Marmaris ve Mavi Yolculuk

Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 2 – Çekya, Brno gezisi
14/08/2020
Yunan Adaları
Yanı başımızdaki Yunan Adaları: Meis, Kos ve Simi
20/09/2020
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 2 – Çekya, Brno gezisi
14/08/2020
Yunan Adaları
Yanı başımızdaki Yunan Adaları: Meis, Kos ve Simi
20/09/2020

Mavi-yeşil bir tatil…

Mavi Yolculuk

Her köşesi bir cennet olan canım ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyıları tartışmasız dünyadaki en muhteşem doğal güzelliklere, eşsiz bir tarihe ve renklere sahip. Dolayısıyla da Mavi Yolculuk için biçilmiş kaftan.

Yeşilin ve mavinin binbir tonunu barındıran bu kıyılarda uzun süre vakit geçirmek insanın kendini bir deniz kızı gibi hissetmesine sebep oluyor. Yer yer turkuaz, yer yer zümrüt rengine bürünen sularda yüzmek, dalmak ya da saatlerce sadece denizi izlemek bile insana inanılmaz bir huzur, dinginlik ve mutluluk veriyor. Şirin sahil kasabalarının tadı ise bir başka güzel. Turizmin canlanması ile beraber yıllar evvel kendi halinde birer balıkçı köyü olan küçük köyler bugün, rengarenk kafeleri, butik otelleri, begonviller ile bezeli sokakları ile ressamların elinden çıkmış birer tablo görünümünde. Bu güzellikleri gördükçe ve her seferinde ayrı tat alıp, bir kez daha aşık oldukça, bu cennet ülkenin değerini ve bu doğal güzellikleri koruyup kollamamızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyor insan.

Ege Denizi
Güzel Ege

Marmaris

Şüphesiz Türkiye’nin her köşesi ayrı cennet ama Muğla bir başka güzel. Yıllardır her yaz tatilinde tatilimizin bir kısmını mutlaka orada geçirdiğimiz için bu sefer gezi yazımı daha sınırlı tutarak yazımda Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Marmaris’ten bahsedeceğim. Heredot “Dünyanın en güzel göğüne sahip” demiş Marmaris için. Dünyanın incisi de denmiş, bu yüzden şehrin ortasında bir istiridye, içinde de bir inci heykeli var. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olduğu için yapılaşma gittikçe artıyor olsa da, görüntü nispeten pek rahatsız edici boyutta değil. Marmaris ve çevresinin çam ormanları ile kaplı olması bölgeye eşsiz güzellikte bir manzara kazandırıyor.

Dirsek bükü
Dirsek Bükü

Marmaris’i, İçmeler, Armutalan, Turunç, Yalancı Boğaz’la birleşmiş çevresi ile beraber düşünürsek bölgeyi tam anlamıyla gezmek için en az bir ay gerekir. Hisarönü Körfezi’nden Bozburun’a giderken Orhaniye, Selimiye, Söğüt, Bozburun, Bayırköy, Turgut, Çiftlik gibi görülmesi gereken bir çok yer bulunuyor.

Marmaris Kalesi
Marmaris Kalesi – Herodot kalenin ilk olarak M.Ö. 3000’de yapıldığını söyler.

Tam bir turizm cenneti olan Marmaris’te, otel konaklamalı tatil dışında gerçek bir dinlenme, hala keşfedilmemiş yerleri keşfetme, deniz ve doğayla iç içe olma, kendinize tam anlamıyla kaliteli zaman ayırma, büyük şehirlerin gürültüsünden uzaklaşıp sakin koylarda huzur bulmanıza fırsat veren bir tatil düşünürseniz, diğer bir seçenek de Mavi Yolculuk.

Yıllardır karadan ve denizden Marmaris ve civarını keşfetmiş ve yapılmadık aktivite bırakmamış olmamıza rağmen, bu yaz pandeminin de etkisi ile, ilk kez Mavi Yolculuk yapma kararı aldık ve bu güzel tatil türünü deneyimlemiş olduk. İyi ki de yaptık çünkü bir hafta boyunca denizde olmak, denizin üstünde olup yıldızların altında uyumak, sabah gün doğumunu izlemek, bir elbise, bir mayo ve şıpıdık terlik ile günü, hatta haftayı geçirmek ve bol bol mavi depolamak için en ideal tatil buymuş meğer.

Marmaris Guletler
Guletler
Dirsek Bükü - Yaban Keçileri
Dirsek Bükü’nde olduğu gibi bu cennet koyların asıl sahibi aslında yaban keçileri
Bozburun Adaboğazı
Bozburun Adaboğazı

Mavi Yolculuk ve rota seçenekleri

Cennetten bir parça olan ülkemizde keşfedilecek o kadar çok koy var ki! Farklı rotalar ile planlanan ve tekne ile düzenlenen Mavi Yolculuk sayesinde karadan ulaşılamayan birbirinden güzel koylara deniz yolu ile erişmek mümkün. Mavi Yolculuk ile yapılan turlar günübirlik tekne turlarından çok farklı çünkü Mavi Yolculuk, teknede en az birkaç gün geçirdiğiniz, yolculuk rotasını isteğinize göre şekillendirdiğiniz bir tatil oluyor.

Türkiye’de Mavi Yolculuk tatilleri Bodrum, Göcek, Marmaris ve Fethiye limanlarından çıkış yapılarak planlanıyor. Çıkış noktası genellikle anlaşma yapılan teknenin demir attığı limandan oluyor. En çok tercih edilen Mavi Yolculuk güzergahları Bodrum’un kuzeyinden başlayarak Antalya’ya kadar devam ediyor. Ege ve Akdeniz kıyılarındaki Bodrum, Antalya, Göcek, Kaş, Kalkan, Kekova, Marmaris ve Fethiye’yi kapsayan bölgede sayısız koy, doğal güzellik ve aktivite var. Şu an içinde bulunduğumuz zorlu koşullar olmasa, eğer vizeniz ve de teknenin izinleri varsa Mavi Yolculuk Rotasına Simi, Rodos, Kos, Meis gibi Yunan Adaları’nı da dahil etmek mümkün.

Tekne seçimi

Mavi yolculuklarda Gulet, Yelkenli, Katamaran ve Motoryatlar, fiyatına, büyüklüğüne ve konforuna göre tercih edilebilir. Eğer daha geniş bir teknede tatil yapmak istiyorsanız katamaran, yelken sporu ile ilgileniyorsanız yelkenli, geleneksel mimarisi olan ahşap bir teknede yolculuk yapmak için gulet ya da süratten hoşlanıyorsanız ve daha lüks bir tatil planlıyorsanız motoryat tipi tekneler sizin için en doğru tercih olacak.

Bizim seçimimiz tabii ki guletten yana oldu. Romantik guletler…

Biz teknede 5 kişiydik. Kaptan ve aşçı ile beraber 7. Mavi yolculuklarda yemekli ve yemeksiz seçenekler oluyor. Bizim anlaştığımız şekle göre alışveriş bizden pişirmesi aşçıdandı :) Her ne kadar bir haftalık yiyecek içecek depolasak da, arada karaya çıkıp takviye yapmak gerekti.

Gulet Sofia
Gulet Sofia
Paylaşmak ister misiniz?

1 Comment

  1. Gülcan dedi ki:

    Canım Zuhal’im ne de güzel anlatmıssın ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir