varna  Sea Garden içinde gezilebilecek Denizcilik Müzesi var.

Denizcilik Müzesi
Sea Garden
Sea Garden bünyesinde termal yüzme havuzu

Varna’nın yazın tercih edilme sebebi tabi ki ince altın rengi kumlarla kaplı geniş plajıyla ünlü olan Altın Kum plajı. 3,5 km uzunluğundaki Zlatny Pysatsi yani Altın Kum beldesi çeşitli aktiviteleri, su sporlarını, çok sayıda restoran, bar ve gece kulübünü bünyesinde barındırıyor.  

Varna’daki büyük otellerin çoğu bu bölgede, konuklarına otele özel plaj alanları sunmakta. Plajda şezlong ve şemsiyelerin bulunduğu halka açık ücretli alanların yanı sıra halka açık ücretsiz alanlar da var.

Varna her ne kadar yeşil ve mavinin buluştuğu bir şehir olsa da tarihi güzelliklerini de es geçmemek gerek.

Mesela Opera Binası ve Arkeoloji Binası mimari açıdan oldukça göz dolduruyor.

Opera Binası, Varna
Varna
Varna

Şehre ilk girince göze çarpan kilise şehrin simgesi gibi. Varna Karedrali ya da Dormition of the Theotokos Kathedrali, 1886 yılında açılmış. Katedral, Osmanlı Devleti’nin Bulgaristan’ı işgali sırasında ölen Rus askerlerine adanmış. Tarihi özelliklerinin yanı sıra mimari özellikleri de katedrali ön plana çıkartıyor. Çan kulesinin 38 metre yüksekliği, iç mekânda duvarlardaki ikonlar, oymalı yapılar gibi özellikler, turistleri mekâna yönlendiren genel özellikler olarak ifade edilebilir.

Kathedral, Varna

Bulgaristan’ın en eski tren istasyonlarından olan Varna tren İstasyonu, Paleolitik çağdan, orta çağa uzanan arkeolojik eserleri ile,  Bulgaristan’daki en büyük pişmiş toprak,  mezar taşı kabartması,  lamba ve cam kap koleksiyonu sergilenen Varna Arkeoloji Müzesi, Avrupa’da Roma İmparatorluğu zamanından kalma dördüncü büyük kaplıca olan Roma Hamamı gezilebilecek tarihi yerler arasında.

Roma hamamı

Kilisenin önünden Hristo Botev bulvarına bağlanınca yürüyerek Deniz Bahçesi’ne kadar gelebilirsiniz.

Varna’da Noel havası

Christmas öncesi gittiğimiz için her ne kadar bir Almanya gibi olmasa da, her yer ışıl ışıldı.

Kiliseye yakın bir yerde Christmas Market kurulmuştu ama dediğim gibi genelde yiyecek ağırlıklı ve o yüzden benim için çok albenili değildi 😊

Bir benzer Christmas market alanı da yine yiyecek ağırlıklı olmakla beraber liman içerisindeydi.

Varna
Varna
Varna
Varna
Varna
Varna
Varna

Varna Limanı

Varna Limanı Bulgaristan’ın en önemli limanı. Liman içerisinde güzel bir yürüyüş yapmak isteyenler gezebilir. Lunapark, kafeler ve restoranlar var bol miktarda.

Varna Limanı
Varna Limanı

Varna’da alışveriş

Bulgaristan’da alışveriş yapmak isteyenler için benim en sevdiğim Mağaza olan Jumbo’yu önerebilirim. Hemen hemen her şehirde bir şubesi var, kırtasiye, oyuncak, giysi, dekorasyon, hobi malzemeleri vb. alanlara ilgi duyuyorsanız tam aradığınız yer. Biz yılbaşı öncesi gittiğimiz için oldukça renkli ve süslüydü, sırf bu cicili bicili süsleri görmek için bile gidilebilir 😊

Jumbo
Jumbo

Varna’da otopark kullanımı

Bulgaristan’da otopark ile ilgili bir bilgi paylaşmak isterim. Aracınızı yolda park olarak belirlenmiş yerlere park edebiliyorsunuz. Ancak ya SMS ya da telefona indireceğiniz uygulama üzerinden üç saate kadar ücret ödemeniz gerekiyor. Her üç saatte bir aracın yanına giderek, içinde yarım saat oturarak ya da yer değiştirerek bir üç saat daha park sürenizi yenilemeniz gerekiyor eğer günlük park ücreti ödemeyi tercih etmezseniz. Akşam saat 20. 00’dan sabah 08. 00’e kadar park ücretsiz. Günlük 16 leva, saatlik ücret 1 Leva. İngilizce bilmeyen insanlardan yardım istemek yerine ya da SMS ile göndermeyi başaramazsanız, bu uygulama üzerinden ödeme yapmak oldukça kolay. İkide bir arabanın yanına gitmek zorunda kalsak da bu uygulamayı kullanmak işimizi epey kolaylaştırdı.

Varna yakınındaki diğer destinasyonlar

Varna ile sınırlı tuttuğumuz bu gezimize daha önceden birkaç defa gittiğimiz Nessebar ya da Balçık gibi kasabaları eklemedik bu sefer. Ancak ilk defa gideceklere öneririm. Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan eski şehir merkezi ve evleri ile ünlü Nessebar ve Romanya sınırında Kraliçe Mary’nin yazlık sarayı ve Botanik bahçesi ile ünlü Balçık’ı da görmek güzel olur.

Noel zamanı Varna

Varna Konaklama

Varna şehrindeki otel seçenekleri için bencetatil olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesini inceleyebilirsiniz.

Otel Ara

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu. Halen İngilizce öğretmeni olarak görev yapmakta. Çocukluğunda başlayıp bugüne kadar sürdürdüğü dünyanın dört bir yanından edindiği mektup arkadaşlıkları, seyahat belgesellerine ve tarihe olan ilgisi, farklı kültürleri öğrenme isteği yıllar geçtikçe artmış, bu hem İngilizce öğrenmesine hem de seyahat etmesine katkı sunmuştur. Öğretmenlik mesleğinin tatil imkanları ve aynı ilgi alanlarını paylaştığı tarih öğretmeni olan eşi sayesinde tam zamanlı öğretmen, yarı zamanlı gezgindir. Hobileri arasında doğa fotoğrafçılığı, kamp kurmak, trekking yapmak, çiçek yetiştirmek, kitap okumak ve gezi yazısı yazmak gelmektedir.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir