Amsterdam… Ah Amsterdam…

Münih… Bavyera’nın güzel başkenti.
16/05/2013
Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz
20/05/2013
Münih… Bavyera’nın güzel başkenti.
16/05/2013
Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz
20/05/2013

9. Heineken Experience (Heineken Deneyimi)

Bira üretimi konusunda bir dünya markası olan Heineken’in tarihini, bugünlere nasıl geldiğini öğrenmek ve aynı zamanda bira üretimi hakkında bilgiler almak ilginç geliyorsa Heineken’in müzeleştirilmiş eski fabrika binası Heineken Brouwery‘ye gidip bir Heineken deneyimi yaşamanızı da tavsiye ederim. Giriş biletlerini fabrika binasından alabilirsiniz ama şehir merkezindeki ofislerde daha uygun fiyata (16 Euro) satılıyor.

Burası bina dış görünüşü ve giriş…

Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience

Giriş yaptığınızda kendinizi 1900 lü yıllarda bir barda buluyorsunuz :) Dijital görüntü sistemleri oldukça güzel bir şekilde kullanılarak sanal bir bar yaratılmış ve yine sanal bir barmen size görüntüler eşliğinde Heineken’in tarihini anlatıyor.

Heineken Experience
Heineken Experience

 Burası da bir zamanlar arpa ve birayı oluşturan diğer malzemelerin işlendiği bölüm…

Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience

Üretim alanından sonra bira ikram edilen bir oda var. Burada görevliler biranın neden köpüklü olarak doldurulması gerektiği gibi birçok detayı anlatıyorlar. Çeşitli sorular soruyorlar ve bilenler daha çok bira içme hakkı kazanıyor :)

Heineken şişelerinden oluşturulmuş video ekranı enteresandı…

Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience

Turun sonlarına doğru rahat koltuklara uzanıp Heineken reklam filmleri ve animasyonlar izlenebilecek bir bölüm var…

Heineken Experience
Heineken Experience

Turun en enteresan kısımlarından birisi de biranın üretilme sürecini bir “arpa tanesi” gibi bizzat deneyimleyebileceğiniz sinema salonu. İzlerken durduğunuz platformda bazen sallanıp karıştırılıyor, bazen ısıtılıyor, bazen de ıslatılıyorsunuz !!!

Bunlar da çok gerçekçi olarak hazırlanmış fabrika minyatürleri…

Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience
Heineken Experience

Tura başladığınız yerde size bir Heineken bilekliği ve bu bilekliğe takılı 2 adet plastik düğme benzeri bir şey veriyorlar. Turun sonlarına doğru bar şeklinde dizayn edilmiş bir alan yer alıyor. Burada size verilen o bilekliğe takılı şeyleri kullanarak 2 adet bira alabiliyorsunuz. Eğer bira içmek istemezseniz yine bilekliği kullanarak barmenden bira doldurmanın inceliklerini öğrenip bu konuda bir sertifika alabiliyorsunuz. Bira bardaklarının otomatik makina ile nasıl yıkandığını öğrenince bu konuda da sertifika veriyorlar. Gerçi sadece birkaç saniye suya maruz bırakılarak yıkanan bardakları görünce bir daha bira içme konusunda tereddüt yaşayabilirsiniz.

Heineken Experience
Heineken Experience
Paylaşmak ister misiniz?

12 Comments

 1. Amsterdam gerçekten de tam olarak yaşanacak bir şehir. BEN şahsen çok seviyorum.

 2. Burcu dedi ki:

  Cok beğendimm. Süper yararlı bir yazi olmus. Amsterdam a gitmeden önce yazinizi okumak detayli bir seyahat plani hazırlamamiza yardimci oldu. Teşekkürler!

 3. Amsterdamda dedi ki:

  Çok keyifli bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Fotoğraflar da birbirinden güzel.

  http://www.amsterdamda.com

 4. Sıtkı dedi ki:

  Böyle bir yazıya üç tane yorum olur mu? Süper bir yazı. Sizi tebrik ediyorum. Benim Amsterdam’a ikinci gidişim. Geçen sene Amsterdam gezim hakkında bloğumda bir Vlog hazırladım. Merak edersen: http://dnyaninetrafinda180gn.blogspot.com/

  • Dilek dedi ki:

   Yazıyı beğendiğinize çok sevindim, teşekkür ederim :) Ben de 2 kere gittim, ne kadar gitsem doymam, çok seviyorum.
   Hollanda vlog’unuzu izledim şimdi, çok güzel olmuş gerçekten de, vlog hazırlama fikri de güzel, insanı oralara götürüyor tekrar…
   Ama özlettiniz oraları bana şimdi :)

   • sevgi dedi ki:

    sevgili dilek hanım gerçekten çok güzel bir yazı olmuş çok teşekkürler

    bende mayıs ya da haziran gibi paris, amsterdam,lüksemburg turuna katılacağım. Fakat ekstra turlara para vermeyip kendi arkadaşımla gezeceğim. aslında kendim gitmek istiyorum ama istiyorumki benimle gidecek olan arkadaşımda biraz yardımcı olsun. mesela ben gez yazılarını okuyor notlar alıyorum karşımda böyle kişi olmayınca bende turla gitmek mecburiyetinde kalıyorum.

    • Dilek dedi ki:

     Merhabalar Sevgi Hanım,
     Yazıyı beğenmeniz beni çok mutlu etti :)
     Turla tatile gidildiğinde bile bu tür gezi yazılarından aldığınız notlar ile biraz kendinize özgü bir program yaratmak elbette mümkün, hatta bu tür bir özgürlük çok daha güzel olabilir, çünkü turlar size nerede ne kadar saat kalacağınızı söylüyor ama siz turun hazırladığı günlük programa katılmayıp, şehri kendiniz gezerseniz nerede ne kadar oyalanacağınıza siz karar veriyorsunuz. Arkadaşınız yapmasa bile sizin kendi çabanızla yapacağınız gezi planları bence turla gittiğiniz tatile hem renk hem de esneklik katar.
     Lüksemburg bende pek bir iz bırakmadı ama Paris ve Amsterdam çok çok güzel şehirler, şimdiden güzel bir tatil dilerim :)

 5. Sevgili eşimle fırsat buldukça dünya şehirlerini dolaşmayı hedef edindik. Bu yaz gördüğümüz şehirlerden bir tanesi de Amsterdam’dı. Seyahate çıkmadan önce sevgili arkadaşlarımız Dilek ve Hür’ün özenle hazırladıkları siteden çıktılar alarak gezi notlarımızı hazırladık. İnanın bize çok yardımcı oldu. Daha rahat, daha bilinçli seyahat etme fırsatımız oldu. Bizim de kendimize göre seyahat planımız ve görüşlerimiz oldu. Onları da yakında fotoğraflarımla paylaşma fırsatım olacak.

  http://www.bencetatil.com sitesini gezgin dostlarınızla paylaşın. İnsanların seyahat bilinci değişsin.

  • Dilek dedi ki:

   Sevgili Alberto ve Rose,

   Sizlerden bunları duymak ne güzel, çok çok mutlu olduk, inanın.
   Sizin Amsterdam hikayenizi de burada paylaşmak isteriz, hem de sitemizde “bir fotoğraf sanatçısının gözünden Amsterdam” olur Albertciğim senin sayende. Rose’dan da bana bahsettiği Kedi Müzesi ayrıntılarını da rica ediyorum tüm kediseverler için.
   Birlikte yapacağımız nice güzel tatilleri ve güzellikleri burada paylaşmak dileğiyle, sevgiler ikinize de…

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Çok teşekkürler bu güzel yorum için sevgili Rose ve Alberto. Dilek de söylemiş, ben de yineleyeyim, paylaşımlarınızı heyecanla bekliyoruz.
   Hem sadece Amsterdam değil Sofya da, diğerleri de gelsin lütfen :)

   Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir