Rötar böyle affettirilir…

Tren olmadı, otobüs verelim…
09/03/2014
Kazıklamasın bizi…
10/04/2014
Tren olmadı, otobüs verelim…
09/03/2014
Kazıklamasın bizi…
10/04/2014

Rötar böyle affettirilir…

Bu hikayemiz İsviçre’nin başkenti Bern’den Basel şehrine tren ile gidişimiz sırasında yaşadıklarımız. Trenimiz güzel manzaralar eşliğinde giderken iki istasyon arasında bir yerde aniden durdu. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledik. Bu tür olaylar görebildiğimiz kadarıyla Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde pek yaşanmayan durumlar. Biz de o yüzden şaşırdık biraz. Bu arada akşam Basel’den İstanbul’a uçuşumuz var. Bizdeki rahatlığa da bakar mısınız? Tatilin son gününde Basel şehrini yeterince gördük deyip hiç hesapta yokken haydi günübirlik Bern’e gidelim demişiz!

Neyse rötar kısa sürdü ve tren yola devam etmeye başladı. Biraz sonra kompartmana bir kondüktör girdi. Herkese Almanca bir şeyler sorup kara kaplı defterine not alıyordu. Biz yine Almanca anlamadığımız için ne konuşuyorlar diye kendi aramızda tahminler yürütüyorduk. Tabii ki hiçbir tahminimiz tutmadı. Neler olup bittiğini kondüktör yanımıza gelince anladık. İngilizce konuşmasını rica ettik ve kendisi durumu bize de anlattı. Meğer tren rötar yaptığı için İsviçre Demiryolları görevlileri çok utanmış :) Her bir yolcuya tek tek bu trenden sonra bir aktarmaları olup olmadığını soruyorlarmış. Var ise aktarma yapılacak treni bir miktar bekleteceklermiş yolcular yetişebilsin diye veya farklı bir çözüm önereceklermiş. Afalladık tabii. Herhangi bir aktarmamız olmadığını söyleyip, nazik tekliflerinden dolayı teşekkür ettik. Kondüktör uzaklaşınca biz yine aramızda bu nasıl medeniyettir sohbetine girdik.

Tren Basel’e vardığında, abartmasız söylüyorum, her bir vagon önünde bir demiryolları görevlisi elinde tepsi ile yolcuları karşılayıp meyve suyu ve kek, çerez türü yiyecekler ikram edip tekrar özür diledi! Evet işte bu kadar saygılıydılar müşterilerine. Çok özendik vallahi…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Yurtdışı tatillerinizde başınıza gelen ilginç veya komik bir hikayeniz varsa, siz de bize yazın, yayınlayalım…

admin@bencetatil.com

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. gamze dedi ki:

    İnsanın ruhunu pamuklara saran bir uygulama olmuş! Ne güzel!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir