Yurtdışında evlilik

Tatil bavulum…
19/10/2013
Vize uygulamaları
06/02/2015
Tatil bavulum…
19/10/2013
Vize uygulamaları
06/02/2015

Yurtdışında hem evlilik, hem balayı bir arada…

Farklı bir evlilik töreni arayışı içinde olanlar için yurtdışında evlilik cazip olabilir. Gitgide daha çok çift Paris, Roma, Milano, Barselona gibi romantik şehirlerde evlenip, orada balayı yapmayı tercih etmekteler.

junebuweddingscom
Paris’de evlilik nefis düğün fotoğrafları vaad eder © junebugweddings.com
wwwtessariviaggi com
Venedik’de evliliğin romantizmi elbette bir başkadır © tessariviaggi.com

Hatta tropik adalarda evilikler de popüler durumda artık. Kimi çiftler sadece çok yakınları ile, kimi kendi başlarına bu romantik deneyimi yaşıyorlar.

selectvacations
Tropik ada düğünü © selectvacations.com.au
weddingbalicom
Tropik ada düğün süslemeleri © wedding-bali.com
holidays-to-maldives-
Maldivlerde aşk…

Peki yurtdışında evlilik kolay mı, neler yapmak gerekiyor? Haydi gelin hep beraber bu işin nasıl yapılabildiğine bakalım.

Yurtdışında evlenme işlemleri nasıl yapılır?

Yurtdışında evlenme işlemleri, Türk konsolosluklarında yapılabildiği gibi yerel makamlarda da yapılabilmekte. Yerel makamlarda yapılacak ise elbette her ülkenin kendine göre değişen kuralları var, o yüzden evliliği yapmayı düşündüğünüz ülke/şehirdeki yetkili makamlardan bu bilgiyi almanız gerekmekte.

Yurtdışında yerel makamlar önünde yapılan evliliklerin Türkiye’de geçerli olması açısından yapılması gereken ilk işlem evlilik belgelerinin “apostil” edilmesi – yani Lahey’e (La Hayeüye ülkelerin belirlemiş olduğu standartta hazırlanmış bir onay evrağının orjinal evrağa iliştirilmesi gerekmekte.

Apostillerde ana başlığın Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” şeklinde yazılma zorunluluğu var.

Bir apostil belgesinde bulunması gerekenler şöyle:

1. Belgenin düzenlendiği ülkenin adı
2. Belgeyi imzalayan kişinin adı
3. Belgeyi imzalayan kişinin sıfatı
4. Belgeye basılan mührün ait olduğu makamın adı
5. Tasdik edildiği yer

6. Tasdik edildiği  tarih
7. Apostili düzenleyen makam
8. Apostil numarası
9. Apostili düzenleyen makamın mührü veya kaşesi

10. Apostili düzenleyen yetkilinin imzası

(Kaynak: adalet-hukuk.com)

Apostil evrağının hazırlanmasının ardından, eğer var ise evlilik yapılan yerdeki Türk Konsolosluğu’na veya eğer bir Türk temsilciliği yok ise önce Türkiye Dışişleri Bakanlığına onaylatılıp, sonra Türkiye’de nüfus müdürlüğüne noter tasdikli çevirisi ile birlikte iletilmesi gerekiyor.

Şu adresten evlenmeyi düşündüğünüz ülkenin Lahey Konvansiyonuna üye ülkeler arasında olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Apostil olayı ancak bu ülkeler tarafından hazırlandığında Türkiye’de kabul ediliyor.

“Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme” konusundaki kanunlarımıza gelince, mevzuat şöyle diyor:

Madde 11 – Yurt dışında Türk vatandaşı kadın ve erkek veya bir Türk vatandaşı ile bir yabancı, bulundukları ülkenin evlendirmeye yetkili makamları huzurunda evlenebilir. Böyle bir evlenme, Türk mevzuatına aykırı olmaması şartıyla Türkiye’de geçerlidir.

(Değişik ikinci fıkra: 16/11/2006 –2006/11269 B.K.) – Evlendirme bildiriminin, eşlerin ikisi de Türk vatandaşı ise erkek tarafından, eşlerden sadece birisi Türk vatandaşı ise Türk vatandaşı olan eş tarafından, yabancı yetkili makamdan alınacak belgenin evlendirme tarihinden itibaren en geç otuz gün içerisinde en yakın konsolosluğumuza verilmesi veya gönderilmesi suretiyle yapılması zorunludur. Eğer evlenmenin yapıldığı yerde ve yakınında Türk konsolosluğu yoksa, bu takdirde bildirim, yabancı yetkili makamdan alınan resmi belgenin yurtiçinde Türkçe’ye çevrilip Dışişleri Bakanlığınca onandıktan sonra Genel Müdürlüğe veya ilgili nüfus idaresine verilmesi suretiyle yapılır. Yabancı yetkili makamlardan alınan belge, Devletimizin de taraf olduğu uluslar arası sözleşme hükümleri uyarınca düzenlenmiş çok dilli bir belge ise başkaca bir işleme tabi olmaksızın gereği yapılır. Yabancı belgelerin onaydan muaf tutulmasına dair taraf olduğumuz uluslar arası sözleşme hükümleri saklıdır.

(Kaynak: mevzuat.gov.tr/)

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir